A sport is fontos, de az együttlét még fontosabb ezeken az alkalmakon
Fotó: Haáz Vince
A leggyorsabb kerekesszékes, a legjobb szlalomozó, célba-dobó kiléte is kiderül többek közt a hétvégi Olympikus Kupán. A fogyatékkal élők számára szervezett olimpiát tizenharmadik alkalommal szervezik meg Marosvásárhelyen, az ország minden pontjáról érkeznek sérültek, ráadásul nem is csak a sportolás lehetősége miatt.
2019. október 10., 21:212019. október 10., 21:21
Tizenhárom évvel ezelőtt azzal céllal kezdték szervezni az országos szintű sportnapot, hogy a sportolást népszerűsítsék a mozgáskorlátozottak körében, ugyanakkor nem utolsó szempont volt a fogyatékkal élők integrációjának segítése a sporton keresztül – mondta érdeklődésünkre Jancsó István, a szervező Olympikus Sportklub alelnöke. Hozzátette, a rendezvény éppen ezért nem csak a sportról szól, hanem az együttlétről, az ismerkedésről, fontos szempont az ország különböző szegletéből érkező sérültek találkozása és a jó hangulatú együttléte.
Az Olympikus Kupa szombaton 10 órakor kezdődik a marosvásárhelyi Sportcsarnokban,
Egy fogyatékkal élő összesen két sportágban próbálhatja ki magát.
Fotó: Haáz Vince
A kupát megelőzően péntek este 18 órakor a Stúdió Színház előadótermében a fogyatékkal élő személyek számára kulturális estet szerveznek, amelyen többek között kerekesszékes tánccsoportok is adnak elő, mint a BB Dance tánccsoport Marosvásárhelyről, vagy a ParaDance Magyarországról, de könnyűzene, vers, ének is szerepel a programban.
A tizenharmadik éve megszervezett kupáról Jancsó István elmondta,
most már sokszor az a gond, hogy nem tudnak többet fogadni a szállások miatt. „Szomorúan mondom, hogy Marosvásárhelyen csak két szálloda tud kerekesszékes vendégeket fogadni, a többi vagy egyáltalán nem akadálymentesített, vagy mondjuk egyetlen szobája van, ami használható” – jegyezte meg Jancsó István.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!