Hirdetés
Hirdetés

A turistaidény lejárta után lebontják, majd újjáépítik Szováta egyik jelképét

A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcájában áll Bernády egykori villája •  Fotó: Boda L. Gergely

A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcájában áll Bernády egykori villája

Fotó: Boda L. Gergely

Közvetlenül a turistaidény lejárta után kezdenek neki a szovátai Bernády Villa lebontásának és újjáépítésének. A B kategóriás műemlék, amely a fürdőváros egyik jelképe, évtizedek óta elhagyatottan és elhanyagoltan áll.

Szucher Ervin

2017. július 15., 17:582017. július 15., 17:58

Közel négy évtizedes enyészet után kedvező fordulat állhat be a Szováta egyik szimbólumának számító Bernády Villa életében. Marosvásárhely száz évvel ezelőtti polgármesterének, Bernády Györgynek az egykori tulajdonát képező épületet szeptember végén darabonként szétszedik, majd Keresztes Géza és Csákány Dezső korhű tervei alapján újjáépítik.

Idézet
Jelenlegi állapotában a fából készült, évtizedek óta lakatlan villa menthetetlen. Hátsó oldala kidőlt, a földszint plafonja beszakadt. Egyetlen megoldás maradt: a szétbontása, majd újjáépítése. Az épület meg fogja őrizni a jellegzetességét, és az összes díszítő elemét

– magyarázta lapunknak Keresztes Géza. A számos műemlék restaurálásában résztvevő vagy a munkálatokat szakmailag felügyelő marosvásárhelyi műépítész derűlátónak mutatkozik: szerinte

Hirdetés

amennyiben az építők is komolyan veszik a feladatukat, a Bernády Villa a közeljövőben ismét a fürdőtelep ékességévé válhat.

Az elmúlt években Szovátán több villát sikerült úgy újjáépíteni, hogy a homlokzata megőrizte a 19. század eleji eredeti stílusát. A Bernády Villa azonban nagyobb kihívást jelent – tulajdonosnak, tervezőnek, építőnek. B kategóriás műemlék lévén, évekbe tellett a tervek elkészítése és a jóváhagyások beszerzése.

A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcája 133. szám alatt álló villát Marosvásárhely korszakalkotó polgármestere, Bernády György és negyedik felesége, Kelemen Margit 1929-ben vásárolta. A nem sokkal a századforduló után felhúzott Etelka Villát az új tulajdonos a kor divatja és saját ízlése szerint alakította.

Amint néhai Józsa András helytörténész leírta, a felújításkor, a déli oldal kismértékű kitoldását leszámítva, Bernády megőrizte az Etelka Villa alapjának eredeti méreteit. Jelentősebb átalakítást csupán az emeleti részen eszközölt, annak bővítésével. Az ingatlan központi része egy kétszintes, faszerkezetű épület, amelyet két oldalon hangsúlyos félemeletes tornyok vesznek közre.

A kor oly divatos szecessziós stílusát máig is jól kivehető népi elemek gazdagítják.

További – szintén Bernády Györgynek köszönhető – látványossága a négyszárnyú főbejárat, és az impozáns kapu gazdag színes üvegdíszítése. A stílusos épület egyediségének köszönhetően egyben elüt a környékbeli épületektől, de ugyanakkor szépen illeszkedik a fürdőtelep arculatába.

Jelenlegi állapotában menthetetlen az évtizedek óta korhadó épület •  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Jelenlegi állapotában menthetetlen az évtizedek óta korhadó épület

Fotó: Boda L. Gergely

A villa előtti díszes kapuk, szakállszárító, filagória építése a villa körüli park kialakítása 1933 és ’34 között történt, miután 1932–33 telén kivágták a kertépítészeti munkálatokat zavaró fákat. Az Etelka nevet 1936-ban módosítják Bernádyra – a polgármester szívbetegségben elhalálozott lánya, Györgyike emlékére. Vásárhely elöljárója, fiatalon elhunyt gyermeke, majd megözvegyült felesége 1946-ig használta a villát, amikor egy Bukarestben élő gazdag zsidó orvosnőnek, Solomon Rozának adta el.

Államosítás után az ingatlan a Vila Bernad nevet viselte, ezt hirdeti ódon cégtáblája ma is.

A ’89-es fordulat után az épületet fél évszázadon keresztül ügykezelő fürdővállalat lemondott annak karbantartásáról, ám tulajdonjogáért a végsőkig harcolt. Amint Fülöp Nagy János vezérigazgató elmondta, a fürdővállalat még a rendszerváltás előtt „kivonult” a villából.

Idézet
Ha jól emlékszem, az épület olyan rossz állapotba került, hogy már tíz esztendővel az 1989-es rendszerváltást megelőzően egyetlen vendéget sem szállásoltunk ide

– mesélte a mostani vezérigazgató. Fülöp egyvalamire mégis büszke: a szocializmus utolsó éveiben a megyei turisztikai hivatal román igazgatójának, Pavel Chioreannak a jóváhagyásával a szovátaiak visszafesthették az épület homlokzatára és kapujára a tulipános motívumokat. Ezek, akárcsak a teljes ingatlan, mára ismét megkoptak.

Hosszas pereskedés után a kétezres évek közepén az épületet sikerült visszaszerezniük Solomon Roza lányainak, Palade Sulamitnak és Seuermann Fannynak.

Egy időben a Szovátán létrejött Bernády Egylet szerette volna megvásárolni és megmenteni, azonban erre nem volt lehetősége. Szóba került az önkormányzat is, ám a városháza álmát szintén az anyagiak foszlatták szét. A település új polgármestere, Fülöp László szerint egyébként is más prioritásai vannak a városházának; inkább egy olyan villára volna szüksége, amelyet vendégházként működtethetne.

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

A mintegy hétezer négyzetméteres telekkel rendelkező épület iránt a szomszédos Hotel Aluniş tulajdonosa, a szállodakomplexum bővítését fontolgató Ioan Piroşca is érdeklődött. A romos állapotban lévő villát a Düsseldorfban élő idős örökösöket képviselő bukaresti ügyvédi irodától végül a marosvásárhelyi származású Szász Annamária vásárolta meg. Azon túl, hogy az új tulajnak évekig kellett várnia az újjáépítés engedélyeztetésére, az ügyészséget is kénytelen volt megjárnia.

Idézet
Valaki, aki lényegében rajtam akart ütni, feljelentette az új tulajdonost, azzal vádolva, hogy nem tartja karban az épületet. A jóakaró melléfogott, hisz már javában folytak a statikai felmérések és a terv előkészítésének munkálatai

– mondta el lapunknak Péter Ferenc, Szováta volt polgármestere, aki a megyei önkormányzat elnökeként is nyomon követi a Bernády Villa sorsát. Az új tulaj, a magyar–svájci állampolgársággal rendelkező hölgy és dániai férje remélik, hogy amennyiben az ősszel elkezdődnek a munkálatok, mielőbb sikerül visszaadni Szovátának és a Sóvidéknek egyik legszebb építészeti gyöngyszemét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés