
Modern eszközökkel látták el a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és metodikai központját
Fotó: Gábos Albin
A korszerűen felszerelt csíkkarcfalvi Orvosi és Metodikai Központban nemcsak sportolók számára nyújtanak edzésre, mozgásra lehetőséget, valamint orvosi és rekuperációs szolgáltatásokat, hanem már a lakosság számára is. A tavasz óta működő létesítményben folyamatosan bővítik a szakellátást, jelenleg a fizikoterápiás kezelések mellett belgyógyász és kardiológus szakrendelést is igénybe lehet venni.
2019. november 27., 14:522019. november 27., 14:52
A felcsíki műjégpálya szomszédságában felépített Orvosi és Metodikai Központot januárban adták át, a tevékenységeket pedig tavasszal kezdték el benne. Nagy Attila, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia ügyvezető igazgatója vezetett körbe a rendkívül modern eszközökkel felszerelt létesítményben. Mint magyarázta, az épület két nagy részre osztható: egyrészt a sportolók edzésére alkalmas szárnyra, továbbá az orvosi, rekuperációs részlegre.
Elsőként a földszinti nagy méretű, a legmodernebb eszközökkel felszerelt edzőteremben jártunk. „Ezt a termet úgy alakítottuk ki, hogy legalább két csapat tudjon benne párhuzamosan edzeni. Ugyanakkor
kivétel, amikor korosztályos táborok vagy nagyobb sportesemények vannak” – magyarázta. Hozzátette, a jövőben szeretnék bevezetni a tematikus foglalkozásokat, például a jóga-, crossfit-, bodyart- és spinningesteket, illetve decemberben két nyílt hétvégét is terveznek, amikor ki lehet próbálni e foglalkozásokat.
Fotó: Gábos Albin
A fitneszjegy ára két órára 15 lej, nyugdíjasoknak 10 lej, diákoknak 12 lej. Az erőterem fölött az emeleten is jártunk, itt többek között
Nemsokára pedig kifejezetten kapusok fejlesztésére, edzésére alkalmas felületet is kialakítanak.

Csíkkarcfalván átadták a térség egyik legkorszerűbb, sportot is kiszolgáló létesítményét, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és módszertani központját pénteken délután.
Mint Nagy Attilától megtudtuk, a sportolók teljesítményét, állóképességét, fejlődését tudják követni a digitális berendezésekkel, amelyek ezekhez a sporteszközökhöz kapcsolódnak. Például
Átlagszámítást végeznek ezekből az adatokból, így követhető a sportoló fejlődése, és összehasonlíthatják adatait akár más országbeli, hasonló korosztályú sportolóéval is.
Fotó: Gábos Albin
Az épületben egy feszített víztükrű, 40 négyzetméteres medencében gyógyulhatnak a sérült sportolók, a víz 27–29 Celsius-fokos hőmérsékletű, mélysége 1,4 méter. Ugyanakkor lazításra is alkalmas ez a terem,
a három órára érvényes teljes árú jegy 15 lej, nyugdíjasoknak 10 lej, diákoknak 12 lej.
Fotó: Gábos Albin
Az egyik legmodernebb eszköz a központban az ergospirométer, amelyet Török Attila, az Orvosi Metodikai Központ igazgatója ismertetett. A kerékpár-ergométeren és futószalag-ergométeren a sportolók fizikális állapotát, állóképességét tudják felmérni a be- és kilélegzett gázok alapján. Ugyanakkor hordozható változata is van, így pályán is tudják mérni a sportolókat.
Nemcsak a sportolók állapotát lehet felmérni a gépsorral, a kardiológus szakorvosok terheléses EKG-vizsgálatot is végezhetnek rajta. Egyelőre még csak az akadémia sportolói vették igénybe, de januártól elérhetővé szeretnék tenni a lakosság számára is.
Szintén diagnosztikai eszköz az In-body: a testösszetételt elemző berendezés többek között a testsúlyt, az izomtömeget, a zsírtömeget, a víz és ásványi anyagok mennyiségét méri. A központ modern ultrahangkészüléke is hasznos eszköze az orvosi vizsgálatoknak, kardiológiai és belgyógyászati vizsgálatokra egyaránt.
Fotó: Gábos Albin
A központban ugyanakkor fizioterápiára alkalmas korszerű eszközöket is felszereltek, tudtuk meg az igazgatótól. Többek között galvánáramos fürdő-, elektro-, magneto-, hidro-, lőkéshullám- és rövidhullám-terápiás készülékeket vehetnek igénybe a sérültek, illetve parafinpakolásos kezelésre is van lehetőségük.
Jelenleg két belgyógyász szakorvos, Elekes Olga, valamint Fogarasi Zoltán rendel a központban, előbbi havi egy alkalommal, szerdán 17–20 óra között, utóbbi csütörtökönként 16–19 óra között. Korodi Szilamér kardiológus szakorvos minden pénteken 16–20 óra között várja a betegeket. Gyógytornásza is van a létesítménynek Keresztes Mátyás személyében. Jövőbeli tervek között szerepel dietetikus és háziorvosi szakrendelés, továbbá éjszakai háziorvosi ügyelet elindítása is.
Fotó: Gábos Albin
A vizsgálatokra időpontot kérni a 0366–089917-es, illetve a 0729–830050-es telefonszámok egyikén lehet. A belgyógyászati szakrendelés 70 lej, a kontrollvizsgálat 50 lej, a hasiultrahang-vizsgálat 70 lej, vénás doppler, illetve az artériás doppler ultrahangvizsgálatok 130–130 lejbe kerülnek. A fizioterápiás kezelések 15–50 lej közötti áron igényelhetők. A kardiológiai szakrendelés szív ultrahangvizsgálattal és EKG-vel 150 lejbe, a három hónapon belüli kontrollvizsgálat 75 lejbe kerül. Az orvosi metodikai központ működéséről, a vizsgálatokról, az árakról bővebben az omk.szja.ro oldalon olvashatnak.
Az Orvosi Metodikai Központról
Csíkkarcfalván a Felcsíki Műjégpálya szomszédságában a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és metodikai központjának alapkövét 2017-ben helyezték el, és a felépítése után idén januárban avatták fel. A létesítményt a magyar kormány 6,2 millió lejjel támogatta. Az épület egyik szárnya a sportolók száraz felkészülésére, fizikai és technikai készségeik fejlesztésére, valamint a regenerációjuk elősegítésére szolgál. Fél évvel az avatóünnepséget követően ez a rész megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt is.

Az idei esztendő egyik legnagyobb megvalósítása a csíkkarcfalvi orvosi és metodikai központ, amelynek alapkövét 2017 őszén tették le. A Székelyföldi Jégkorong Akadémia meghívására a Magyar Jégkorong Szövetség vezérkara tekinthette most meg a beruházást, és természetesen a sajtó képviselői.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
2 hozzászólás