Fotó: László Ildikó
Hogyan látja az öncélú kisközösségi politizálást, beleszól-e az RMDSZ országos vezetése a helyi ügyekbe, mi a választások tétje ott, ahol egyetlen polgármesterjelölt indul, hogyan látja az erdélyi, székelyföldi társadalmi problémákat – számtalan más mellett ezekről a témákról beszélgetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Miklós Csongor pszichológussal a Nincs mese! című székelyudvarhelyi megmondóesten.
2024. június 01., 09:352024. június 01., 09:35
A beszélgetést Antal Lóránt szenátor vezette fel, majd Szakács-Paál István, az RMDSZ székelyudvarhelyi polgármesterjelöltje is köszöntötte az egybegyűlteket.
Miklós Csongor pszichológus volt Kelemen Hunor beszélgetőtársa,
Sok kisközösségben az ember nem tudja, hogy mit kezdjen magával, majd
– vetette fel Miklós Csongor, arról érdeklődve, az RMDSZ-vezetés érzékeli-e azt, ha egy ilyen autoriter rendszer alakul ki egy kisközösségben.
– válaszolta Kelemen Hunor.
„Országosan mi nagyon ritkán tudunk és akarunk beleszólni a helyi ügyekbe. Ez szinte ellentmond annak a képnek, ami kialakult az RMDSZ-ről, hogy ez egy nagyon feszes, pártszerűen működő szervezet. Mert az, hogy ki kellene polgármesternek, ki kellene tanácsosnak egy településre, abba az országos vezetésnek nincs beleszólása. Véleménye lehet, de beleszólása nem igazán van, azt a helyiek döntik el. Mint Székelyudvarhelyen. (…) De igen,
– fogalmazott a szövetség elnöke, hangsúlyozva, hogy a politikai szervezet nem egy cél, hanem az eszköz, amit az erdélyi magyarság érdekérvényesítésre használhat.
Fotó: László Ildikó
Az elmúlt 34 évben történt egyértelmű változások, fejlődés ellenére van elégedetlenség, és ez természetes is. Az elégedetlenség oka régiónként változik. Székelyföldön, „tetszik, nem tetszik”, a települések nagy részén az RMDSZ vezet, tehát ott a közhatalmat az RMDSZ-el azonosítják.
– mondta Kelemen Hunor, aki egy személyzettel rendelkező házhoz hasonlítva a szövetséget és politikusait úgy fogalmazott, a személyzetre lehet haragudni, a házra nem.
– magyarázta.
Kelemen Hunor szerint az a jó politikus, aki képes közösségben gondolkodni, és emellett a közigazgatási feladatokat is tudja teljesíteni: „itt, nálunk közösséget is kell építeni, sokszor egy polgármester annál sokkal több, mint egy egyszerű menedzsere a településnek”.
Arra a kérdésre, hogy miért fontos, hogy az erdélyi magyarságnak képviselete legyen Brüsszelben, Kelemen Hunor elmondta: mindenekelőtt azért, mert az Európai Parlamentben hozott döntések a mi életünkre is hatással vannak.
– fogalmazott. Arra is kitért: az elmúlt években az EU rengeteget változott, és változni is fog, „változnia kell”. Az Európai Bizottság (EB) által rendelt, az összes tagállamban készített Eurobarométer szerint az európai polgárok közel 64 százaléka elégedetlen a bizottság munkájával, és változást szorgalmaz. Kelemen szerint külön kell választani azokat, akik az EB-re dühösek – ők vannak sokan –, és azokat, akik az Európai Unióval elégedetlenek, ők kevesen vannak.
– fogalmazott.
Fotó: László Ildikó
Kelemen úgy látja, az európai polgárok visszakérik a bürokratáktól azt az Uniót, amit annak idején megismertek, belaktak. A vállalkozók a versenyképességet, a mezőgazdászok a piacon maradáshoz szükséges támogatásokat szeretnék visszakapni. Szerinte szinte
Egyértelműen megnőtt az euroszkeptikusok aránya, de ők nem az EU végét, hanem
A megmondóesten az orosz-ukrán háború is szóba került. Kelemen felidézte, hogy a napokban a kolozsvári egyetemistákkal beszélgetett, és úgy tapasztalta, a fiatalokban van egy nagy adag szorongás a háborúval kapcsolatban, azt látják, hogy a konfliktus nem akar véget érni, és az a lehetőség is fennáll, hogy továbbterjed.
– fogalmazott az RMDSZ elnöke a konfliktus okaira és lehetséges végkimenetelére vonatkozó kérdésre. Szerinte a mostani helyzet egy nagyon hosszú folyamat következménye, és egy olyan átrendeződés zajlik, amiről ha valamit kellene, akkor azt tudná mondani, hogy
Az új világrend pedig mindig hosszú ideig alakul ki.
Fotó: László Ildikó
A beszélgetésen a lelki és szellemi egészség témája, társadalmi problémák is szóba kerültek, és felmerült a kérdés, hogyan tud ezeken segíteni a politikum? Kelemen rámutatott: a statisztikákat mindannyian látjuk, és tudjuk, hogy nem újkeletű problémáról van szó, hiszen
Szerinte a politikumnak egyrészt azokat kell támogatnia, akik ebben segítséget tudnak nyújtani, vagyis a szakembereket. Másrészt
Ide kapcsolódik a bizalom kérdése is, ami szerinte óriási kihívás. „Ha van bizalom, akkor egy társadalom, egy közösség sikeres. Ha a bizalmat erősíteni tudod, akkor az emberek egymás felé fordulnak, egymástól segítséget kérnek, és egymásnak segítséget is nyújtanak” – hangsúlyozta a szövetség elnöke.
Fotó: László Ildikó
Az est közönségkérdések részében Kelemen Hunor arról is beszélt, hogy
„Nagy többségük ébren tudja tartani a politikai közösségében azt a reményt, hogy egy ilyen szuperválasztási évben azért fontos az elsőt megnyerni, hogy megnyerjük az utolsót is, a parlamenti és elnökválasztást. Az erdélyi magyar emberekben azért nem lehet ezt a reményt fenntartani, mert
Ezért a szövetség csak úgy tudja „emelni a tétet” – folytatta az RMDSZ elnöke –, ha a közösségi felelősség mellett az egyéni felelősség fontosságát hangsúlyozzák, ami bonyolult, különösen azokon a székelyföldi településeken, ahol csak egy jelölt indul a választásokon, hiszen ő úgy is megnyeri azt, ha csak a családja megy el szavazni.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
A legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
A Rétyi Nyír víkendtelepének közelében támadták meg a kutyák a félmaraton-futásra készülő amatőr futót, akit végül a kutyák gazdájának a megjelenése mentett meg a nagyobb bajtól – de két harapást így is elszenvedett.
Medvék járnak a marosvásárhelyi Somostető területén, a vadak különösen éjszaka merészkednek elő. Az esetről a Marosvásárhelyi Állatkert osztott meg vieófelvételt.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
szóljon hozzá!