Ingatlanárak alakulása az Európai Unióban és Romániában. A számok az előző évhez viszonyított százalékos alakulást jelzik. Forrás: Eurostat. Infografika: Tóth Szilárd
A saját tulajdonú lakásban élők aránya messze Romániában a legmagasabb az Európai Unióban, az ingatlanárak pedig folyamatos növekedést mutatnak 2010 óta – derül ki az Eurostat nemrég közzétett felméréséből. A székelyföldi városokban az elmúlt két évben megkétszereződtek a lakásárak, eltolódott a kínálat és a kereslet közötti egyensúly, ezért nem ajánlott most vásárolni.
2018. július 22., 11:142018. július 22., 11:14
2018. július 22., 11:152018. július 22., 11:15
A 2010 és 2017 közötti időszakra készített átfogó ingatlanpiacai felmérést az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat), a héten nyilvánosságra hozott eredmények pedig számos meglepő adatot tartalmaznak. Mint kiderült,
Bár a saját lakásban élők száma mindenhol meghaladta a bért fizetőkét, az arányok nagyon eltérőek az Unió tagállamaiban. A saját lakásban élők száma a 96 százalékos listavezető Romániától az 51,7 százalékos Németországig változik, az uniós átlag egyébként 69,2 százalék. Ezzel párhuzamosan
A kutatásban az ingatlanárak alakulását is vizsgálták: az Unióban átlagosan 11 százalékkal emelkedtek az árak 2010 és 2017 között. A legnagyobb drágulást Észtországban és Svédországban jegyezték, de a jelenség Romániában sem ismeretlen. A hazai ingatlanok ára 2010-ben még jóval az Uniós átlag alatt helyezkedett el, tavaly azonban már átlépte azt. Ez számokban azt jelenti, hogy
Az uniós átlagot egyébként némileg 2015-ben léptük át, 2016 óta pedig már hangsúlyosabban is emelkedni kezdtek a lakásárak az országban. A felmérésben fellelhető adatokat Szabó Lehel, a csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi Well ingatlanügynökségek vezetője is megerősítette. Szerinte
„Bár utóbbiakat is saját tulajdonú otthonként számolják bele a statisztikába, valójában a hitel kifizetéséig még nem számítanak annak, főként úgy, hogy sokan időközben belebuknak, nem tudják fizetni a részleteket. Ennek ellenére valós adat, hogy nagyon sokan laknak saját lakásban Romániában, hiszen még mindig a kommunizmus idejéből származó szemlélet szerint élnek az emberek, hogy az önmegvalósítás egyik feltétele a saját otthon.
– emelte ki.
Csíkszeredai tömbházak. A neveltetés miatt a fiatalok fő életcélja most is az, hogy minél hamarabb ingatlantulajdonosok
Fotó: Farkas Tamás
Az ingatlanárak alakulásával kapcsolatosan Szabó Lehel elmondta, országos szinten és Székelyföldön egyaránt kijelenthető, hogy
„Amikor Csíkszeredában két és fél évvel ezelőtt egy Temesvári sugárúti, első osztályú, kétszobás lakást 19 ezer euróért értékesítettünk, már sikerélményünk volt, most azonban egy hasonló ingatlan ára 45-50 ezer euró között mozog” – mondta.
A szakember szerint a székelyudvarhelyi piac szinte ugyanolyan, mint a csíkszeredai, legfeljebb 1000-2000 eurós a különbség. „Udvarhelyen valamiért mindig is magasabbak voltak az árak egy kevéssel a megyeszékhelyhez képest, ott egy kétszobás lakás korábban 20-21 ezer euró körül mozgott, most ott is 45-50 ezerre emelkedett. Gyergyószentmiklóson az árak természetesen alacsonyabbak, de arányaiban ott is jelentős növekedés tapasztalható: míg régebben legfeljebb 10 ezer euróba került egy kétszobás lakás, most már 15-20 ezer euró között lehet csak megvásárolni.
– sorolta Szabó.
Hozzátette, mivel a bankok hitelnyújtási hajlandósága kiemelten fontos tényező az ingatlanpiacon, elsősorban ettől függ az ingatlanok árának alakulása is. „A válság idején nemigen adtak hitelt a bankok, ez azonban most teljesen átfordult abba, hogy szinte mindenki hozzájuthat. Ezáltal sokkal több készpénzt áramoltattak be a piacra, és megnőtt a vásárlóerő, ezzel együtt pedig a kereslet is, így a kínálat folyamatosan csökkent, az árak pedig növekedni kezdtek.
Ezt szintén a bankok okozzák majd, mert megszüntetik a készpénzbeáramlást, és ismét nehezen fognak hitelt adni. A tapasztalataimra alapozva azt tudom tanácsolni azoknak, akik ingatlanbefektetésben gondolkodnak, hogy most van az az időszak, amikor el kell adni a lakásokat. Pontosan az ellenkezőjét kell tenni, mint amit a tömeg csinál, hiszen most mindenki lakást akar vásárolni, szinte bármilyen áron.
– foglalta össze röviden az ingatlanpiac működési elvét Szabó.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
2 hozzászólás