
Sok lakás, de sok üzlethelyiség is gazdát cserélt idén a járványhelyzet ellenére is. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem sínylette meg az ingatlanpiac a koronavírus-járvánnyal járó társadalmi, gazdasági változásokat, a szükségállapot idején észlelt megtorpanás után újra szárnyalnak az adásvételek, ami a telkeket és épületeket illeti – legalábbis ez derül ki a kataszteri hivataloknál jegyzett adatokból. Ami az ingatlan- és telekárakat illeti, bár sokan várták, ezek nem csökkentek.
2020. október 18., 12:072020. október 18., 12:07
A telekkönyvekben történt változást a kataszteri hivatalok jegyzik, amelyek havonta egyszer statisztikai adatokat tesznek közzé a módosításokról. Ezekből kiderül, hogy hány telek, épület cserélt gazdát, hányra tettek jelzálogot. A tavalyi és idei adatokból kiderül, hogy
Az árak nem csökkentek, de az üzletkötések száma kis visszaesést mutat – mondta kérdésünkre Faluvégi Sándor marosvásárhelyi ingatlanügynök, kiemelve: a járvány kezdete óta 15 százalékos visszaesés tapasztalható, ami az adásvételeket illeti, de reméli, hogy nem lesz további csökkenés. „A vásárlási kedve nem csökkent, kicsit megváltoztak az igények.
Az átlagosnál több kérésünk volt telkekre, különösen a városközeli településeken levő földek iránt nőtt meg a kereslet. Az árak stagnáltak, nem csökkentek, ahogy a járvány kezdetekor gondolták” – mondta a szakértő, akitől azt is megtudtuk, hogy
A Maros Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal kimutatásai szerint a járvány és a miatta kialakult helyzet csak áprilisban és májusban befolyásolta az ingatlanpiacot. Áprilisban csaknem félezerrel, pontosabban 487-el kevesebb tulajdonoscsere történt, mint egy átlagos hónapban. Marcel Grigore igazgató a sajtónak elmondta, hogy
Szeptemberben 400-al több adásvételt jegyeztek be a telkek, lakások és üzlethelyiségek esetében, mint augusztusban.
Míg tavaly szeptemberben 552 külterület eladását iktatták, idén ez a száma elérte a 711-et. Ezen számok tükrében Maros megye szeptemberben országos szinten a 12. helyen volt az adásvételek tekintetében, s ez számára egy megszokott hely. Ami a megyén belüli leosztás illeti, a legtöbb szerződést Marosvásárhelyen iktatták, de a környező települések sem maradtak le,
Vásárhelyt és a peremtelepüléseket Szászrégen követi, az ötödik helyen van, ami az idén szeptemberig megkötött adásvételeket illeti.
A Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal vezetője, Sorin Truță a Székelyhonnak elmondta, hogy
A jogi személyek sokkal aktívabbak voltak az ingatlanpiacon, tavaly 9128 tranzakció történt kérésükre, míg idén szeptember végéig 8612. Azt is megtudtuk, hogy míg tavaly 467, idén csak 365 tulajdonjogra jegyeztek jelzálogot, feltételhez kötve a tulajdonoscserét.
Az igazgató szerint elsősorban a szükségállapot idején fagyott be teljesen a telkek és ingatlanok adásvétele, de aztán lassan újraindult. Mint kiemelte jelenleg úgy a magánszemélyek, mint a cégek, de a közjegyzői irodák is online küldhetik be a módosítási kéréseket, igényelhetnek adatokat, s ez jelentősen lecsökkenti a személyes találkozások, az ügyfélfogadások számát.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!