A fotós kedvenc témája a színház. Hét éve készít színházi képeket
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
Egy telefonos kattintás keltette fel a fényképezés iránti érdeklődését, ma már óriásplakátokon láthatja munkáit a gyergyószentmiklósi Jakab Lóránt. Ő maga is meglepődött azon, hogy fotóstársai és az alkotásai iránt érdeklődők művésszé avatták. „Mindössze” egy hosszan tartó vastapsból állt a beavatás, amit első egyéni kiállításán kapott a színházi fotósként bemutatkozó fiatal.
2018. március 28., 16:532018. március 28., 16:53
2018. március 28., 16:552018. március 28., 16:55
„Ez egy ünnepi pillanat: művészt avatunk” – jelentette ki Munzlinger Attila, a Gyergyói Fotóklub alelnöke azon a kedd esti kiállításmegnyitón, amelynek anyagát Jakab Lóránt színházi fotóiból állította össze a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház. A fiatal fotóst és munkáit méltató Munzlinger rámutatott: a művelődési ház előcsarnokában kiállított képek, az épület oldalára szerelt óriásplakátok ugyan színházi előadások egy-egy pillanatát örökítik, mégsem csupán dokumentarista jellegűek – „művészi igénnyel, művészi bánás- és szemléletmóddal készültek”.
– fogalmazott méltatója, elmesélve, hogy a Gyergyói Fotóklub tagjaként, a fiatal fotós általában nem hozakodik elő munkáival tagtársai előtt, „azt mondja, egyik sem olyan jó, hogy megmutassa”. Ennek épp az ellenkezőjéről tanúskodik a tárlat anyaga – szögezte le Munzlinger. Kitért arra is, hogy bármi is legyen a téma, minden kép valójában az alkotójáról szól. Jakab Lóránt esetében a színházhoz való kötődésről árulkodnak a fotók.
„Középre vannak komponálva. Ebből látszik, hogy az alkotó életében a színház központi szerepet foglal el, sokat koncentrál erre, és igyekszik eggyé válni ezzel a világgal. A középre komponált téma beszippantja a kép szemlélőjét, olyan, mintha hirtelen csőlátása lenne az embernek, azt érzi, hogy zuhan bele a témába.
– hangzott el.
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
Tematikus tárlat
A víz tematikájú kiállítás anyagának többsége figurás előadásokon készült, de néhány képről más társulatok megörökített produkcióiból is visszaköszönnek „vizes pillanatok”. A H2O című tárlat témájának kiválasztásáról Jakab Lóránt úgy fogalmaz, hogy „a víz egyrészt az élet nélkülözhetetlen eleme, ami nemcsak a természetben, hanem bennünk is megtalálható. Másrészt ez az az anyag, amely a halmazállapotát is képes változtatni, így fotózás szempontjából is sok lehetőséget kínál. A színházi fotóimból is a víz témája szerint készítettem válogatást, hiszen ez az elem a színházban nemcsak a látvány része tud lenni, hanem sokszor egy egész előadás és a benne megszülető érzések jelképévé is válhat.”
A kiállításmegnyitón elhangzottak szerint a színházfotós és a színházi alkotók tevékenysége egyformán hatással van egymásra. A Figura vezetője szerint az előadásokat megörökítő képek „tartják bennünk a reményt és a hitet, hogy szükség van arra, amit csinálunk. Szükség van a színházra, ami folyamatosan a mának dolgozik, a jelennek szól, viszont lényeges, hogy a színházi előadások által nyújtott jelenbeli pillanatok valamilyen formában meg legyenek örökítve. Ezért nagyon fontos egy színházi fotós munkája.” Albu István tudatta az első kiállításos fotóssal, hogy lesz folytatás: az őszi dance.movement.theatre fesztiválon mozgás tematikájú színházi képeiből rendez tárlatot a Figura.
Jakab Lóránt fotókiállítása a gyergyói színház előterében
Fotó: Pethő Melánia
Jakab Lóránt magáról
Hogy miként került kapcsolatba a fényképezéssel, és miért választotta a színházi fotózást, Jakab Lóránt így vall a kiállításon is elolvasható beszámolójában. „A fotózás 2007 nyarán kezdte felkelteni az érdeklődésem. Az első fotózás élménye örökre megmaradt. Mindössze annyi történt, hogy volt egy kicsi telefonom, amivel megörökítettem az enduro motokrossz versenyt. A versenyen készült telefonos fotóim arra ösztönöztek, hogy a következő évben egy komolyabb fényképezőgéppel minőségibb fotókat készítsek. A motiváció olyan nagy volt, hogy ez meg is történt.
Évekig nem tudtam eldönteni, hogy a fotózásban milyen témakör áll hozzám közel. A kísérletezés egyre jobban kezdett leszűkülni, mert egy idő után kezdtem érezni, melyek azok a témák, amelyek nem inspirálnak.
2010 végén, amikor az Ifitéka tagja lettem, lehetőség nyílt ifjúsági rendezvények fotózására. A rendezvények során színházi előadások háttérmunkáiba is besegítettünk. Málnási Andrea, az Ifitéka vezetője értékelte a fotóimat, ezért 2012-ben ajánlott a Figura Stúdió Színház vezetőségének. Így Goda Gábor rendezésében az Arany légy (bemutató: 2012. február 19.) volt az első előadás, amit fotóztam.
A sok témakör keresgélése után a színházi előadások fotózása lopta be magát a szívembe. Magával ragadt ez az egész világ, amikor láthattam a kulisszák mögötti munkát is. Azóta vált az életem részévé a színházi fotózás.”
A zászlót vinni kell című kötet Wittner Mária ’56-os szabadságharcosnak állít emléket. Első bemutatója október 26-án, szombaton 10 órától lesz a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, amelyen Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke mond beszédet.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Péntek délután, a tanórák után vakáció kezdődik a tanulók számára a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Szarka Tamás Kossuth-díjas és kétszeres Petőfi Zenei Díjas előadóművész mutatja be 2020-ban megkomponált Missa Missio – mise a legüldözötteb vallásért című szakrális művét a marosszentgyörgyi katolikus templomban vasárnap 18 órától.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
szóljon hozzá!