A megélhetési politizálástól a közösségi érdekekig

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Hogyan látja az öncélú kisközösségi politizálást, beleszól-e az RMDSZ országos vezetése a helyi ügyekbe, mi a választások tétje ott, ahol egyetlen polgármesterjelölt indul, hogyan látja az erdélyi, székelyföldi társadalmi problémákat – számtalan más mellett ezekről a témákról beszélgetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Miklós Csongor pszichológussal a Nincs mese! című székelyudvarhelyi megmondóesten.

Széchely István

2024. június 01., 09:352024. június 01., 09:35

A beszélgetést Antal Lóránt szenátor vezette fel, majd Szakács-Paál István, az RMDSZ székelyudvarhelyi polgármesterjelöltje is köszöntötte az egybegyűlteket.

Miklós Csongor pszichológus volt Kelemen Hunor beszélgetőtársa,

egészen rendhagyó, hogy nem gyakorló politikussal beszélget a megmondóesten, jegyezte meg az RMDSZ elnöke.

„Állok be a tanácsba”

Sok kisközösségben az ember nem tudja, hogy mit kezdjen magával, majd

„állok be a tanácsba” jellegű döntéssel politizálni kezd, és minél kisebb az önbecsülése, annál nagyobb hatalmat akar, ahogy az idő telik

– vetette fel Miklós Csongor, arról érdeklődve, az RMDSZ-vezetés érzékeli-e azt, ha egy ilyen autoriter rendszer alakul ki egy kisközösségben.

A politikába, mint minden más szakmába, kerülnek be olyanok, akik alkalmatlanok erre, de úgy gondolja, hogy az ilyen emberek előbb-utóbb ki is sodródnak a pályáról. Még akkor is, ha egy idő után már úgy gondolják, hogy alkalmassá váltak erre a szakmára

– válaszolta Kelemen Hunor.

„Országosan mi nagyon ritkán tudunk és akarunk beleszólni a helyi ügyekbe. Ez szinte ellentmond annak a képnek, ami kialakult az RMDSZ-ről, hogy ez egy nagyon feszes, pártszerűen működő szervezet. Mert az, hogy ki kellene polgármesternek, ki kellene tanácsosnak egy településre, abba az országos vezetésnek nincs beleszólása. Véleménye lehet, de beleszólása nem igazán van, azt a helyiek döntik el. Mint Székelyudvarhelyen. (…) De igen,

Idézet
hogyha azt látod, hogy valaki alkalmatlan, akkor előbb-utóbb kell tegyél valamit azért, hogy ő megértse, hogy alkalmatlan. Van, amikor ez sikerül, van, amikor nem. Van, amikor a polgárok ezt elrendezik”

– fogalmazott a szövetség elnöke, hangsúlyozva, hogy a politikai szervezet nem egy cél, hanem az eszköz, amit az erdélyi magyarság érdekérvényesítésre használhat.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Az elmúlt 34 évben történt egyértelmű változások, fejlődés ellenére van elégedetlenség, és ez természetes is. Az elégedetlenség oka régiónként változik. Székelyföldön, „tetszik, nem tetszik”, a települések nagy részén az RMDSZ vezet, tehát ott a közhatalmat az RMDSZ-el azonosítják.

Ha a polgármester jól teljesít, az emberek elégedettek, és azt kivetítik a szervezetre is, és ha nem elégedettek, azt is. De az RMDSZ-re haragudni olyan, mint az Európai Unióra megorrolni, nem lehet

– mondta Kelemen Hunor, aki egy személyzettel rendelkező házhoz hasonlítva a szövetséget és politikusait úgy fogalmazott, a személyzetre lehet haragudni, a házra nem.

A szórványban egyébként teljesen más a helyzet, ott állandóan van egy látens konfliktus, súrlódások, mindig meg kell harcolni valamiért, amiért Székelyföldön lehet, hogy már nem, így ott egy alpolgármester és 2-3 tanácsos is nagyon fontos a közösségnek, amely nem is azonosítja őket az szövetséggel

– magyarázta.

Kelemen Hunor szerint az a jó politikus, aki képes közösségben gondolkodni, és emellett a közigazgatási feladatokat is tudja teljesíteni: „itt, nálunk közösséget is kell építeni, sokszor egy polgármester annál sokkal több, mint egy egyszerű menedzsere a településnek”.

Az európai polgárok közel 64 százaléka elégedetlen

Arra a kérdésre, hogy miért fontos, hogy az erdélyi magyarságnak képviselete legyen Brüsszelben, Kelemen Hunor elmondta: mindenekelőtt azért, mert az Európai Parlamentben hozott döntések a mi életünkre is hatással vannak.

Idézet
Egy olyan közösség, mint az erdélyi magyarság – egymillió 200 ezer ember – azt a luxust nem engedheti meg magának, hogy ne legyen ott, ahol döntéseket hoznak”

– fogalmazott. Arra is kitért: az elmúlt években az EU rengeteget változott, és változni is fog, „változnia kell”. Az Európai Bizottság (EB) által rendelt, az összes tagállamban készített Eurobarométer szerint az európai polgárok közel 64 százaléka elégedetlen a bizottság munkájával, és változást szorgalmaz. Kelemen szerint külön kell választani azokat, akik az EB-re dühösek – ők vannak sokan –, és azokat, akik az Európai Unióval elégedetlenek, ők kevesen vannak.

