Kicsit több lesz, amit a tejbe apríthatnak. Nőhetnek a bérek a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorban, a vállalkozások pedig támogatáshoz juthatnak
Fotó: Barabás Ákos
Jövedelemadó-mentessé válnak a mezőgazdaságban dolgozók bérei júniustól, valamint egészségbiztosítási járulékot sem kell fizessenek a munkaadók ezekre a bérekre. A mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozások ugyanakkor ötezer és 120 ezer euró értékű támogatást igényelhetnek a járványhelyzet okozta veszteségeik kompenzálására. Minden pénzügyi segítség jól jön az agrárszektorban, de a szóban forgó támogatások csak a mezőgazdasági vállalkozások túléléséhez, alkalmazottaik megtartásához lesznek elegendők, véli a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
2022. június 01., 20:342022. június 01., 20:34
Júniustól növekedhetnek a mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari ágazatban dolgozók bérei, ugyanis az állam mentesíti az agrár- és élelmiszeripari cégeket a jövedelemadó-fizetési kötelezettség alól alkalmazottaik bére után, ugyanakkor egészségbiztosítási hozzájárulást sem kell fizessenek ezekre a fizetésekre – az erről szóló törvény már megjelent a Hivatalos Közlönyben. A jogszabálynak köszönhetően
A mezőgazdasági, valamint élelmiszeripari tevékenységet végző vállalkozások ugyanakkor ötezertől 120 ezer eurós értékig terjedő támogatást is igényelhetnek, az erről szóló jogszabály szintén megjelent a Hivatalos Közlönyben.
Amint arról Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője beszámolt lapunknak, olyan bejegyzett, adózó vállalkozások – kis- és közepes vállalkozások, engedélyezett természetes személyek (PFA), egyéni vállalkozások (II), mezőgazdasági szövetkezetek és termelői csoportok – igényelhetik majd a támogatást, amelyek igazolni tudják, hogy
a támogatást pedig a törvényben felsorolt tevékenységi köröket meghatározó kódok (CAEN-kódok) alapján igényelhetik a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségnél (APIA).
A járványhelyzet, majd az energiaárak ugrásszerű drágulása és a műtrágya áremelkedése, tehát az elmúlt időszak kedvezőtlen körülményei miatt az agrárszektorban most minden pénzügyi segítség jól jön, ám
„Sok pénzügyi nehézséggel küszködnek a termelők minden szinten – az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban is – az energiaárak növekedése miatt, és minden pénz, minden támogatás az ő megélhetésüket segíti. Ezekből a pénzekből nem lesznek különösebben nagy fejlesztések, de
– fogalmazott Romfeld Zsolt. Hargita megyében azonban a gazdáknak csak mintegy a fele élhet a támogatásigénylés lehetőségével. Ugyanis amint azt a mezőgazdasági igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta,
Ez nagyjából tízezer gazdát jelent. A megyei agrárszektorban tevékenykedők másik része adózó természetes személyként dolgozik, ők azonban nem igényelhetik a támogatást.
Az agrárszektort, illetve élelmiszeripari ágazatot érintő jövedelemadó-eltörléssel kapcsolatos kérdésünkre Dimén Hunor Dénes, a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság (ANAF) vezetője elmondta, a szóban forgó intézkedés
A mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari tevékenységet jelölő CAEN-kódok alapján működő vállalkozások kapják meg a bérekre vonatkozó adókedvezményt, éppen úgy, ahogyan korábban az építőiparban tevékenykedő cégek esetében történt – magyarázta az intézményvezető. Az országos adatok szerint nagyjából 300–400 ezer fizetés növekedhet az adókedvezménynek köszönhetően. Megyénkénti adatok nincsenek erre vonatkozóan, Romfeld Zsolt becslése szerint
Kevesen dolgoznak munkakönyvvel a mezőgazdasági ágazatban, legalábbis lényegesen kevesebben, mint amennyien valamilyen kisvállalkozást működtetve tevékenykednek – erősítette meg megkeresésünkre Bölöni Ferenc, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) alelnöke. Ugyanakkor ő is rámutatott arra, hogy a támogatásigénylés esetében az jelenti a gondot, hogy viszonylag sok gazdának nincs semmilyen vállalkozása, így ők nem kérelmezheti majd a támogatást.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
2 hozzászólás