Pénzhez jutni. A korlátozások enyhítését gazdasági intézkedéseknek kellene követniük. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Gazdasági szakértőt kérdeztünk arról, hogy milyen fontos lépésekre lenne szüksége most az országnak ahhoz, hogy felélénküljön a gazdaság, és legyen ahová visszatérni dolgozni, ugyanis az Erdélystat szociológiai felméréséből kiderült, a járvány hatásai drasztikusan érintik a munkaerőpiacot, és jelentős szociális következményei vannak.
2020. május 02., 21:232020. május 02., 21:23
2020. április 28., 11:252020. április 28., 11:25
Az Erdélystat szociológiai elemzői 7540 erdélyi magyar véleménye alapján vonták le a következtetést, miszerint a válaszadók 15 százaléka tekinthető súlyosan veszélyeztetettnek szociális szempontból, számukra a válság esetleges elhúzódása alapvető egzisztenciális problémákat eredményezhet.
A szociológiai felmérésből kiderült, a februárban még aktív válaszadók alig 63 százaléka dolgozott április elején, a kérdőív kitöltésének időpontjában. Az elemzők megfogalmazták, a járvány hatásai drasztikusan érintik a munkaerőpiacot.
A februárban még gazdaságilag aktív válaszadók 8 százaléka számolt be arról, hogy máris munkanélküli lett, 22 százalékuk kényszerszabadságon, 5 százalékuk fizetés nélküli szabadságon van. További 8 százalék esetében a munkaadójuk már kilátásba helyezte a kényszerszabadságot vagy az elbocsátást április elején.
A jelenleg aktívak 36 százaléka fél, hogy elveszíti munkahelyét vagy munkanélküli marad, amennyiben a szigorító intézkedések még két-három hónapig tartanak.
akik a közszférában (közigazgatás, oktatás, egészségügy), az alapszolgáltatási szektorban (energia, gáz, víz, szennyvíz, hulladék), illetve az információs és kommunikációs ágazatban dolgoznak – derül ki a felmérésből.
Alacsonyabb gazdasági kockázati csoportba tartoznak a mezőgazdaságban tevékenykedők. Itt alapvetően a saját szükségletre termelők vannak jobb helyzetben, az alkalmazottként dolgozók egy számottevő részét szintén fenyegeti a munkanélküliség vagy a kényszerszabadság veszélye – olvasható az elemzésben.
Mihály I. Csaba székelyudvarhelyi gazdasági elemző megkeresésünkre kifejtette, szerinte a kormány következő lépése egy olyan gazdaságélénkítő csomag összeállítása kellene legyen, amely mindenekelőtt a kis- és középvállalatokat hozza helyzetbe.
„A járvány kitörésével a hatóságok behúzták a vészféket. Ezért a kérdés számomra most az, hogy hogyan érintette ez a gyors leállás a kis- és középvállalatokat, és hány marad közülük életképes. Úgy gondolom, hogy az első lépés a szabad mozgást lazító intézkedések mellett az lenne, hogy újra kellene indítani a gazdaságot. Mozgásba hozni ezeket a vállalkozásokat, mert
A költségvetéshiány már a tavaly magasabb volt az uniós átlagnál, és ebben az esztendőben tovább romlott a helyzet. Ennek eredményeként Románia egyre nehezebben, és nagyobb kamatköltséggel kap kölcsönpénzt a nemzetközi piacokon, azért hogy fizetni tudja a közalkalmazottakat, a nyugdíjakat, a munkanélküli segélyeket.
A következő lépésnek egy olyan gazdaságélénkítő csomag összeállításának kellene lennie, amely mindenekelőtt a kis- és középvállalatokat hozza helyzetbe. Ez a csomag egyrészt a vállalkozásfejlesztésekre, esetleges profilváltásra kellene koncentráljon, másrészt pedig konkrét támogatást kellene biztosítania azoknak, akik munkahelyeket hoznak létre, alkalmazni szeretnének” – fejtette ki a Székelyhonnak Mihály I. Csaba. Hozzátette, nagyon fontosnak tartja a foglalkoztatás mutatóin javítani, munkát biztosítani azoknak, akiknek nem lesz már ahová visszatérniük.
„A képlet egyszerű: a bizonytalan munkahely, a munkanélküliség és a zavaros jövőkép lassítja a fogyasztást. Ez közép- és hosszútávon is kevesebb bevételt jelent az állami költségvetésbe, másrészt a még meglévő munkahelyek sorsát is veszélybe sodorja” – mondta a szakértő.
Csak 2021-ben látja valószínűnek, de fontos lépésként említi ugyanakkor a költségvetési hiány csökkentését. „Ez azért is fontos, mert egyébként nem lesz megállítható a lej romlása az euróhoz viszonyítva, az árak növekedni fognak, ami leginkább azokat fogja érinteni, akik már most nehéz helyzetben vannak” – tette hozzá a szakértő.
Lőgyakorlatot tart csütörtökön a kerekerdői hegyivadász alakulat – hívja fel a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Székhy Juhos Jánosra emlékeznek szombaton a csíkszeredai református templomban, majd zenés-verses könyvbemutatót tartanak a költő tiszteletére.
A kormány összesen mintegy 125 millió lej értékű támogatásban részesíti az üvegházakban zöldségeket termesztő vállalkozókat – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Lezárják a Tűzoltók utcáját Gyergyószentmiklóson munkálatok miatt – értesít a a gyergyószentmiklósi Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK) Facebook-oldalán.
Kiírta szerdán a közbeszerzést a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.
Egyirányúsítják a szovátai Templom utcát november elsején a gépkocsik feltorlódásának elkerülése érdekében – olvasható a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A szászrégeni vízüzem és a város között fekvő fővezeték meghibásodása miatt három napig akadozni-, időszakosan teljesen szünteleni fog az ivóvíz-szolgáltatás a városban és több környező nagyközségben.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16-29. között 546.172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Titkos szavazással választotta meg Csíkszereda alpolgármestereit a helyi önkormányzati képviselő-testület a mandátum első, soron kívüli ülésén, szerda reggel.
Harmadik alkalommal hirdette meg a Ne éhezzen senki! kampányt a Solidaris Egyesület, amely során adományokat gyűjtenek, hogy élelmiszercsomagokkal és meleg étellel segíthessék a nélkülözőket.
1 hozzászólás