Kisné Portik Irén a Gránátalma Egyesület hímzőasszonyaival
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Gyergyószentmiklóson a Szent István plébánia nagytermében vetítéssel egybekötött előadást tartottak pénteken. A Szent István-napi rendezvényen Kisné Portik Irén néprajzkutató a Szent István király és Gizella királyné nevéhez fűződő úrihímzésekről beszélt, kitérve arra, a hungarikum-kézimunkák hogyan kapcsolódnak Gyergyóhoz.
2018. augusztus 19., 10:202018. augusztus 19., 10:20
Kisné Portik Irén előadásában a hímzés-emlékekről, a hungarikumok sorába való felvétel fontosságáról tájékoztatta a jelenlévőket. Mint mondta: „néhányuk olyan kultúrtörténeti kulcspont, ami felhatalmaz arra, hogy megcáfoljuk a Bayeux-i falikárpit elsőbbségét. Ez 1082-ben fejeződött be, és lett a világ egyik legrégebbi kultúrkincse. Korábbi azonban az 1031-ben készült koronázási palást, ami 51 évvel előzi meg, és Európának ez a legrégebbi ilyen természetű értéke.”
Az előadó többek között arról is beszélt, hogy a koronázási palástban tizennyolc, az úri hímzések és a magyar hímzések történetében nem tárgyalt adat is van.
Ugyanakkor sikeres összegyúrása a sztyeppei nomád griffes-indás vonalvezetésnek és az európai hatásoknak. Azért is érdemli meg a hungarikum-minősítést, mert annak ellenére, hogy ezekből az összetevőkből is áll, olyan jellegzetességeket hordoz, mely cáfolhatatlanul magyarrá teszi” – ismertette Kisné Portik Irén.
– emelte ki.
A magyar hímzés tekintetében a királyi családhoz nem csak a koronázási palást kötődik. Szent István Király és Gizella királyné 1004-ben XVIII. János pápának ajándékozott egy palástot, melyet Gizella királyné és hímzőköre készíthetett, és melyről vázlatos rajz is készült. Amint a néprajzkutató elmondta,
„A megsemmisült palástról csupán rajz maradt fenn, és ezt felhasználva készítjük el annak hasonmását a Gránátalma Egyesület hímzőasszonyaival. Kiállításunk egyik látványosságának szánjuk.”
Továbbá elmondta: ahogyan a hímzés kultúrájának az egyedi értékét sikerült felszínre hozni, megbizonyosodott, ezt nem szabad múzeumi értékként kezelni, hanem másolatokat kell készíteni. Ebben a munkában az egyre bővülő Gránátalma Egyesület tagságára számít.
– fejtette ki.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
szóljon hozzá!