Könnyebbé válhat a hozzáférés egyes egészségügyi szolgáltatásokhoz, amint érvénybe lép az új keretszerződés
Fotó: Barabás Ákos
Állandósítaná az egészségügyi minisztérium az egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó jól bevált járványügyi intézkedéseket: egyebek közt a távkonzultációs lehetőségek és bizonyos gyógyszerreceptek érvényességének a meghosszabbítása is bekerült az egészségügyi rendszer működését szabályozó új keretszerződés-tervezetbe. A célok között egyre nagyobb hangsúlyt kap a bürokrácia csökkentése, a betegségmegelőzés, és a biztosítottak jogainak a bővítése – értékelte az új tervezet tartalmát a Hargita Megyei Egészségbiztosítási pénztár vezetője.
2021. március 07., 12:492021. március 07., 12:49
Közzétette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az egészségügyi rendszer éves működését szabályozó új keretszerződés-tervezetet. A dokumentum számos újdonságot tartalmaz, ezek közül többet is a koronavírus-járvány okozta kényszerhelyzet „inspirált”. Állandósítanák például a távkonzultációk lehetőségét is: a tervezet értelmében a krónikus betegek számára biztosítanák ezt, továbbá a pszichiátriai járóbeteg-szakrendeléseken végezhetnének távolról terápiás szolgáltatásokat, akárcsak a pszichológiai, illetve logopédusi szakrendelőkben.
Az új keretszerződésben ugyanakkor lehetővé tennék, hogy azon krónikus betegek számára, akiknek beállították a kezelését, a kórházból történő kibocsátáskor az orvos kiállíthasson 90, 91, 92 napig érvényes gyógyszerreceptet, ahogyan azt a háziorvosok, illetve az egészségbiztosítás pénztárral szerződéses viszonyban álló szakorvosok esetében már szabályozták. Az intézkedés alól kivételt képeznek a speciális, innovatív, költséges gyógyszerek, amelyeket személyre szólóan hagynak jóvá – ezeket továbbra is csak egy hónapos receptekre lehet felírni.
Egy másik, gyógyszerekkel kapcsolatos újdonság – amelynek a bevezetését egyébként már évek óta tervezik –, hogy lehetővé tennék a betegek számára a receptre felírt gyógyszerek más megyékben történő kiváltását is. Ezt ugyanis egyelőre csak olyan gyógyszertárban tehetik meg, amely azzal a megyei egészségbiztosítási pénztárral áll szerződéses viszonyban, amellyel a vényt kiállító orvos is. A személyre szólóan jóváhagyott speciális gyógyszerekre azonban ez az intézkedés sem lesz érvényes.
Az akut eseteket is ellátó kórházakban az orvosi tevékenység folytonosságának a biztosítása érdekében kötelező lenne legalább egy ügyeleti vonal fenntartása.
A paraklinikai szolgáltatásokhoz való könnyebb hozzáférés érdekében lehetővé tennék azt is, hogy a fizioterápiás és rehabilitációs egészségügyi szolgáltatók végezhessenek paraklinikai, ultrahangos vizsgálatokat is, amelyeknek a költségét kiegészítő szerződés révén finanszíroznák az egészségbiztosítási pénztár. A szabályozás javaslatot tesz arra is, hogy ambuláns palliatív ellátást olyan szakorvosok is végezhessenek, akik kiegészítő tanulmányaik során megszerezték erre a kompetenciát, ne csak azok a szakemberek, akik jelenleg kizárólag ezt a tevékenységet végzik.
„Fontos az, hogy ha már kényszerhelyzetbe sodort minket a járvány, akkor szűrjük le belőle azt, ami pozitív. Ilyenek a távszolgáltatások, persze bizonyos körülmények között.
– tért ki az új szabályozás néhány elemére Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója, megemlítve, hogy utóbbira főként a háziorvosok panaszkodnak, és fontos, hogy esetükben a bürokrácia jelentette terhet csökkentsék.
A fontos célok között megemlítette a megelőzést is, illetve azt, hogy a kórházi ellátással szemben nagyobb hangsúlyt kapjon a járóbeteg-szakellátás, hogy kórházba csak azok kerüljenek, akik valóban beutalásra szorulnak. A betegek jogainak a bővítése a célok között szerepel, és lassú léptekkel ugyan, de ebbe az irányba tart a rendszer, ennek a folyamatnak egy újabb állomása például az, hogy más megyékben is lehetővé tennék a gyógyszerreceptek kiváltását – mondta Duda Tihamér, megjegyezve, remélhetőleg a jövőben az elektronikus vényekhez hasonlóan bevezetésre kerülhetnek majd az elektronikus küldőpapírok és betegszabadság-igazolások is.
Az új keretszerződés-tervezet egyébként jelenleg közvitán van, a végleges szabályozás az alkalmazási normák kidolgozása után július elsején lép majd érvénybe.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
szóljon hozzá!