A tevékenység dokumentálását a helyi polgárőrségektől is lehet kérni, hisz az ő aktivitásuk egy része a mezők védelmére összpontosul
Fotó: Pethő Melánia
Általános egyetértés lehet abban, hogy bárminemű előrelátható kár megelőzése célszerűbb, mint az utólagos felmérése, értékelése, valamint felelősségek és kártérítési kötelezettségek megállapítása. Mit tehet a gazda a megelőzésért, és mit, ha kárvallottá válik?
2017. augusztus 22., 16:192017. augusztus 22., 16:19
2017. augusztus 22., 16:202017. augusztus 22., 16:20
Romániában a vadon élő, vadászható és védett fajok által mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban és háziállatokban okozott károk megtérítésének módját a 2008. évi 1679-es számú kormányhatározat szabályozza. A károk megelőzése sarkalatos pontja az említett jogszabálynak, ugyanis annak elmulasztása a károsult számára a kár értékének elviselését-, a vadászatra jogosult számára viszont kártérítési kötelezettséget jelenthet.
Jelen sorok a mezőgazdasági területek művelőinek lehetőségeit hivatottak tárgyalni. A kártérítési igény benyújtásának alapvető követelménye, hogy a megművelt terület be legyen jelentve az úgynevezett mezőgazdasági regiszterbe, amelyet a területileg illetékes önkormányzati hivatalok vezetnek. Amennyiben ez rendben van, következhetnek a konkrét vadkármegelőzési tevékenységek.
A vadkárbecslési eljárás során a mezőgazdasági kultúra tulajdonosa esetében is vizsgálni szükséges, hogy megelőzési céllal milyen tevékenységet folytatott. Elsősorban az vizsgálandó, hogy őrzési tevékenysége volt-e. Köztudott, hogy a gazdatársadalom sem egységes, és van, akinek a mezőgazdaság kiegészítő jövedelemforrás, mások esetében pedig a család megélhetése van erre alapozva. Következésképp,
A mezőn éjszakázó gazdák esetében ott merülhet fel probléma, hogy milyen módon bizonyítják az ebbéli tevékenységüket. Első javaslatunk az, hogy ne járjon senki éjszaka egymagában, és baleset-megelőzési szempontból mindenki viseljen fényvisszaverő, láthatósági mellényt. Amennyiben legalább két személy van együtt, úgy már adott a tevékenység tanúsításának lehetősége. Ennek a hatékonysága azonban tovább növelhető azáltal, hogy dokumentálják is a tevékenységüket. Lehet egy táblázatot vezetni dátummal, a mezőrész megnevezésével, a tevékenység kezdeti és befejezési időpontjával és a résztvevők aláírásával. A tevékenység dokumentálását a helyi polgárőrségektől is lehet kérni, hisz az ő aktivitásuk egy része a mezők védelmére összpontosul. Mivel autóval járnak, zavarják a vadat, ez által tevékenységük vadkármegelőzési szempontból is hasznos. A dokumentálást nem szabad elhanyagolni, egy napi tevékenységi jelentés más szempontból is hasznos lehet.
A gazdák és a vadászatra jogosultak között a jó viszony alapkövetelmény kellene legyen. Törekedni kell rá, mert rengeteg átfedés tapasztalható a tevékenységek között a személyek révén. A gazda lehet vadász is és fordítva, a két oldal szereplői lehetnek barátok, rokonok, ismerősök. Ugyanakkor, elvileg a mezőgazdasági területek tulajdonosai beleegyeztek, hogy valamely vadászterület részét képező birtokukon egy bizonyos vadászatra jogosult társaság gyakorolja a vadászati jogot. Ez a Vadászati Törvény egy 2000-es években hozott módosítása alapján lehetséges, és dicséretes is, hogy végre valamilyen szinten a vadászati jog kötődik a terület tulajdonjogához.
A hivatalos vadkárfelmérési eljárás második, a gazda felelősségét firtató sarkalatos kérdése, hogy milyen vadkárelhárító berendezéseket vagy eszközöket használt. Itt szóba jöhet a hagyományos madárijesztőktől kezdve, a kémiai vadriasztókon át a performáns villanypásztorok széles tárházáig minden. Javasoljuk, hogy valami legyen, s arról legalább egy olyan fénykép készüljön, amelyről leolvasható a dátum.
A piacon kapható villanypásztor-rendszerek hatékonyságának vizsgálata az Ökoszisztéma Menedzsment Egyesület (ÖME) egyik folyamatban lévő projektje.
A vadkármegelőzési tevékenység dokumentálására javasolt jegyzőkönyvek első fázisban a hivatalos vadkárbecslési eljárás során bizonyulhatnak hasznosnak, másrészt pedig az ÖME keretében ezek tudományos, statisztikai feldolgozását is tervezzük az ember-vadállomány békés együttélésére kidolgozandó javaslatcsomag összeállításakor.
Farkas Attila vadgazdamérnök, ÖME-elnök
Nem hivatalos, de objektív vadkárfelmérést végez egy kutatás kapcsán a gyergyószentmiklósi Farkas Attila. A doktori disszertációján dolgozó okleveles vadgazdamérnök most a háttérben rejlő okokról szól.
Bár a rossz időjárás ellenére továbbra is vannak kikapcsolódást nyújtó szabadtéri események, ez a borús, csapadékos hétvége annak is kedvez, aki inkább otthon maradna és filmekkel, sorozatokkal ütné el a szabadidőt. Ehhez ajánlunk most hét néznivalót.
Szombaton 18 óra 6 perckor 3,3-as erősségű földrengés volt Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – jelentette az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Haszongépjármű alá szorult egy ember szombat este a Maros megyei Tekeújfalván. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
Profik és háziasszonyok, modern irányzatok és hagyományok találkoznak ezen a hétvégén a Taste of Transylvania keretében. Volt, akiknek a szombat aktívan, közösségi pityókaszedéssel indult, mások már délben belevetették magukat a kulináris kalandozásba.
Galac megyében négy, Vaslui és Iaşi megyében egy-egy 200 férőhelyes tábort állít fel a belügyminisztérium azok számára, akiknek otthonát elöntötte a víz a szombati áradások során – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A szombat déli vihar miatt több település maradt villanyáram-szolgáltatás nélkül Hargita megyében, főként Udvarhelyszék érintett.
Az ország három megyéjére másodfokú (narancssárga), az ország több mint felére – Hargita, Kovászna és Maros megyére is – elsőfokú (sárga) riasztást bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Betiltották az Európai Unióban a szalicilpor használatát, ezért a termékek tartósítására más módszereket ajánlott használni – figyelmeztet Székely Gazdaszervezetek Egyesülete.
A tavalyi első nekifutás sikere után szeptember 15-én, vasárnap ismét molnártalálkozót szerveznek Felsőcsernátonban.
Lucskos káposzta, gulyásleves és túrós bóc a hagyományos ízek kedvelőinek, széna krémleves, bárányba csavart sertésszűz, wagyurostélyos az ínyenceknek – bármire is jön meg az étvágya az embernek, a Taste of Transylvanián biztosan talál kedvére valót.
szóljon hozzá!