Idézet
Az európai emberek azt mondják, hogy a házra szükség van. Ha kell, kimeszeljük, nyílászárókat cserélünk, megjavítjuk a csapokat. Viszont azt is mondják, hogy a személyzettel baj van, azzal valamit kezdeni kell”

– fogalmazott.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Kelemen úgy látja, az európai polgárok visszakérik a bürokratáktól azt az Uniót, amit annak idején megismertek, belaktak. A vállalkozók a versenyképességet, a mezőgazdászok a piacon maradáshoz szükséges támogatásokat szeretnék visszakapni. Szerinte szinte

nincs is olyan társadalmi réteg, amely elégedett lenne, és amely nem érzi úgy, hogy valamit elveszített az utóbbi időszakban.

Egyértelműen megnőtt az euroszkeptikusok aránya, de ők nem az EU végét, hanem

egy jobb Uniót, a polgárokhoz közeli Uniót akarnak.

A megmondóesten az orosz-ukrán háború is szóba került. Kelemen felidézte, hogy a napokban a kolozsvári egyetemistákkal beszélgetett, és úgy tapasztalta, a fiatalokban van egy nagy adag szorongás a háborúval kapcsolatban, azt látják, hogy a konfliktus nem akar véget érni, és az a lehetőség is fennáll, hogy továbbterjed.

Idézet
Amikor azt kérdezik, hogy mikor lesz vége a háborúnak, azt szoktam mondani, hogy azt sem tudjuk, mikor kezdődött”

– fogalmazott az RMDSZ elnöke a konfliktus okaira és lehetséges végkimenetelére vonatkozó kérdésre. Szerinte a mostani helyzet egy nagyon hosszú folyamat következménye, és egy olyan átrendeződés zajlik, amiről ha valamit kellene, akkor azt tudná mondani, hogy

egy új világrend kialakulása van folyamatban.

Az új világrend pedig mindig hosszú ideig alakul ki.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Alkoholizmus, agresszió, öngyilkosság – társadalmi problémák Székelyföldön

A beszélgetésen a lelki és szellemi egészség témája, társadalmi problémák is szóba kerültek, és felmerült a kérdés, hogyan tud ezeken segíteni a politikum? Kelemen rámutatott: a statisztikákat mindannyian látjuk, és tudjuk, hogy nem újkeletű problémáról van szó, hiszen

Székelyföld már évtizedek óta olyan súlyos problémákkal néz szembe, mint az alkoholizmus, az agresszió, az öngyilkosság.

Szerinte a politikumnak egyrészt azokat kell támogatnia, akik ebben segítséget tudnak nyújtani, vagyis a szakembereket. Másrészt

elengedhetetlen a remény ébren tartása, hogy az emberek bízzanak abban, hogy változtatni tudnak a saját sorsukon.

Ide kapcsolódik a bizalom kérdése is, ami szerinte óriási kihívás. „Ha van bizalom, akkor egy társadalom, egy közösség sikeres. Ha a bizalmat erősíteni tudod, akkor az emberek egymás felé fordulnak, egymástól segítséget kérnek, és egymásnak segítséget is nyújtanak” – hangsúlyozta a szövetség elnöke.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Emelni a tétet

Az est közönségkérdések részében Kelemen Hunor arról is beszélt, hogy

az erdélyi magyar emberek számára más megközelítést kell adjon a szövetség az őszi parlamenti és elnökválasztásra, mint amit a román politikai pártok használnak.

„Nagy többségük ébren tudja tartani a politikai közösségében azt a reményt, hogy egy ilyen szuperválasztási évben azért fontos az elsőt megnyerni, hogy megnyerjük az utolsót is, a parlamenti és elnökválasztást. Az erdélyi magyar emberekben azért nem lehet ezt a reményt fenntartani, mert

Idézet
tudjuk mindannyian, hogy mi nem fogunk Romániának elnököt adni, bár megérdemelné Románia.”

Ezért a szövetség csak úgy tudja „emelni a tétet” – folytatta az RMDSZ elnöke –, ha a közösségi felelősség mellett az egyéni felelősség fontosságát hangsúlyozzák, ami bonyolult, különösen azokon a székelyföldi településeken, ahol csak egy jelölt indul a választásokon, hiszen ő úgy is megnyeri azt, ha csak a családja megy el szavazni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
2025. július 12., szombat

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja

A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.

Fontos, hogy az egész nőt lássuk
Fontos, hogy az egész nőt lássuk
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

2025. július 12., szombat

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 

Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 
2025. július 12., szombat

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is

Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is
2025. július 12., szombat

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak

Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz

Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz
2025. július 12., szombat

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben

Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben
2025. július 12., szombat

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain

Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain
2025. július 12., szombat

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt

Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt