Megközelítőleg ezer nappal ezelőtt – 2008 végén – jelezték először, hogy az Egyesült Államokban kirobbant gazdasági válság Romániát is elérte. Azóta a benzin ára több mint harminc százalékkal, az aranyé közel száz százalékkal, az átlagfizetés viszont mindössze tizenhárom százalékkal növekedett. Három esztendő alatt negyedével emelkedett a munkanélküliek száma is.
2011. december 14., 16:212011. december 14., 16:21
2011. december 14., 17:492011. december 14., 17:49
Három esztendő alatt húsz százalékkal erősödött az euró. A lej pedig egyre lejjebb
2008 végét jelölik meg dátumként, amikor az ország gazdasági mutatói jelentősen visszaestek, így minket is elért a gazdasági válság. Az egyik tekintélyes bukaresti portál meg is vizsgálta, hogy a válság kezdete óta napjainkig hogyan változott bizonyos termékek, illetve szolgáltatások ára. Az adatokat mi is górcső alá vettük.
„A válság még egy ideig biztosan elhúzódik, sőt a most kibontakozó, úgynevezett euróválság még egy lapáttal rátett, úgyhogy meghatározatlan ideig nem is számíthatunk semmi jóra” – egyáltalán nem hangzik biztatóan Nemes Zoltán csíkszeredai ingatlanközvetítő a téma kapcsán portálunknak elmondott véleménye. Meglátása szerint a válság hatására a bukaresti és csíkszeredai ingatlanok értéke jelentősen csökkent ugyan, ám „ a csíkszeredai lakásokért továbbra is valódi értéküknél jóval magasabb összeget kérnek el”.
Ingatlan, arany, benzin
Érdekesség, hogy amíg a recesszió hatására egy háromszobás bukaresti lakás havi bére a 2008-as 800 euróról mára a felére csökkent, addig Csíkszeredában legtöbb 20-25 százalékkal esett vissza egy háromszobás lakás havi árendája. „A válság előtt 200 euróért lehetett egy háromszobás csíkszeredai lakást bérelni, manapság ez a szám 150 euró körül mozog” – mondja az ingatlanközvetítő.
A bukaresti és csíkszeredai háromszobás tömbházlakások értéke sem „redukálódott” arányosan. A fővárosban egy háromszobás lakás 2008-ban 130 ezer eurót ért, mostanra viszont elvesztette értékének közel felét. Ezzel szemben – mint példálózott az általunk megkérdezett szakember – a hargitai megyeszékhelyen 2008-ban egy háromszobás lakásért átlagosan 45 ezer eurót kértek el, annak értéke manapság 38 ezer euró körül mozog. A csökkenés tehát tizenöt százalék.
Az Econtext.ro portál tucatnyi termék, valamint szolgáltatás árának változásával érzékeltette, hogy gazdasági szempontból hogyan érintette a lakosságot a recesszió. A vizsgált időszak: 2008 harmadik negyedéve, illetve 2011 harmadik negyedéve.
Elsőként az arany akkori és mostani árát vizsgálják: kiderült, hogy három esztendő alatt egy unciányi (0,0283 kilogrammnyi) nemesfém értéke 96 százalékkal drágult, 884 dollárról 1735 dollárra. Három esztendő alatt a benzin ára is jelentősen, 31 százalékkal növekedett. Amíg 2008 őszén egy liter 95-ös oktánszámú benzinért 4,2 lejt kértek el, addig most 5,5 lejért lehet egy liter ilyen típusú üzemanyaghoz hozzájutni.
Euró, átlagfizetés, munkanélküliség
Az euró értéke három esztendő alatt húsz százalékkal növekedett: 2008-ban egy euróhoz 3,58 lejért lehetett hozzájutni, manapság viszont már 4,3 lejt ér. Az átlagfizetések értéke is növekedett ugyan, ám korántsem akkora mértékben, mint a vizsgált termékeké. Három éve az országban a hivatalos átlagfizetés 1296 lej volt, idén ősszel pedig 1464, mindez 13 százalékos változást jelent.
Sokatmondó a munkanélküliek számának változása. 2008-ban 353 ezer munkanélkülit tartottak nyilván, ez a szám idén októberben már meghaladta a 440 ezret, tehát 25 százalékkal több a munkanélküliek száma, mint a gazdasági válság kezdetén. A munkaerő-elhelyező ügynökség rendelkezésünkre bocsátott adatai szerint Hargita megyében 2008 szeptemberében a nyilvántartott felnőttkorú lakosság 4,9 százaléka (6922 személy), az elmúlt hónapban pedig 6,12 százaléka (8893 személy) volt munkanélküli.
Kevesebb külföldi tőke
A válságot legjobban érzékeltető mutató az országban befektetett külföldi tőke nagysága. 2008 július elseje és szeptember vége között 2,35 milliárd eurónyi külföldi tőke áramlott az országba, 2011 harmadik szemeszterében már csak 160 millió euró. A csökkenés 93 százalékos.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!