
Így tiltakoznak a székelyudvarhelyi vendéglátósok az újabb szigorítások ellen. Kevés sikerrel
Fotó: Beliczay László
A túlélésért és az alkalmazottak megtartásáért dolgoztak a vendéglátósok idén: a székelyföldi vendéglátóipari egységek zöménél veszteséges évvel számolnak. A szakmabeliek úgy vélik: a vészhelyzeti bizottság azon döntése, hogy a teraszok továbbra is nyitva tarthatnak, csupán „kegyelemdöfés”.
2020. október 26., 09:072020. október 26., 09:07
Több mint ötven alkalmazottából senkit sem küldött el a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő, a tavasz óta minden lehetőséget kimerítettek, de az újabb szigorításokkal nem lesz más választásuk, mint kényszerszabadságra küldeni az alkalmazottak egy részét, mondta el a Székelyhonnak Tódor Etelka, a szálloda igazgatója.
– sorolta. Hozzátette: a szűk nyári szezonban ugyan tartottak rendezvényeket, ám a járványügyi szabályok betartásával csak nagyon korlátozott számú vendéget fogadhattak. „Aki betartotta a szabályokat, az idén sok bevételt nem számolhatott a rendezvényekből. Így kénytelenek voltunk elindítani a házhoz szállítást, amelyre, szerencsére van igény” – sorolta a csíkszeredai szálloda vezetője.
A házhoz szállítás azonban nem minden egységben megoldható, illetve sok étterem, bisztró nem is ilyen szolgáltatásra rendelkezett be. „Fontos hangsúlyozni, hogy nem minden étterem állhat át a házhoz szállításra. Teljesen másként építem fel a vállalkozást, más felszereléseket vásárolok, másként képzem a személyzetet, ha éttermet nyitok vagy ha kiszállítom az ételt” – magyarázta Szántó Katalin, a Marosvásárhely központjában lévő B-eat étterem tulajdonosa. A nyári rövid szezonnal mostanig kihúzták, tette hozzá, de a tartalékaik elfogytak. „Ha nem kapunk támogatást az államtól, ha nem lazulnak a korlátozások, nem lesz más választásunk, mint bezárni a vendéglőt. A fenntartási költségek, az ingatlanbér, az alkalmazottak fizetése – túl nagy teher a vállalkozóknak úgy, hogy mellette nem számíthatnak bevételre” – sorolta az étterem-tulajdonos.
Mások egyelőre túlélnek, de csupán ennyiről van szó, jegyezte meg Nagy Levente, az Udvarhelyszéki Vendéglátók Szövetségének elnöke. „Sajnos tudunk olyan vállalkozóról is, aki végleg bezárt a nyáron, de meglepő módon olyan is van, aki most indít vállalkozást a vendéglátásban. Hogy ez mennyire megfontolt, nem a mi tisztünk eldönteni, azonban bizonyos: a tagságunk zöme veszteségesen zárja majd az évet” – magyarázta. Habár a napokban kiderült, hogy a lokálok teraszai mégis nyitva tarthatnak, Nagy Levente egyik egységénél például nem nyitotta meg a teraszt: nagyobb költséggel járna üzemeltetni a helyet, mint amennyi bevétel jönne.
– sorolta a szakember. Egyébként Nagy Levente becslése szerint leghamarabb jövő áprilisban, az időjárás enyhülésével számíthatnak ismét nyereségre a vendéglátósok.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!