Csíkkarcfalván átadták a térség egyik legkorszerűbb, sportot is kiszolgáló létesítményét, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és módszertani központját pénteken délután.
2019. január 18., 18:362019. január 18., 18:36
Fotó: Gábos Albin
Csíkkarcfalván átadták a térség egyik legkorszerűbb, sportot is kiszolgáló létesítményét, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és módszertani központját pénteken délután.
2019. január 18., 18:362019. január 18., 18:36
Fotó: Gábos Albin
A Felcsíki Műjégpálya tőszomszédságában álló létesítmény egy év alatt, a magyar állam 640 millió forintos támogatásával épült fel. Az épületben szárazedzések lebonyolítására alkalmas edzőterem, szintetikus jeges felülettel burkolt korcsolyapálya, korcsolyagép, a lövéstechnikát és bottechnikát fejlesztő eszközök, valamint
Az ünnepségre számos hazai és külföldi vendég érkezett, több száz ünneplő vett részt az épület előtti, szép napsütéses időben megtartott eseményen. Felvezetőként Geréd Ádám, az akadémia U16-os csapatának játékosa elszavalta Ady Endre: A Tűz csiholója című versét, majd Tánczos Barna szenátor, a Székelyföldi Jégkorong Akadémiát működtető Mens Sana Alapítvány elnöke köszöntötte a jelenlévőket, ismertette röviden a beruházás történetét. Tánczos elmondta, hogy a budapesti kabinet magáévá tette Bethlen Gábor erdélyi fejedelem bölcsességét, mely szerint „nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet”.
Fotó: Gábos Albin
Potápi Árpád János, a miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelő államtitkára a megnyitón úgy vélekedett:
Az államtitkár szerint a magyar kormány a székely jövő mellett tette le a voksát, amikor 2016-ban a központ létrehozását támogatta. Hozzátette: a kormány további forrásokat biztosít az épület berendezéséhez.
– fogalmazott az államtitkár. Hozzátette: a kultúra után a sport a legfontosabb identitásformáló erő. Ezért folyósított a magyar kormány támogatást az elmúlt időszakban több sportág székelyföldi megerősítéséhez. Az államtitkár a jégkorong mellett a labdarúgó utánpótlás nevelését és a lovassport hagyományainak az újjáélesztését említette.
Fotó: Gábos Albin
Zsigmond Barna Pál, Magyarország Kárpát-medencei külképviseletei tevékenységének összehangolásáért felelős miniszteri biztos, volt csíkszeredai főkonzul felidézte: a székelyföldi hokisoknak kulcsszerepük volt a magyarországi jégkorongsport megerősítésében, és most, hogy Magyarország „elhúzott” Románia mellett jégkorongban, a kapott segítséget fizeti ma vissza.
A csíkkarcfalvi születésű Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszédében felidézte: gyermekkorában az volt az álmuk, hogy megverjék jégkorongban a gyergyócsomafalvi csapatot. Ez ugyan nem sikerült, de saját tapasztalata alapján mondta, hogy
Fotó: Gábos Albin
Hozzátette: az ilyen létesítmények segítik Székelyföld megerősítését, hiszen azt a reményt élesztik újra, hogy van értelme itthon maradni, családot alapítani, közösséget szervezni.
Sipos Levente, a Magyar Jégkorongszövetség főtitkára többek között elmondta, hogy ma a magyar rendezésű hokibajnokságokban, az utánpótlás- és felnőtt csapatokban összesen 305 székelyföldi hokis van leigazolva, a jelenleg magyarországi csapatokhoz leigazolt hokisok közül 180-an származnak Székelyföldről.
Fotó: Gábos Albin
Egyházi áldás előzte meg a szalagvágást, Darvas Kozma József csíkszeredai római katolikus esperes és Farkas Árpád csíkkarcfalvi római katolikus plébános osztotta meg ünnepi gondolatait, majd az egybegyűltek elimádkozták a Miatyánkot és az Üdvözlégy Máriát. A jó hangulatot emelte a csíkkarcfalvi ifjúsági fúvószenekar, a jégkorongozó fiúkból és korcsolyázó lányokból álló zenekar előbb a hokis-indulót, majd a magyar- és a székely himnuszt játszotta el.
Fotó: Gábos Albin
Az ünnepség második felében a Székelyföldi Jégkorong Akadémia szakemberei végigvezették a vendégeket Románia egyik legjobban felszerelt sportközpontján.
A Román Olimpiai Bizottság (COSR) képviseletében Valanetin Tomescu vett részt az ünnepségen, de a számos rangos vendég között felfedeztük Don MacAdamot, a Csíkszeredai Sportklub kanadai vezetőedzőjét, illetve Zakariás Zsolt egykori csíkszeredai kiváló gyorskorcsolyázót, aki több mint 30 éve Ausztriában él, és a téli sportokban az egyik legelismertebb európai erőnléti-edző.
Nyílt nap a metodikai központnál
Január 19-én nyílt napot tartanak a csíkkarcfalvi orvosi és metodikai központban, szombaton 10 és 14 óra között, szervezetten, szakemberek vezetésével bárki bejárhatja, megtekintheti az új épületet.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
2 hozzászólás