
Archív
Fotó: Gábos Albin
Megemlékező ünnepséget tartanak csütörtökön 16 óra 45 perctől a nyergestetői Honvéd emlékműnél. Az eseményt a nyergestetői csata 175. évfordulójának alkalmából szervezi meg az RMDSZ Csíki Területi Szervezete és Csíkkozmás Község Önkormányzata.
2024. augusztus 01., 11:052024. augusztus 01., 11:05
„Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc a magyarság meghatározó eseménye. 1849-ben az orosz-osztrák csapatok áttörték a Kárpátok védvonalát, megrohanva Székelyföldet. Augusztus 1-jére Nyergestetőt elérve, amely egyike az utolsó csatáknak, és
– erre a csatára emlékeznek a nyergestetői Honvéd emlékműnél augusztus 1-jén, csütörtökön 16 óra 45 perctől.
A megemlékezést a Tuzson János Fúvószenekara nyitja, a zászlófelvonást követően ünnepi beszédek hangzanak el, felszólal Szántó László, Csíkkozmás polgármestere, Hajdú Gábor parlamenti képviselő, valamint Tánczos Barna szenátor. Ezt követően lesz egyházi áldás és koszorúzás. Végül Bonyhádvarasd testvértelepülés kopjafáját is megáldják.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.
A december első hetében végzett ellenőrzéseik során összesen 4,3 millió lejre bírságoltak és 13 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt szombaton 9 óra 25 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
Idén is töretlen népszerűségnek örvendett a Rádió GaGa Mikulásváró rendezvénye Székelyudvarhelyen: péntek délután több száz apróság várta szüleivel, nagyszüleivel a piros ruhás jótevőt a Riverside bevásárlóközpont melletti téren.
Kicsik és nagyok, szülők, nagymamák, baráti társaságok vették birtokukban pénteken este Marosvásárhely főterét, ahol megnyílt a karácsonyi vásár, felkapcsolták a díszkivilágítást. Idén sikerült helyivé és eredetivé tenni az ünnepi pillanatokat.
1 hozzászólás