Munkabalesetek szempontjából az építőipar is a legveszélyesebb területek közé tartozik
Fotó: 123RF
Összesen 43 munkabaleset történt Hargita megyében a múlt év elejétől karácsonyig, a munkavégzéssel vagy a munkahellyel egyértelműen összefüggésbe hozható megbetegedések száma pedig 9 volt. A munkabalesetek és foglalkozási betegségek száma ingadozó tendenciát mutat az utóbbi években, 2019-ben mindkettőből kevesebbet regisztrált a megyei nyugdíjpénztár, mint 2018-ban.
2020. január 11., 09:542020. január 11., 09:54
Jelentést készített a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár a munkabalesetek, illetve foglalkozási betegségek alapján járó ellátás biztosítása terén végzett 2019-es tevékenységéről, illetve a balesetek és megbetegedések megelőzését célzó feladatairól. Mivel a társadalombiztosítási járulékokból elkülönített alapból a nyugdíjbiztosító fizeti a munkavégzéshez köthető megbetegedést, illetve munkahelyi balesetet elszenvedett biztosítottak rehabilitációjának, a munkaképességük visszaállítását célzó ellátásoknak a költségeit, illetve erősen csökkent munkaképesség esetén a rokkantsági nyugdíjat, ezekről is kimutatást készített az intézmény.
Ebből kiderül, hogy múlt év elejétől november végéig közel egymillió lejt utalt ki a Hargita megyei nyugdíjpénztár rokkantsági nyugdíjakra – azaz olyan esetekben, amikor a biztosított munkaképessége 50 százalékot meghaladó mértékben csökkent –, valamint utódnyugdíjakra. Utóbbira a munkabalesetben vagy foglalkozási betegségben elhunyt biztosított közvetlen hozzátartozója jogosult.
Az elhalálozás miatt felmerülő költségeket is az említett pénzalapból fedezi az állam a nyugdíjpénztárakon keresztül – 2019 novemberének végéig egy ilyen eset volt Hargita megyében, az állam által átvállalt költség meghaladta a 18 ezer lejt.
Kórházi és egészségügyi ellátási költségeket 18, munkabalesetet vagy foglalkozási megbetegedést elszenvedett biztosított esetében kellett fizetnie a nyugdíjpénztárnak, összesen valamivel több mint 45 ezer lej értékben. Különböző orvosi eszközök – fogyóeszközök, illetve néhány esetben oxigénkoncentrátor, kézprotézis – ellenértékét 9 biztosított esetében finanszírozta az intézmény.
A rövidebb vagy hosszabb munkakiesési időszakra 44 alkalommal utalta ki az intézmény a biztosítottaknak a törvény által ilyen esetekre előírt juttatást, 133 ezer lejt meghaladó összértékben. Ha a biztosított munkaképessége 20–50 százalékos mértékben csökken a munkabaleset vagy foglalkozási betegség következtében, egyfajta pénzbeli kompenzációra jogosult. Effajta kiadásai azonban nem voltak a megyei nyugdíjpénztárnak múlt év elejétől november végéig.
Bán Katalintól, a megyei nyugdíjpénztár vezetőjétől arról is érdeklődtünk, hogy mely munkaterületeken leggyakoribbak a munkabalesetek, valamint a munkahellyel, munkavégzéssel egyértelműen összefüggésbe hozható megbetegedések. Nem meglepő módon a
A fakitermelés, illetve a fafeldolgozás vezet a foglalkozási betegségek előfordulásának gyakoriságát tekintve is: ezen a tevékenységi területen a halláskárosodás a leggyakoribb foglakozási betegség – tudtuk meg Bán Katalintól.
Ugyanakkor az említett területek közé sorolható a bányaipar is. A szilikózis a leggyakoribb betegség azok körében, akik valamikor a balánbányai vagy más bányaipari vállalatoknál dolgoztak – tájékoztatott a nyugdíjpénztár vezetője. A szilikózis egyébként egy súlyos légúti betegség, amelyet a belélegzett szilícium idéz elő, és a tüdő folyamatosan előrehaladó hegesedésével jár.
Bán Katalin érdeklődésünkre azt is közölte, hogy a munkabalesetek és foglalkozási betegségek száma évről évre ingadozik, 2019-ben 43 munkabalesetet és szakmai megbetegedést regisztráltak, 2018-ban előbbiből 65-öt, utóbbiból 18-at, 2017-ben viszont csak 29-et, illetve 7-et.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
Október a látás hónapja, ennek alkalmából pedig az Elit Optika október 25-én egész napos programot szervezett, hogy felhívja a figyelmet a látásmegőrzés és a látásunk körüli tudatosság fontosságára is.
Közelebb kerülhettek a rajzfilmkészítéshez az érdeklődők Székelyudvarhelyen, akik az animáció világnapján ellátogattak a Legendárium rajzfilmstúdió workshopjára, hétfőn.
Teljes lett a Kovászna megyei tanács a mai ülésén, miután három új tanácstag is letette az esküt, illetve Henning János és Kondor Ágota személyében kinevezték a megyei önkormányzat alelnökeit is az új mandátumra: egyikük újrázik, másikuk új.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – közölte Mircea Fechet.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn megerősítette, hogy a hozzáadottérték-adó (áfa) nem fog emelkedni.
szóljon hozzá!