Egyszerre legfeljebb 1200 turista tartózkodhat a sóbányában. A buszon igen, a kezelőbázis tágas tereiben nem szükséges a maszkviselés. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Kinyitott a parajdi turizmus fő vonzerejének számító sóbánya turisztikai részlege, a vendéglátóhelyek működtetői az idegenforgalom gyors újraindulásában reménykednek. A bizonytalanság azonban még általános, a potenciális látogatók az utolsó pillanatokban foglalnak, így a panziók tulajdonosai számára egyelőre még nagyon kiszámíthatatlan az idei szezon.
2020. június 16., 12:112020. június 16., 12:11
Három hónapos zárva tartás után szombaton kinyitott a parajdi sóbánya turisztikai részlege. A látogatók száma szombatról vasárnapra ugyan megnégyszereződött, Seprődi Zoltán, a sóbánya vezérigazgatója azonban nem számít hasonlóan dinamikus növekedésre és az idegenforgalom azonnali megugrására, noha
Elmondta, szombaton 150, vasárnap már 500 látogatójuk volt, de ez részben annak köszönhető, hogy hétvége volt, hétköznapokon szerinte egyelőre még nem lesz ekkora látogatottsági növekedés.
A járvány terjedésének megfékezése miatt néhány korlátozást is bevezetett a bánya vezetősége:
– tudtuk meg Seprődi Zoltántól. A bánya 8 és 16 óra között fogadja a látogatókat, az utolsó busz 14.50-kor megy le a mélybe. A másfél méteres távolság betartása kötelező a látogatók számára, akárcsak a maszkviselés. Utóbbit azonban – lévén, hogy a legtöbben légzőszervi megbetegedések kezelése miatt mennek le – a sóbányában nem követelik meg, csak a buszon, a bánya folyósóin, illetve a kezelőbázisra vezető lépcsőkön, a mosdóban, valamint azokban a szűk terekben, ahol folyamatosan betartható a másfél méteres távolság – mondta el a bányaigazgató.
Kérdésünkre arról is beszámolt, hogy a látogatószám korlátozása ellenére a jegyárakat nem emelték, felnőttek hétköznap 30 lejért, gyerekek 20 lejért, hétvégén pedig 35, illetve 25 lejért válthatnak jegyet, és a bérletárak is változatlanok maradtak.
A hétfőtől életbe lépett lazítások értelmében ugyan a bánya szabadtéri strandja is kinyithatna már, erre a kedvezőtlen időjárás miatt még nem kerül sor, de készen állnak a nyitásra, és amint megjön a strandidő, kinyitják a kapukat. A fürdőhelyen a másfél méteres távolságtartás betartása lesz kötelező, a napágyakat is ennek megfelelően helyezték el, valamint
Utóbbi miatt a bérletek árusítását felfüggesztik, hogy ellenőrzés alatt tudják tartani látogatószámot – tájékoztatott Seprődi Zoltán.
Nem nyitott még ki a település wellnessközpontja sem, ott ugyanis még felújítási munkálatok zajlanak, a nyitást július elsejére tervezik – tudtuk meg Moldován Lászlótól, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnökétől. Mindezek ellenére a vendéglátóhelyek működtetői már a sóbánya megnyitásától is sokat remélnek, hiszen a kezelőbázis a parajdi turizmus húzóereje. Abban bíznak, hogy július elsejére eléri az idegenforgalom a korábbi évek azonos időszakában tapasztalt szintnek a 80 százalékát – számolt be reményeikről Moldován László, aki maga is panziót működtet.
A szállodák, panziók és kerthelyiségek megnyitásának engedélyezése óta nem sokat nőtt az idegenforgalom az üdülőtelepülésen, és a turizmusból élők azt tapasztalják, hogy a potenciális vendégeik kivárnak, csak az indulás előtti két-három napban végzik el a foglalásokat.
„Bizonytalanságot hozott a Covid-járvány, úgy tűnik, az emberek nem fognak jó előre foglalni” – fogalmazott a turisztikai egyesület elnöke, megjegyezve,
Annak viszont örülnek, hogy a járvány előtt elvégzett, nyárra szóló foglalásokat nem mondták le a vendégek, illetve hogy például a Határtalanul program foglalásait is átütemezték őszre. Parajdon idén az idegenforgalmi csúcsidőszakot szeptember, október, novemberre várják a panziók működtetői, úgy vélik, addigra – „ha nem jön közbe semmi” – feloldja a kormány a meglévő korlátozásokat is, és a potenciális látogatóik sem fognak már félni attól, hogy elinduljanak üdülni – tudtuk meg Moldován Lászlótól, aki szerint más esztendőkhöz képest idén legfeljebb 70–80 százalékos évük lesz látogatottsági szempontból.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
szóljon hozzá!