Lezárult a Mikó-vár várárok-rendszerének részleges feltárása, a munkálatok során több restaurálásra szoruló tárgyat találtak.
2024. április 19., 14:172024. április 19., 14:17
Fotó: Borbély Fanni
Lezárult a Mikó-vár várárok-rendszerének részleges feltárása, a munkálatok során több restaurálásra szoruló tárgyat találtak.
2024. április 19., 14:172024. április 19., 14:17
Fotó: Borbély Fanni
Sajtótájékoztatót tartott pénteken a csíkszeredai városháza és a Csíki Székely Múzeum a Mikó-vár hátsó udvarán található várárok-rendszer részleges feltárásának eredményeiről. Az eseményen jelen volt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója és Darvas Lóránd régész-történész.
Fotó: Borbély Fanni
A másfél hónapos munkálatok során a szakemberek több 18. századi emléktárgyat találtak, így
Fotó: Borbély Fanni
Darvas Lóránd ezt a hibát azzal magyarázta, hogy az öntvény negatívját nem fordítottan készítették el, így a kész termék „IHS” felirata „SHI”-ként olvasható. Az IHS-felirat egyébként arra enged következtetni, hogy
Fotó: Borbély Fanni
A munkálatok során a szakemberek találtak még a világháborúk idejére datálható katonai piparészleteket, amik sakkfigurákra emlékeztető díszítések voltak, továbbá dögcédulát, freskómaradványokat, tintásüvegeket is.
Fotó: Borbély Fanni
A sajtótájékoztatón felmerült a kérdés, hogy lehettek-e sírok a Mikó-vár hátsó udvarán. Erre válaszul Darvas Lóránd azt mondta, hogy nem, ugyanis
Fotó: Borbély Fanni
A régész-történész pontosította még az idők során többször átalakított árokrendszerrel kapcsolatos kérdéseket, például megtudhattuk azt, hogy maga a sánc ma már nincs meg, hiszen az 1950-es években feltehetőleg azzal tömték be az árkokat.
Szó esett a közelgő NyárOn Szereda helyszínéről is. Korodi Attila polgármester szerint habár színpad valószínűleg nem lesz a Mikó-vár hátsó udvarán, a fesztivál különböző családi programjai itt kapnak majd helyet.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több régiójára.
A magyarság ügye kiemelt jelentőségű a magyar kormány számára annak ellenére, hogy nincs a nemzetpolitikának külön államtitkára – jelentette ki Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter pénteken a felvidéki Gombaszögön.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
szóljon hozzá!