Hirdetés
Hirdetés

A sürgősségi osztály leterheltségét enyhítenék az ügyeleti központok

Ügyeleti központban. Csak az orvost fizeti az egészségbiztosítási pénztárt •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Ügyeleti központban. Csak az orvost fizeti az egészségbiztosítási pénztárt

Fotó: Erdély Bálint Előd

Maros megyében két helyszínen – Mezőbándon és Mezőzáhon – működik orvosi ügyeleti központ, ahová a helyi és környékbeli betegek délutánonként, éjszakánként és hétvégén is fordulhatnak. Nemrég az illetékesek arról tanácskoztak, hogy ezek számát növelni kellene.

Simon Virág

2022. május 27., 21:432022. május 27., 21:43

Maros megyében a prefektus tanácskozássorozatot kezdeményezett nemrég, amelynek fő témája a rohammentő-szolgálat (SMURD) terheltségének csökkentése volt. A marosvásárhelyi sürgősségi klinikán működő SMURD-egységben ugyanis naponta több mint 200 személy látnak el, és ez meghaladja az ott dolgozók erejét. Az esetek közel felét egyébként a háziorvosok is el tudnának látni, hiszen a páciens nincs életveszélyes állapotban.

A SMURD-egység leterhelése miatt nemcsak az ott dolgozók elégedetlenek, hanem az oda forduló betegek is, hiszen nem ritka, hogy akár több órát is várakozniuk kell, amíg megvizsgálják őket.

Maros megye prefektusa, Mara Togănel a napokban a vidéki háziorvosokkal találkozott, és arról egyeztetett velük, hogy milyen módon tudnának segíteni a sürgősségen dolgozóknak. A találkozón elhangzott, hogy megyeszerte több ügyeleti központot kellene létrehozni. Ehhez adott a törvényes keret, az egészségbiztosító pénztár kifizeti a pluszmunkát, azonban jelentkezőkre van szükség, akik délutánonként, éjszakánként, hétvégenként, de ünnepnapokon is biztosítják az ügyeletet, fogadják a betegeket. A résztvevők abban egyeztek meg, hogy felmérik, ilyen helyeken lenne ezekre leginkább szükség, illetve van-e egyáltalán, aki vállalná ezt a pluszmunkát.

Hirdetés

Mezőbándon több éve működik az ügyeleti központ, ahol helyi, marosvásárhelyi és radnóti háziorvosok látják el a betegeket. Mint a Székelyhonnak Todea Moga Dorel mezőbándi háziorvos elmondta, a járvány előtt évente átlagosan 2800 beteget láttak el, az elmúlt két évben hozzávetőlegesen 200-zal csökkent a számuk.

Idézet
Hozzánk fordulnak, akik szülni készülnek, hogy kell-e már menjenek a kórházba vagy sem, de ha kisebb vágási sebek keletkeznek vagy a krónikus betegségek okoznak a megszokottnál nagyobb gondot, akkor is ide jönnek. Marosvásárhely messze van, és az ügyeleti központ nagy segítséget jelent a község, de a környékbeliek számára is

– magyarázta. Az ügyeleti központokban azokat is fogadják, akiknek nincs egészségbiztosítása, akárcsak a sürgősségi szolgálatnál.

A háziorvosokat arról kérdeztük, hogy milyen nehézségbe ütközik az ügyeleti központok létrehozása. Mint hangsúlyozták, elsősorban nem anyagi oka van ennek, hiszen az egészségbiztosítási pénztár megfizeti azokat, akik vállalják az ügyeletet. Az egyik fő gondot azt jelenti, hogy csak orvosokat fizetnek meg, egészségügyi asszisztens nem ügyeletezhet. Azt is elmondták az illetékesek, hogy az elmúlt húsz évben a SMURD-hoz szokott nagyon sok beteg, hiszen ott ellátták azokat is, akik csak a laborvizsgálatok miatt jöttek, és esetenként akár pár napra be is utalták alaposabb kivizsgálásra. Elhangzott, hogy Marosvásárhelyen és annak 25–30 kilométeres körzetében sokszor az emberek megvárják a délutánt, estét és akkor egyenesen a SMURD-ra mennek mindenféle panaszukkal ahelyett, hogy a háziorvosukkal konzultálnának, és első körben hozzá fordulnának vizsgálatra, gyógyszerért.

