A tevékenység dokumentálását a helyi polgárőrségektől is lehet kérni, hisz az ő aktivitásuk egy része a mezők védelmére összpontosul
Fotó: Pethő Melánia
Általános egyetértés lehet abban, hogy bárminemű előrelátható kár megelőzése célszerűbb, mint az utólagos felmérése, értékelése, valamint felelősségek és kártérítési kötelezettségek megállapítása. Mit tehet a gazda a megelőzésért, és mit, ha kárvallottá válik?
2017. augusztus 22., 16:192017. augusztus 22., 16:19
2017. augusztus 22., 16:202017. augusztus 22., 16:20
Romániában a vadon élő, vadászható és védett fajok által mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban és háziállatokban okozott károk megtérítésének módját a 2008. évi 1679-es számú kormányhatározat szabályozza. A károk megelőzése sarkalatos pontja az említett jogszabálynak, ugyanis annak elmulasztása a károsult számára a kár értékének elviselését-, a vadászatra jogosult számára viszont kártérítési kötelezettséget jelenthet.
Jelen sorok a mezőgazdasági területek művelőinek lehetőségeit hivatottak tárgyalni. A kártérítési igény benyújtásának alapvető követelménye, hogy a megművelt terület be legyen jelentve az úgynevezett mezőgazdasági regiszterbe, amelyet a területileg illetékes önkormányzati hivatalok vezetnek. Amennyiben ez rendben van, következhetnek a konkrét vadkármegelőzési tevékenységek.
A vadkárbecslési eljárás során a mezőgazdasági kultúra tulajdonosa esetében is vizsgálni szükséges, hogy megelőzési céllal milyen tevékenységet folytatott. Elsősorban az vizsgálandó, hogy őrzési tevékenysége volt-e. Köztudott, hogy a gazdatársadalom sem egységes, és van, akinek a mezőgazdaság kiegészítő jövedelemforrás, mások esetében pedig a család megélhetése van erre alapozva. Következésképp,
A mezőn éjszakázó gazdák esetében ott merülhet fel probléma, hogy milyen módon bizonyítják az ebbéli tevékenységüket. Első javaslatunk az, hogy ne járjon senki éjszaka egymagában, és baleset-megelőzési szempontból mindenki viseljen fényvisszaverő, láthatósági mellényt. Amennyiben legalább két személy van együtt, úgy már adott a tevékenység tanúsításának lehetősége. Ennek a hatékonysága azonban tovább növelhető azáltal, hogy dokumentálják is a tevékenységüket. Lehet egy táblázatot vezetni dátummal, a mezőrész megnevezésével, a tevékenység kezdeti és befejezési időpontjával és a résztvevők aláírásával. A tevékenység dokumentálását a helyi polgárőrségektől is lehet kérni, hisz az ő aktivitásuk egy része a mezők védelmére összpontosul. Mivel autóval járnak, zavarják a vadat, ez által tevékenységük vadkármegelőzési szempontból is hasznos. A dokumentálást nem szabad elhanyagolni, egy napi tevékenységi jelentés más szempontból is hasznos lehet.
A gazdák és a vadászatra jogosultak között a jó viszony alapkövetelmény kellene legyen. Törekedni kell rá, mert rengeteg átfedés tapasztalható a tevékenységek között a személyek révén. A gazda lehet vadász is és fordítva, a két oldal szereplői lehetnek barátok, rokonok, ismerősök. Ugyanakkor, elvileg a mezőgazdasági területek tulajdonosai beleegyeztek, hogy valamely vadászterület részét képező birtokukon egy bizonyos vadászatra jogosult társaság gyakorolja a vadászati jogot. Ez a Vadászati Törvény egy 2000-es években hozott módosítása alapján lehetséges, és dicséretes is, hogy végre valamilyen szinten a vadászati jog kötődik a terület tulajdonjogához.
A hivatalos vadkárfelmérési eljárás második, a gazda felelősségét firtató sarkalatos kérdése, hogy milyen vadkárelhárító berendezéseket vagy eszközöket használt. Itt szóba jöhet a hagyományos madárijesztőktől kezdve, a kémiai vadriasztókon át a performáns villanypásztorok széles tárházáig minden. Javasoljuk, hogy valami legyen, s arról legalább egy olyan fénykép készüljön, amelyről leolvasható a dátum.
A piacon kapható villanypásztor-rendszerek hatékonyságának vizsgálata az Ökoszisztéma Menedzsment Egyesület (ÖME) egyik folyamatban lévő projektje.
A vadkármegelőzési tevékenység dokumentálására javasolt jegyzőkönyvek első fázisban a hivatalos vadkárbecslési eljárás során bizonyulhatnak hasznosnak, másrészt pedig az ÖME keretében ezek tudományos, statisztikai feldolgozását is tervezzük az ember-vadállomány békés együttélésére kidolgozandó javaslatcsomag összeállításakor.
Farkas Attila vadgazdamérnök, ÖME-elnök
Nem hivatalos, de objektív vadkárfelmérést végez egy kutatás kapcsán a gyergyószentmiklósi Farkas Attila. A doktori disszertációján dolgozó okleveles vadgazdamérnök most a háttérben rejlő okokról szól.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!