A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcájában áll Bernády egykori villája
Fotó: Boda L. Gergely
Közvetlenül a turistaidény lejárta után kezdenek neki a szovátai Bernády Villa lebontásának és újjáépítésének. A B kategóriás műemlék, amely a fürdőváros egyik jelképe, évtizedek óta elhagyatottan és elhanyagoltan áll.
2017. július 15., 17:582017. július 15., 17:58
Közel négy évtizedes enyészet után kedvező fordulat állhat be a Szováta egyik szimbólumának számító Bernády Villa életében. Marosvásárhely száz évvel ezelőtti polgármesterének, Bernády Györgynek az egykori tulajdonát képező épületet szeptember végén darabonként szétszedik, majd Keresztes Géza és Csákány Dezső korhű tervei alapján újjáépítik.
– magyarázta lapunknak Keresztes Géza. A számos műemlék restaurálásában résztvevő vagy a munkálatokat szakmailag felügyelő marosvásárhelyi műépítész derűlátónak mutatkozik: szerinte
Az elmúlt években Szovátán több villát sikerült úgy újjáépíteni, hogy a homlokzata megőrizte a 19. század eleji eredeti stílusát. A Bernády Villa azonban nagyobb kihívást jelent – tulajdonosnak, tervezőnek, építőnek. B kategóriás műemlék lévén, évekbe tellett a tervek elkészítése és a jóváhagyások beszerzése.
A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcája 133. szám alatt álló villát Marosvásárhely korszakalkotó polgármestere, Bernády György és negyedik felesége, Kelemen Margit 1929-ben vásárolta. A nem sokkal a századforduló után felhúzott Etelka Villát az új tulajdonos a kor divatja és saját ízlése szerint alakította.
Amint néhai Józsa András helytörténész leírta, a felújításkor, a déli oldal kismértékű kitoldását leszámítva, Bernády megőrizte az Etelka Villa alapjának eredeti méreteit. Jelentősebb átalakítást csupán az emeleti részen eszközölt, annak bővítésével. Az ingatlan központi része egy kétszintes, faszerkezetű épület, amelyet két oldalon hangsúlyos félemeletes tornyok vesznek közre.
További – szintén Bernády Györgynek köszönhető – látványossága a négyszárnyú főbejárat, és az impozáns kapu gazdag színes üvegdíszítése. A stílusos épület egyediségének köszönhetően egyben elüt a környékbeli épületektől, de ugyanakkor szépen illeszkedik a fürdőtelep arculatába.
Jelenlegi állapotában menthetetlen az évtizedek óta korhadó épület
Fotó: Boda L. Gergely
A villa előtti díszes kapuk, szakállszárító, filagória építése a villa körüli park kialakítása 1933 és ’34 között történt, miután 1932–33 telén kivágták a kertépítészeti munkálatokat zavaró fákat. Az Etelka nevet 1936-ban módosítják Bernádyra – a polgármester szívbetegségben elhalálozott lánya, Györgyike emlékére. Vásárhely elöljárója, fiatalon elhunyt gyermeke, majd megözvegyült felesége 1946-ig használta a villát, amikor egy Bukarestben élő gazdag zsidó orvosnőnek, Solomon Rozának adta el.
A ’89-es fordulat után az épületet fél évszázadon keresztül ügykezelő fürdővállalat lemondott annak karbantartásáról, ám tulajdonjogáért a végsőkig harcolt. Amint Fülöp Nagy János vezérigazgató elmondta, a fürdővállalat még a rendszerváltás előtt „kivonult” a villából.
– mesélte a mostani vezérigazgató. Fülöp egyvalamire mégis büszke: a szocializmus utolsó éveiben a megyei turisztikai hivatal román igazgatójának, Pavel Chioreannak a jóváhagyásával a szovátaiak visszafesthették az épület homlokzatára és kapujára a tulipános motívumokat. Ezek, akárcsak a teljes ingatlan, mára ismét megkoptak.
Hosszas pereskedés után a kétezres évek közepén az épületet sikerült visszaszerezniük Solomon Roza lányainak, Palade Sulamitnak és Seuermann Fannynak.
Egy időben a Szovátán létrejött Bernády Egylet szerette volna megvásárolni és megmenteni, azonban erre nem volt lehetősége. Szóba került az önkormányzat is, ám a városháza álmát szintén az anyagiak foszlatták szét. A település új polgármestere, Fülöp László szerint egyébként is más prioritásai vannak a városházának; inkább egy olyan villára volna szüksége, amelyet vendégházként működtethetne.
Fotó: Boda L. Gergely
A mintegy hétezer négyzetméteres telekkel rendelkező épület iránt a szomszédos Hotel Aluniş tulajdonosa, a szállodakomplexum bővítését fontolgató Ioan Piroşca is érdeklődött. A romos állapotban lévő villát a Düsseldorfban élő idős örökösöket képviselő bukaresti ügyvédi irodától végül a marosvásárhelyi származású Szász Annamária vásárolta meg. Azon túl, hogy az új tulajnak évekig kellett várnia az újjáépítés engedélyeztetésére, az ügyészséget is kénytelen volt megjárnia.
– mondta el lapunknak Péter Ferenc, Szováta volt polgármestere, aki a megyei önkormányzat elnökeként is nyomon követi a Bernády Villa sorsát. Az új tulaj, a magyar–svájci állampolgársággal rendelkező hölgy és dániai férje remélik, hogy amennyiben az ősszel elkezdődnek a munkálatok, mielőbb sikerül visszaadni Szovátának és a Sóvidéknek egyik legszebb építészeti gyöngyszemét.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu.
Újabb útlezárás várható Székelyudvarhely szombatfalvi részén hétfőtől, az Orbán Balázs utca modernizálási munkálatai miatt – adja hírül közleményében a polgármesteri hivatal.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
szóljon hozzá!