
Csökken a védettség, így bárki megfertőződhet. A beoltottaknak viszont az esetek túlnyomó többségében csak enyhe tüneteik vannak. Archív
Fotó: Beliczay László
Hargita megyében is van már olyan település, ahol meghaladja a három ezreléket a fertőzöttségi arány, így életbe lép az az új intézkedés, amely szerint védettségi igazolványhoz kötik a vendéglátóhelyekre, kulturális és sporteseményekre, illetve magánrendezvényekre való belépést. A térségben egyébként rohamosan nő az esetszám, több település közelít a sárga vagy a piros besorolás felé.
2021. szeptember 22., 11:402021. szeptember 22., 11:40
2021. szeptember 22., 12:032021. szeptember 22., 12:03
Országszerte több mint kétszáz településen haladja meg a három ezreléket a fertőzöttségi arány az elmúlt tizennégy nap adatai alapján, közöttük van egy Hargita megyei község is. A fertőzöttségnél a háromezrelékes sarokszám most azért fontos, mert nemrég a kormány elfogadta azt a rendeletet, amely szerint bizonyos fertőzési ráta fölött csak védettségi igazolvánnyal lehet vendéglátóhelyekre és nyilvános eseményekre belépni.
Az előírás szerint azokon a településeken,
Mint ismert, ehhez azok juthatnak hozzá,
akiket beoltottak a koronavírus ellen, és eltelt legalább tíz nap az oltás második adagjának felvétele óta;
akik átestek a betegségen, és igazolni tudják, hogy a fertőzés kimutatása óta több mint tizenöt nap, de kevesebb mint 180 nap telt el;
akik 72 órásnál nem régebbi, negatív eredményű RT-PCR-tesztet vagy 48 órásnál nem régebbi, negatív eredményű antigéngyorstesztet tudnak felmutatni.
Az igazolványt elektronikus formában és kinyomtatva is be lehet mutatni – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. Mint részletezte,
A pirosba keddig kizárólag Homoródszentmárton tartozott, de valószínűleg hamarosan Kányád is átkerül ebbe a kategóriába. A sárga zónát közelíti továbbá Csíkmadaras, Maroshévíz, Zetelaka, Tusnád és Székelykeresztúr. A nagyobb városok, azaz Csíkszereda, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós egyelőre a zöld kategóriába sorolhatók. Érdemes megjegyezni azonban, hogy
„Múlt héten a megyében még csak 0,06 volt a fertőzöttségi arány, kedden viszont már 0,66, tehát meredeken emelkedik az érték. Tudni kell, hogy ez egy exponenciális növekedés, főleg nálunk, ahol alacsony az átoltottság. Ezáltal
Ehhez az alacsony átoltottság mellett az is hozzájárul, hogy kevesen estek át a betegségen” – részletezte Tar Gyöngyi. Hozzátette, az is tény, hogy akik az év elején voltak beoltva vagy küzdötték le a betegséget, már csak alacsony védettséggel rendelkeznek, tehát könnyebben megfertőződhetnek. A megyében az elmúlt időszakban elhunyt a fertőzés következtében egy olyan személy, aki másodszorra kapta el a vírust, illetve egy olyan is, aki immunizálva volt.
„Most már egyértelmű, hogy úgy az oltással, mint a fertőzésen való áteséssel szerzett immunitás elkezdett csökkenni. Már a megyében is van bizonyíték arra, hogy olyanok is megfertőződhetnek, akik korábban legyőzték a vírust vagy be vannak oltva. Szerencsére azonban
A statisztikák világszerte azt igazolják, hogy a halálesetek 95 százaléka a beoltatlanok körében következik be, 2–3 százaléka a nem teljesen beoltottaknál, tehát azoknál, akik a kétdózisú vakcináknak csak az egyik adagját kapták meg, és mindössze egy-két százaléka azoknál, akik teljesen immunizálva vannak. Mindenki döntse el, hogy melyik csoportba szeretne tartozni” – vetette fel Tar Gyöngyi.
Arra is kitért, hogy terítéken van a harmadik oltás, Románia jelenleg az Európai Gyógyszerügynökség hivatalos állásfoglalását várja ebben az ügyben. A megyében már
főként az egészségügyi dolgozók körében. Ők ugyanis az elsők között voltak beoltva, ezért mostanra lecsökkent a védettségük, és ez meg is látszik. Több példa is volt az elmúlt időszakban egészségügyben dolgozók megfertőződésére, a székelyudvarhelyi kórház külső egységeként működő székelykeresztúri kórházban például gócpont alakult ki.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!