
Szeptember utolsó napjáig büntetőkamat nélkül fizethetünk helyi adót és illetéket. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Noha a járványhelyzet miatt a polgármesteri hivatalok adóügyi illetékesei arra számítottak, hogy kevesebben fogják törleszteni a kirótt összegeket, ez a legtöbb helyen nem így történt. Az általunk megkérdezett városokban majdnem mindenhol befolytak a tervezett összegek. Jó tudni, hogy az épület-, terület- és gépkocsiadó második befizetési határideje szeptember 30., és október elsejétől a ki nem fizetett összegek után büntetőkamatot számítanak fel.
2020. október 03., 14:502020. október 03., 14:50
Az épület-, telek- és gépkocsiadót szeptember 30-ig kell befizetni, a más jellegű adókat és illetékeket, mint például az általános nagytakarításért vagy a közterületet elfoglaló fedett parkolókért fizetendő illetékeket negyedévente kell törleszteni. Az adófizetők nagy része egy összegben szokta kifizetni a kirótt összegeket, egyre többen online.
A marosvásárhelyi városháza adóügyi osztályának vezetője, Szövérfi László a Székelyhonnak elmondta, nem igazolódott be a félelmük, nem csökkent a befizetések aránya Marosvásárhelyen. Beszélt arról, hogy a járványügyi helyzet miatt arra számítottak, hogy különösen a jogi személyek esetében csökkenni fog az adók törlesztésének mennyisége. De nem így történt,
Szövérfi elmondta, pontos adatokkal csak október elején tud szolgálni, de eddig úgy tűnik, hogy a tavalyihoz hasonló befizetések lesznek. Azt is elmondta, hogy általában a jogi személyek az utolsó napokban szoktak fizetni, így még jövő hét elején is erre számítanak.
Marosvásárhelyen a városházán működő pénztár mellett a Bolyai utcában és a Tudor lakótelepen lévő pénztárnál is lehet fizetni, de a Kós Károly utcában, a közterület-rendezési igazgatóságnál, valamint a lakosság-nyilvántartónál lévő pénztárnál is.
A csíkszeredai polgármesteri hivatal adóügyi osztályának vezetőjétől, Rodica Țiriactól megtudtuk, hogy a magánszemélyek közül nagyon sokan még márciusban, a járvány kezdete előtt kifizették a kirótt adókat, de sokan jöttek akkor is, amikor újra megnyitották a pénztárakat. A jogi személyek közül az év első felében elsősorban az épületadót törlesztették többen, hiszen arra ők is tízszázalékos kedvezményt kapnak.
„A vártál valamivel kisebb összegeket fizettek eddig a jogi személyek, de legtöbben az utolsó percben utalnak, így szeptember 30-ig még beérkezhetnek a különbségek. Mivel a csíkszeredai önkormányzat adókedvezményt biztosított azoknak a cégeknek, amelyeket sújtottak a járvány miatti megszorítások, vannak, akik várják, hogy ezt az kedvezményt számítsuk ki, hogy tudják, mennyivel kevesebbet kell törlesszenek. Összességében elmondható, hogy a költségvetésben előirányzott bevételek ezen a téren nagyjából teljesülnek. Pontos adatokat csak a határidő lejárta után tudunk mondani” – nyilatkozta az illetékes.
Augusztus végén a székelyudvarhelyi városháza adóosztályára átlagosan az adófizetők 70 százaléka fizette be az adóit – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivőjétől, aki azt is elmondta, hogy a magánszemélyeknél az épületek utáni adó esetében 70, a területek esetében 77 százalékos befizetési arányról számolhatunk be.
Jogi személyek esetében ez 70 és 67 százalék, ugyanebben a sorrendben. Az autók esetében a magánszemélyeknél 65, jogi személyeknél pedig 77 százalékos az arány. Mindenik esetben körülbelül 5–10 százalékkal kisebb a befizetési arány a tavalyi hasonló mérleghez képest.
Gyergyószentmiklóson is jó volt az adófizetési kedv – tudtuk meg a városháza sajtószóvivőjétől, Kertész Lászlótól. Mint elmondta, a szeptemberig betervezett bevételek 80 százaléka megvalósult, a fizikai személyek és a cégek nagyrésze is törlesztette a kirótt összegeket.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!