Hargita megyében hét ügyeleti központ van

A Hargita megyei egészségügyi igazgatóság honlapja szerint a megyében hét ügyeleti orvosi központ működik. Van délutáni, éjszakai, hétvégi és ünnepnapi ügyelet Csíkszeredában (hat orvos váltja egymást), Székelyudvarhelyen (5 orvos), Parajdon (7 orvos), Gyergyóremetén (6 orvos) Székelykeresztúron (7 orvos), Gyimesfelsőlokon (6 orvos) és Szentegyházán (7 orvos) is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 10., péntek

Katonai tiszteletadással temették el Mircea Lucescut

Katonai tiszteletadással temették el pénteken a bukaresti Bellu temetőben Mircea Lucescu egykori labdarúgót és legendás edzőt.

Katonai tiszteletadással temették el Mircea Lucescut
Hirdetés
2026. április 10., péntek

Akár 50 bani eltérés is lehet az üzemanyagárakban – érdemes megnézni, hol tankolunk

Csökkentek az üzemanyagárak Romániában, a változás pedig Székelyföldön is érzékelhető: az adatok szerint több Hargita megyei töltőállomáson is 9 lej alatt tankolható a benzin, miután rövid idő alatt több lépcsőben is mérsékelték az árakat a kutak.

Akár 50 bani eltérés is lehet az üzemanyagárakban – érdemes megnézni, hol tankolunk
2026. április 10., péntek

Sokan lemaradhatnak: így juttatható el időben a levélszavazat

Akik még nem adták le levélszavazatukat, már nem lehetnek biztosak, hogy a postai úton feladott boríték időben megérkezik. Ezért fontos, hogy azokat az RMDSZ vagy az Eurotrans Alapítvány irodáin keresztül juttassák el, vagy a konzulátuson adják le.

Sokan lemaradhatnak: így juttatható el időben a levélszavazat
2026. április 10., péntek

Orbán Viktor: Magyarországnak most összefogásra, egységre és biztonságra van szüksége

Magyarországnak most összefogásra, egységre és biztonságra van szüksége - jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel a Facebook-oldalán közzétett videóban.

Orbán Viktor: Magyarországnak most összefogásra, egységre és biztonságra van szüksége
Hirdetés
2026. április 10., péntek

Már 231 ezer levélszavazatot adtak le a választópolgárok

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 231 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adatai szerint.

Már 231 ezer levélszavazatot adtak le a választópolgárok
2026. április 10., péntek

Két betörés elkövetőjét is sikerült azonosítaniuk a rendőröknek

Két lopási ügyet is felgöngyölített a Kovászna megyei rendőrség, az elkövetők őrizetben várják a hatóságok további döntését.

Két betörés elkövetőjét is sikerült azonosítaniuk a rendőröknek
2026. április 10., péntek

A kórusmuzsika ünnepe Kézdivásárhelyen

Az elsőt 1995-ben hozták tető alá, egy évvel azt követően, hogy a mostani társszervezője, a Pro Cantus Egyesület, illetve kamrakórus létrejött. Pénteken és szombaton Kézdivásárhelyen tartják a Felsőháromszéki Kórusfesztivál 29. kiadását.

A kórusmuzsika ünnepe Kézdivásárhelyen
A kórusmuzsika ünnepe Kézdivásárhelyen
2026. április 10., péntek

A kórusmuzsika ünnepe Kézdivásárhelyen

Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Felelősségre vonnák Mihai Tîrnoveanut, amiért magyarellenes uszítással gyalázta meg a húsvét ünnepét

Az unitáriusok Rómája – így emlegették régen Bölönt, amelynek vártemplomáról a Nemzet útja vezetője az állítja, hogy korábban ortodox volt. Mihai Tîrnoveanut történelemhamisítással vádolják és panaszt tesznek ellene a diszkriminációellenes tanácsnál.

Felelősségre vonnák Mihai Tîrnoveanut, amiért magyarellenes uszítással gyalázta meg a húsvét ünnepét
2026. április 09., csütörtök

Kifogásolható és rosszul tárolt élelmiszerek miatt közel 4 millió lej értékben bírságolt a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) április 6. és 9. között több mint ezer gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és megközelítőleg 3,8 millió lej értékben szabott ki bírságokat.

Kifogásolható és rosszul tárolt élelmiszerek miatt közel 4 millió lej értékben bírságolt a fogyasztóvédelem
2026. április 09., csütörtök

Semjén Zsolt: szükség van minden magyar kiállására

Részvételre buzdítja a határon túli magyarokat az országgyűlési választásokon Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt: szükség van minden magyar kiállására
Hirdetés