Működési költségeik finanszírozására is felhasználhatják a támogatást a civil szervezetek
Fotó: Székelyhon
A már befizetett adóik civil, illetve egyházi szervezetek szponzorálására is felhasználható részének átirányítására buzdítja a Hargita megyei vállalkozókat és könyvelőiket a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA). A szervezet készített egy honlapot, amelyen egyebek mellett megtalálhatók a támogatható civil szervezetek adatai is.
2023. december 06., 20:392023. december 06., 20:39
2023. december 10., 15:102023. december 10., 15:10
Kovászna megyében intézményesen dolgoznak azon, hogy a vállalkozókat mozgósítva visszaigényeljék a már leadózott összegek azon részét, amelyeket civil egyesületek szponzorálására is felhasználhatnak a cégek – fejtette ki egy szerdán megtartott sajtótájékoztatón Máté Zsolt, az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány alelnöke, a projekt ötletgazdája. Mint mondta,
„A civil szféra olyan szolgáltatásokat biztosít, illetve olyan munkákat végez el, amely az állam feladata lenne. Gondolhatunk a környezetvédelemre, a gondoskodásra vagy az oktatásra” – indokolta a szponzorálásra felhasználható pénzek átirányításának fontosságát.
Csáki Rozália, az SZKA programvezetője hangsúlyozta, elsősorban a vállalkozókat, illetve a könyvelőket szeretnék megszólítani mostani felhívásukkal.
Noha a vállalkozók már évtizedek óta rendelkezhetnek a befizetendő társasági adójuk egy részéről, az újdonság az, hogy most már az előző évük eredményei alapján befizetett pénzek bizonyos százalékáról is dönthetnek – fejtette ki Albert Sándor, az alapítvány kuratóriumának elnöke.
– magyarázta a szakember.
Arról is beszélt, hogy a könyvelők feladata kiemelten fontos a már leadózott összegek utólagos felhasználásában, hiszen ők számítják ki a társasági adót, ezért ők tudják, hogy valójában mekkora, utólagosan felhasználható értékről is van szó. A cég ezt követően szponzorszerződéseket köthet az általa választott civil szervezetekkel, hogy a rendelkezésére álló összegből szponzorálja őket. A folyamat során a 177-es formanyomtatvány kitöltésével kell jelezni az adóhatóságnak, hogy mennyi pénzt szeretnének átirányítani a kiválasztott civil és egyházi szervezeteknek. A továbbiakban az adóhatóság folyósítja az összegeket a vállalkozó kérésére.
Albert Sándor kiemelte, érzi ő is, hogy „egy kicsit hegy alatt abrakolásnak számít” a decemberben elkezdett mozgósítás, hiszen ezt július végén kellett volna elkezdeni, de bízik benne, hogy így sem marad el az eredmény. Mindemellett örül, hogy céljainak megfelelően az SZKA elindította a kampányt és reméli, hogy jövőre hamarabb startol majd a kezdeményezés.
Ezen támogatásnak kiemelt előnye, hogy a civil szervezetek nem kell feltétlenül előre meghatározott projektekre fordítsák a pénzt, hanem a működésükre is felhasználhatják – folytatta Albert, megjegyezve, hogy a vállalkozó természetesen megszabhatja, hogy mire fordítsák ezt az összeget. Fontos azonban, hogy legyen anyagi kerete a szervezeteknek irodák és személyzet fenntartására, ugyanis pályázati forrásokból például sokszor nincs lehetőség ilyen jellegű finanszírozásra.
Balogh Csenge, az SZKA kommunikációs felelőse közölte,
Itt a civil szervezetek tevékenységéről, céljairól, adatairól lehet tájékozódni.
Az eseményen jelen volt Kirmájer Erika, a csíkszeredai Leaders for all Egyesület projektvezetője, aki teljes mértékben meg van győződve a projekt fontosságáról. Ők is igyekeznek mindent megtenni a civil és a vállalkozói szféra kapcsolódása érdekében, hiszen ez a záloga annak, hogy egy szebb, élhetőbb közösséget alakíthassanak ki.
Cégtípusokra bontva
Kérdésünkre Albert Sándor kifejtette, a mikrovállalkozások esetében az árbevétel alapján van meghatározva a társasági adó, amelynek maximum húsz százalékát használhatják fel civil és egyházi szervezetek szponzorálására. A nagyobb cégek, amelyek profitadót fizetnek, vagy az árbevételük 0.75 százalékát vagy a profitadójuk 20 százalékát használhatják fel ilyen célokra. Utóbbiaknál ki kell számolják mindkét összeget, és a kisebbet továbbíthatják az említett szervezeteknek.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Idén nekikezdenek az iskolaépületek felújításának és befejezik a monarchiabeli vashíd rendezését is Nagyajtán. Az elkövetkező időszak egyik legfontosabb fejlesztése a vízhálózat bővítése lesz, amely két települést, több mint ezerhatszáz lakót érint.
A Székely Nemzeti Múzeum és a Tortoma Kiadó közös szervezésében kerül sor Gazda József Háromszék képzőművészete című kötetének ünnepélyes bemutatójára kedden.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Nem fog az udvarokon maradni a tavaszi fametszések, kertek takarítása után keletkező zöld hulladék Gyergyószentmiklóson. Az önkormányzat ismét biztosítja ezek elszállítását.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!