Kisné Portik Irén a Gránátalma Egyesület hímzőasszonyaival
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Gyergyószentmiklóson a Szent István plébánia nagytermében vetítéssel egybekötött előadást tartottak pénteken. A Szent István-napi rendezvényen Kisné Portik Irén néprajzkutató a Szent István király és Gizella királyné nevéhez fűződő úrihímzésekről beszélt, kitérve arra, a hungarikum-kézimunkák hogyan kapcsolódnak Gyergyóhoz.
2018. augusztus 19., 10:202018. augusztus 19., 10:20
Kisné Portik Irén előadásában a hímzés-emlékekről, a hungarikumok sorába való felvétel fontosságáról tájékoztatta a jelenlévőket. Mint mondta: „néhányuk olyan kultúrtörténeti kulcspont, ami felhatalmaz arra, hogy megcáfoljuk a Bayeux-i falikárpit elsőbbségét. Ez 1082-ben fejeződött be, és lett a világ egyik legrégebbi kultúrkincse. Korábbi azonban az 1031-ben készült koronázási palást, ami 51 évvel előzi meg, és Európának ez a legrégebbi ilyen természetű értéke.”
Az előadó többek között arról is beszélt, hogy a koronázási palástban tizennyolc, az úri hímzések és a magyar hímzések történetében nem tárgyalt adat is van.
Ugyanakkor sikeres összegyúrása a sztyeppei nomád griffes-indás vonalvezetésnek és az európai hatásoknak. Azért is érdemli meg a hungarikum-minősítést, mert annak ellenére, hogy ezekből az összetevőkből is áll, olyan jellegzetességeket hordoz, mely cáfolhatatlanul magyarrá teszi” – ismertette Kisné Portik Irén.
– emelte ki.
A magyar hímzés tekintetében a királyi családhoz nem csak a koronázási palást kötődik. Szent István Király és Gizella királyné 1004-ben XVIII. János pápának ajándékozott egy palástot, melyet Gizella királyné és hímzőköre készíthetett, és melyről vázlatos rajz is készült. Amint a néprajzkutató elmondta,
„A megsemmisült palástról csupán rajz maradt fenn, és ezt felhasználva készítjük el annak hasonmását a Gránátalma Egyesület hímzőasszonyaival. Kiállításunk egyik látványosságának szánjuk.”
Továbbá elmondta: ahogyan a hímzés kultúrájának az egyedi értékét sikerült felszínre hozni, megbizonyosodott, ezt nem szabad múzeumi értékként kezelni, hanem másolatokat kell készíteni. Ebben a munkában az egyre bővülő Gránátalma Egyesület tagságára számít.
– fejtette ki.
A Maros Megyei Tanács tájékoztatja az olvasókat, hogy hamarosan elkezdődnek a munkálatok Marosszentkirály és Mezőrücs településeken.
Már meg sem lepődünk azon, hogy ismét Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja.
Képzeljen el egy vacsorát, ahol nem a látásé az irányítás, hanem a többi érzékszerve fedezi fel az ízeket, illatokat és hangokat.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
szóljon hozzá!