Kicsit több lesz, amit a tejbe apríthatnak. Nőhetnek a bérek a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorban, a vállalkozások pedig támogatáshoz juthatnak
Fotó: Barabás Ákos
Jövedelemadó-mentessé válnak a mezőgazdaságban dolgozók bérei júniustól, valamint egészségbiztosítási járulékot sem kell fizessenek a munkaadók ezekre a bérekre. A mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozások ugyanakkor ötezer és 120 ezer euró értékű támogatást igényelhetnek a járványhelyzet okozta veszteségeik kompenzálására. Minden pénzügyi segítség jól jön az agrárszektorban, de a szóban forgó támogatások csak a mezőgazdasági vállalkozások túléléséhez, alkalmazottaik megtartásához lesznek elegendők, véli a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
2022. június 01., 20:342022. június 01., 20:34
Júniustól növekedhetnek a mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari ágazatban dolgozók bérei, ugyanis az állam mentesíti az agrár- és élelmiszeripari cégeket a jövedelemadó-fizetési kötelezettség alól alkalmazottaik bére után, ugyanakkor egészségbiztosítási hozzájárulást sem kell fizessenek ezekre a fizetésekre – az erről szóló törvény már megjelent a Hivatalos Közlönyben. A jogszabálynak köszönhetően
A mezőgazdasági, valamint élelmiszeripari tevékenységet végző vállalkozások ugyanakkor ötezertől 120 ezer eurós értékig terjedő támogatást is igényelhetnek, az erről szóló jogszabály szintén megjelent a Hivatalos Közlönyben.
Amint arról Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője beszámolt lapunknak, olyan bejegyzett, adózó vállalkozások – kis- és közepes vállalkozások, engedélyezett természetes személyek (PFA), egyéni vállalkozások (II), mezőgazdasági szövetkezetek és termelői csoportok – igényelhetik majd a támogatást, amelyek igazolni tudják, hogy
a támogatást pedig a törvényben felsorolt tevékenységi köröket meghatározó kódok (CAEN-kódok) alapján igényelhetik a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségnél (APIA).
A járványhelyzet, majd az energiaárak ugrásszerű drágulása és a műtrágya áremelkedése, tehát az elmúlt időszak kedvezőtlen körülményei miatt az agrárszektorban most minden pénzügyi segítség jól jön, ám
„Sok pénzügyi nehézséggel küszködnek a termelők minden szinten – az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban is – az energiaárak növekedése miatt, és minden pénz, minden támogatás az ő megélhetésüket segíti. Ezekből a pénzekből nem lesznek különösebben nagy fejlesztések, de
– fogalmazott Romfeld Zsolt. Hargita megyében azonban a gazdáknak csak mintegy a fele élhet a támogatásigénylés lehetőségével. Ugyanis amint azt a mezőgazdasági igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta,
Ez nagyjából tízezer gazdát jelent. A megyei agrárszektorban tevékenykedők másik része adózó természetes személyként dolgozik, ők azonban nem igényelhetik a támogatást.
Az agrárszektort, illetve élelmiszeripari ágazatot érintő jövedelemadó-eltörléssel kapcsolatos kérdésünkre Dimén Hunor Dénes, a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság (ANAF) vezetője elmondta, a szóban forgó intézkedés
A mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari tevékenységet jelölő CAEN-kódok alapján működő vállalkozások kapják meg a bérekre vonatkozó adókedvezményt, éppen úgy, ahogyan korábban az építőiparban tevékenykedő cégek esetében történt – magyarázta az intézményvezető. Az országos adatok szerint nagyjából 300–400 ezer fizetés növekedhet az adókedvezménynek köszönhetően. Megyénkénti adatok nincsenek erre vonatkozóan, Romfeld Zsolt becslése szerint
Kevesen dolgoznak munkakönyvvel a mezőgazdasági ágazatban, legalábbis lényegesen kevesebben, mint amennyien valamilyen kisvállalkozást működtetve tevékenykednek – erősítette meg megkeresésünkre Bölöni Ferenc, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) alelnöke. Ugyanakkor ő is rámutatott arra, hogy a támogatásigénylés esetében az jelenti a gondot, hogy viszonylag sok gazdának nincs semmilyen vállalkozása, így ők nem kérelmezheti majd a támogatást.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
2 hozzászólás