A terep és az időjárás sok vesződést okozhat a mentősöknek, ezért leginkább négykerék-meghajtású autókra van szükségük
Fotó: Beliczay László
Újabb mentőautók megvásárlásáról számolt be Cseke Attila fejlesztési miniszter, aki a hét elején írta alá a 236 autó leszállításáról szóló szerződést. Az életmentő járművekből Hargita és Maros megye is kap majd, de nem tudni, hogy pontosan hányat. A szakember szerint a négykerék-meghajtású járművek sokat segítenek, illetve segítenének a munkájukon.
2021. február 04., 09:232021. február 04., 09:23
2021. február 04., 11:002021. február 04., 11:00
A szakminisztériumi közleményben az áll, hogy a központi régió 1358 mentőautóval lehet gazdagabb – ezekből kapnak a megyei mentőszolgálatok, a rohammentő-szolgálatok (SMURD) és a hegyimentők is. Az is kiderült belőle, hogy 1122 mentőautót már megvásároltak, a fennmaradó 236 autót idén és a jövő év folyamán szerzik be. A járműveket a Regionális Operatív Program keretében vásárolta, illetve vásárolja meg a minisztérium, nagy részben uniós pénzalapokból.
A gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség honlapján lévő adatok szerint Brassó, Fehér, Szeben, Hargita, Kovászna és Maros megye a négyéves, az egészségügyi szolgáltatások minőségét növelő pályázat részeként 211 mentőautót kap, 2018–2022 között.
Az uniós pénzalapokból biztosított járművek között vannak két fekvőbeteg egyidejű szállítására alkalmas mentőautók, kiemelt felszereltségű mentőautók, off-road típusú járművek, de olyan mentőautók is, amelyek a kritikus helyzetben lévő páciensek kezelésére és szállítására alkalmasak.
A Maros Megyei Mentőszolgálat 2018 végén kapott tíz, több beteg szállítására alkalmas mentőautót, amelyek két-két videokamerával vannak ellátva: egyik a gépkocsivezető mellé van felszerelve, rögzítve az életmentő autó útvonalát, a másik pedig a jármű hátsó felében, ahol a beteg ellátása történik. Ioan Ivanici, a mentőszolgálat vezetője korábban elmondta, hogy 2019-ben újabb tíz mentőautót kaptak, ezek közül három kiemelt felszereltségű, amelyekkel nagyobb balesetekhez, súlyos esetekhez tudnak kiszállni. A másik hét leginkább betegszállításra alkalmas, és olyan esetekben alkalmazzák, amikor egy mentős asszisztens megy ki a helyszínre, és ő kíséri a beteget a kórházba. Az igazgató nem tudta megmondani, hogy az elkövetkezőkben hány autót kapnak még.
Maros megyében a regionális fejlesztési ügynökség jegyzéke szerint a megyei rohammentő-szolgálat (SMURD) a négy év alatt összesen 17 mentőautót kap, de a gépjárműparkja bővül egy kritikus állapotú újszülöttek szállítására alkalmas mentőautóval és egy fertőző betegek szállítására alkalmas járművel is.
A Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója, Péter Szilárd a Székelyhonnak elmondta, hogy a fejlesztési minisztériumnak a négyéves szerződése keretében 2018-ban és 2019-ben többféle mentőautót kaptak már. Ezekre nagy szükségük volt, hiszen bár 2008-ban elkezdődött egy folyamat, amelynek részeként évente kaptak új mentőautókat, 2016–2018 között ez leállt. Közben a járművek elhasználódtak, egyre többet kellett költeni a javításukra.
„Pontos számadatokat nem tudok mondani, hogy még hányra számíthatunk az elkövetkező időszakban, de azt mindenképp szeretném kihangsúlyozni, hogy
Ilyenek is vannak, de még több ilyen kellene, hiszen Hargita megye területe inkább hegyvidéki, a zord időjárási körülmények között pedig mindenhová gyorsabban és biztonságosabban el lehet jutni ezekkel az autókkal. Legutóbb a Madarasi Hargitán történt balesethez sem lehetett volna, vagy csak nagyon nehezen hagyományos mentőautóval felmenni. Ezt az igényt jeleztük a szakhatóságoknak, reméljük figyelembe is veszik” – magyarázta.
A regionális fejlesztési ügynökség kimutatása szerint a négyéves terv részeként Hargita megyében a megyei mentőszolgálat összesen 19, különböző felszereltségű mentőautóval bővítheti a járműparkját, hat mentőautóhoz jut a rohammentő-szolgálat, és egy-egy off-road típusú járművet kapnak a hegyimentők és a csendőrök.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!