A terep és az időjárás sok vesződést okozhat a mentősöknek, ezért leginkább négykerék-meghajtású autókra van szükségük
Fotó: Beliczay László
Újabb mentőautók megvásárlásáról számolt be Cseke Attila fejlesztési miniszter, aki a hét elején írta alá a 236 autó leszállításáról szóló szerződést. Az életmentő járművekből Hargita és Maros megye is kap majd, de nem tudni, hogy pontosan hányat. A szakember szerint a négykerék-meghajtású járművek sokat segítenek, illetve segítenének a munkájukon.
2021. február 04., 09:232021. február 04., 09:23
2021. február 04., 11:002021. február 04., 11:00
A szakminisztériumi közleményben az áll, hogy a központi régió 1358 mentőautóval lehet gazdagabb – ezekből kapnak a megyei mentőszolgálatok, a rohammentő-szolgálatok (SMURD) és a hegyimentők is. Az is kiderült belőle, hogy 1122 mentőautót már megvásároltak, a fennmaradó 236 autót idén és a jövő év folyamán szerzik be. A járműveket a Regionális Operatív Program keretében vásárolta, illetve vásárolja meg a minisztérium, nagy részben uniós pénzalapokból.
A gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség honlapján lévő adatok szerint Brassó, Fehér, Szeben, Hargita, Kovászna és Maros megye a négyéves, az egészségügyi szolgáltatások minőségét növelő pályázat részeként 211 mentőautót kap, 2018–2022 között.
Az uniós pénzalapokból biztosított járművek között vannak két fekvőbeteg egyidejű szállítására alkalmas mentőautók, kiemelt felszereltségű mentőautók, off-road típusú járművek, de olyan mentőautók is, amelyek a kritikus helyzetben lévő páciensek kezelésére és szállítására alkalmasak.
A Maros Megyei Mentőszolgálat 2018 végén kapott tíz, több beteg szállítására alkalmas mentőautót, amelyek két-két videokamerával vannak ellátva: egyik a gépkocsivezető mellé van felszerelve, rögzítve az életmentő autó útvonalát, a másik pedig a jármű hátsó felében, ahol a beteg ellátása történik. Ioan Ivanici, a mentőszolgálat vezetője korábban elmondta, hogy 2019-ben újabb tíz mentőautót kaptak, ezek közül három kiemelt felszereltségű, amelyekkel nagyobb balesetekhez, súlyos esetekhez tudnak kiszállni. A másik hét leginkább betegszállításra alkalmas, és olyan esetekben alkalmazzák, amikor egy mentős asszisztens megy ki a helyszínre, és ő kíséri a beteget a kórházba. Az igazgató nem tudta megmondani, hogy az elkövetkezőkben hány autót kapnak még.
Maros megyében a regionális fejlesztési ügynökség jegyzéke szerint a megyei rohammentő-szolgálat (SMURD) a négy év alatt összesen 17 mentőautót kap, de a gépjárműparkja bővül egy kritikus állapotú újszülöttek szállítására alkalmas mentőautóval és egy fertőző betegek szállítására alkalmas járművel is.
A Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója, Péter Szilárd a Székelyhonnak elmondta, hogy a fejlesztési minisztériumnak a négyéves szerződése keretében 2018-ban és 2019-ben többféle mentőautót kaptak már. Ezekre nagy szükségük volt, hiszen bár 2008-ban elkezdődött egy folyamat, amelynek részeként évente kaptak új mentőautókat, 2016–2018 között ez leállt. Közben a járművek elhasználódtak, egyre többet kellett költeni a javításukra.
„Pontos számadatokat nem tudok mondani, hogy még hányra számíthatunk az elkövetkező időszakban, de azt mindenképp szeretném kihangsúlyozni, hogy
Ilyenek is vannak, de még több ilyen kellene, hiszen Hargita megye területe inkább hegyvidéki, a zord időjárási körülmények között pedig mindenhová gyorsabban és biztonságosabban el lehet jutni ezekkel az autókkal. Legutóbb a Madarasi Hargitán történt balesethez sem lehetett volna, vagy csak nagyon nehezen hagyományos mentőautóval felmenni. Ezt az igényt jeleztük a szakhatóságoknak, reméljük figyelembe is veszik” – magyarázta.
A regionális fejlesztési ügynökség kimutatása szerint a négyéves terv részeként Hargita megyében a megyei mentőszolgálat összesen 19, különböző felszereltségű mentőautóval bővítheti a járműparkját, hat mentőautóhoz jut a rohammentő-szolgálat, és egy-egy off-road típusú járművet kapnak a hegyimentők és a csendőrök.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
szóljon hozzá!