
A homlokzati szobrok is visszakerültek a helyükre
Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Múzeum természettudományi részlegének épületét felújították, restaurálták a szobrokat és díszítő elemeket, akadálymentesítették az épületet, üvegházat építettek az egzotikus növények számára. Ezt követi hamarosan az alapkiállítás berendezése, amelyre újabb versenypályázatot ír ki a megyei önkormányzat.
2021. április 13., 08:532021. április 13., 08:53
2021. április 13., 10:502021. április 13., 10:50
Négy évvel ezelőtt nyerte el a múzeum fenntartója, a Maros megyei önkormányzat azt a 11,3 millió lejes európai uniós támogatást, amelyből a természettudományi múzeum teljes felújítását végzik. Ahogy Ötvös Koppány, a múzeum igazgatója a Székelyhonnak elmondta, elkészültek az épület külső és belső felújításával, most a kiállítás berendezése következik.
Fotó: Haáz Vince
A projekt teljes egészében a megyei önkormányzaté, a múzeumnak mindössze szaktanácsadási feladatai vannak. Az igazgató elmondta,
Ám amíg mindez megtekinthető lesz, még közel egy évet kell várni, hiszen a projekt elkészítésének határideje 2022. március vége.
Fotó: Haáz Vince
A hétvégén a Maros megyei önkormányzat elnöke és alelnöke, Péter Ferenc és Kovács Mihály Levente megtekintette a felújított épületet. „Többször hallottam már, hogy a Horea utcai természettudományi múzeum sok gyerek kedvence, sokan az Éjszaka a múzeumban című filmhez hasonlítják. Valóban gyönyörű, ám jelenleg az épület restaurálási és belső felújítási munkálatai miatt zárva van” – fogalmazott az alelnök, hozzátéve, hogy még egy hosszú folyamat előtt állnak, hiszen a múzeum kiállítótereinek a berendezésére csak ezt követően kerül sor.
A tervek szerint a kilenc alaptárlatból az első az őslénytani, ahol növényi és állati maradványokat, úgynevezett fosszíliákat láthatnak majd az érdeklődők, itt kap helyet egy óriáscápa foga is. Ugyancsak ezen a részlegen lesznek láthatók a krokodilfogak, a dinoszaurusz csontvázdarabok és egy gyapjas orrszarvú, egy gyapjas mamut és egy barlangi medve maradványai is a jégkorszakból.
Fotó: Haáz Vince
A második tárlat az ásvány- és kőzettannak ad helyet, a harmadik egy dioráma (háromdimenziós múzeumi/kiállítási makett) lesz, amely a Maros folyó élővilágát ismerteti. A negyedik tárlat több dioráma segítségével a tavaszi-nyári élővilágot ismerteti a Faragói-tó partján, a balai földcsuszamlásos területet nyáron, a Mocsár-erdőt, annak 400-500 éves tölgyfáit ősszel, a Kelemen-havasokat, Ratosnya környékét télen.
Fotó: Haáz Vince
Külön diorámát kap a városi élőkörnyezet, amelynek egyik sarkában egy parkot rendeznek be, ahol a sajátos növényzet mellett az ott megtelepedett állatvilágot is bemutatják: madarakat, bogarakat, rágcsálókat. Az 5,3 millió évvel ezelőtt a Kelemen-havasokban működő vulkán nyomairól, a különleges formájú, 40 és 80 méter közötti hosszúságú, két és fél méter átmérőjű üregekről, barlangszerű képződményekről is láthatnak az érdeklődők egy kiállítást. A törvény által védett fajokról, a Földközi-tenger élővilágáról is lesz tárlat, és láthatók lesznek a legértékesebb vadásztrófeák.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!