A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcájában áll Bernády egykori villája
Fotó: Boda L. Gergely
Közvetlenül a turistaidény lejárta után kezdenek neki a szovátai Bernády Villa lebontásának és újjáépítésének. A B kategóriás műemlék, amely a fürdőváros egyik jelképe, évtizedek óta elhagyatottan és elhanyagoltan áll.
2017. július 15., 17:582017. július 15., 17:58
Közel négy évtizedes enyészet után kedvező fordulat állhat be a Szováta egyik szimbólumának számító Bernády Villa életében. Marosvásárhely száz évvel ezelőtti polgármesterének, Bernády Györgynek az egykori tulajdonát képező épületet szeptember végén darabonként szétszedik, majd Keresztes Géza és Csákány Dezső korhű tervei alapján újjáépítik.
– magyarázta lapunknak Keresztes Géza. A számos műemlék restaurálásában résztvevő vagy a munkálatokat szakmailag felügyelő marosvásárhelyi műépítész derűlátónak mutatkozik: szerinte
Az elmúlt években Szovátán több villát sikerült úgy újjáépíteni, hogy a homlokzata megőrizte a 19. század eleji eredeti stílusát. A Bernády Villa azonban nagyobb kihívást jelent – tulajdonosnak, tervezőnek, építőnek. B kategóriás műemlék lévén, évekbe tellett a tervek elkészítése és a jóváhagyások beszerzése.
A fürdőtelep felső részén, a mai Rózsák utcája 133. szám alatt álló villát Marosvásárhely korszakalkotó polgármestere, Bernády György és negyedik felesége, Kelemen Margit 1929-ben vásárolta. A nem sokkal a századforduló után felhúzott Etelka Villát az új tulajdonos a kor divatja és saját ízlése szerint alakította.
Amint néhai Józsa András helytörténész leírta, a felújításkor, a déli oldal kismértékű kitoldását leszámítva, Bernády megőrizte az Etelka Villa alapjának eredeti méreteit. Jelentősebb átalakítást csupán az emeleti részen eszközölt, annak bővítésével. Az ingatlan központi része egy kétszintes, faszerkezetű épület, amelyet két oldalon hangsúlyos félemeletes tornyok vesznek közre.
További – szintén Bernády Györgynek köszönhető – látványossága a négyszárnyú főbejárat, és az impozáns kapu gazdag színes üvegdíszítése. A stílusos épület egyediségének köszönhetően egyben elüt a környékbeli épületektől, de ugyanakkor szépen illeszkedik a fürdőtelep arculatába.
Jelenlegi állapotában menthetetlen az évtizedek óta korhadó épület
Fotó: Boda L. Gergely
A villa előtti díszes kapuk, szakállszárító, filagória építése a villa körüli park kialakítása 1933 és ’34 között történt, miután 1932–33 telén kivágták a kertépítészeti munkálatokat zavaró fákat. Az Etelka nevet 1936-ban módosítják Bernádyra – a polgármester szívbetegségben elhalálozott lánya, Györgyike emlékére. Vásárhely elöljárója, fiatalon elhunyt gyermeke, majd megözvegyült felesége 1946-ig használta a villát, amikor egy Bukarestben élő gazdag zsidó orvosnőnek, Solomon Rozának adta el.
A ’89-es fordulat után az épületet fél évszázadon keresztül ügykezelő fürdővállalat lemondott annak karbantartásáról, ám tulajdonjogáért a végsőkig harcolt. Amint Fülöp Nagy János vezérigazgató elmondta, a fürdővállalat még a rendszerváltás előtt „kivonult” a villából.
– mesélte a mostani vezérigazgató. Fülöp egyvalamire mégis büszke: a szocializmus utolsó éveiben a megyei turisztikai hivatal román igazgatójának, Pavel Chioreannak a jóváhagyásával a szovátaiak visszafesthették az épület homlokzatára és kapujára a tulipános motívumokat. Ezek, akárcsak a teljes ingatlan, mára ismét megkoptak.
Hosszas pereskedés után a kétezres évek közepén az épületet sikerült visszaszerezniük Solomon Roza lányainak, Palade Sulamitnak és Seuermann Fannynak.
Egy időben a Szovátán létrejött Bernády Egylet szerette volna megvásárolni és megmenteni, azonban erre nem volt lehetősége. Szóba került az önkormányzat is, ám a városháza álmát szintén az anyagiak foszlatták szét. A település új polgármestere, Fülöp László szerint egyébként is más prioritásai vannak a városházának; inkább egy olyan villára volna szüksége, amelyet vendégházként működtethetne.
Fotó: Boda L. Gergely
A mintegy hétezer négyzetméteres telekkel rendelkező épület iránt a szomszédos Hotel Aluniş tulajdonosa, a szállodakomplexum bővítését fontolgató Ioan Piroşca is érdeklődött. A romos állapotban lévő villát a Düsseldorfban élő idős örökösöket képviselő bukaresti ügyvédi irodától végül a marosvásárhelyi származású Szász Annamária vásárolta meg. Azon túl, hogy az új tulajnak évekig kellett várnia az újjáépítés engedélyeztetésére, az ügyészséget is kénytelen volt megjárnia.
– mondta el lapunknak Péter Ferenc, Szováta volt polgármestere, aki a megyei önkormányzat elnökeként is nyomon követi a Bernády Villa sorsát. Az új tulaj, a magyar–svájci állampolgársággal rendelkező hölgy és dániai férje remélik, hogy amennyiben az ősszel elkezdődnek a munkálatok, mielőbb sikerül visszaadni Szovátának és a Sóvidéknek egyik legszebb építészeti gyöngyszemét.
Gyergyószentmiklóson, a város központjában található az egykor virágzó kisipari szövetkezet székháza és a hozzá tartozó épületegyüttes. A megmaradt tagság ezt most eladásra kínálja, az elnök szeretné, ha közösségi célokat szolgálna.
George Simion nem lehet Románia elnöke, az erdélyi magyaroknak pedig minél nagyobb számban részt kell venniük az elnökválasztás május 18-i második fordulójában – áll abban a közleményben, amit az EMNT küldött el a Székelyhon szerkesztőségének.
A vasárnapi államelnök-választás miatt a csíkszeredai és marosvásárhelyi lakosság-nyilvántartó közszolgálat a választási hétvégén szombaton és vasárnap is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem, de szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
szóljon hozzá!