Fotó: Mezei Zsófia
Bármilyen eseményről vagy helyszínről volt szó, nem esett nehezére találni valamit, amit meg akart örökíteni – meséli a Székelyhonnak Mezei Zsófia, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézete által meghirdetett Környezetrombolás című fotópályázat nyertese, aki tizenkettedikes lesz szeptembertől a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban.
2024. július 10., 19:402024. július 10., 19:40
2024. július 11., 12:472024. július 11., 12:47
Három éve kezdett el fotózni édesapja korábbi fényképezőgépével, egy Nikonnal, amelyet azért kapott meg, hogy kísérletezzen lencsékkel, fényekkel különböző helyszíneken.
Gyakorlatilag mindent lefotózott, minden érdekelte. Persze
– vallja a fotópályázat fiatal nyertese, Mezei Zsófia. A BBTE Magyar Film és Média Intézetének Környezetrombolás című pályázatára az elmúlt tanév tizenegy- és tizenkettedik osztályos tanulói jelentkezhettek, erre küldte be saját fotóit a marosvásárhelyi diáklány is, amelyekkel meg is nyerte a versenyt.
Fotó: Haáz Vince
A háromtagú, szakemberekből álló zsűri a téma jelentősége, eredetisége és kreativitása alapján választotta ki a legjobbakat. Mint mondja, egyszer már jelentkezett egy fotópályázatra a Bolyain, és azt is megnyerte.
Fotó: Haáz Vince
„Nagyrészt egyedül tanultam meg mindent, apukám csak az alapokat mutatta meg, mint a blendenyílás, zársebesség és ISO beállítása.
– magyarázta Zsófia, aki számára a fotózás egy pillanat megragadása, ami valamiért különleges. Úgy érzi, nem kell a valóságot tükrözze – legalábbis nem az a fajta fotózás, ami őt érdekli –, sokkal inkább valami olyasmit, ami szabad szemmel nem foglalkoztatna minket, mert másképp nem vennénk észre.
– vallja a nyertes fotók készítője.
Fotó: Mezei Zsófia
„A környezetvédelmi helyzetet világszinten nagyon sok fórumon tárgyalják, viszont Romániában eléggé megosztó téma, és ahogy észrevettem, általában az emberek szkeptikusan állnak hozzá, azt mondják, nem létezik, nem annyira rossz, mint amit a média mutat, vagy nem érdekli őket. Valószínűleg néhány helyen már történtek próbálkozások arra, hogy tudatosítsák ezt az iskolákban, ilyen a Bolyai Farkas Elméleti Líceum is.
– mondja Mezei Zsófia.
Fotó: Mezei Zsófia
Mikor meglátta a versenyfelhívást, egyből tudta, hogy szüksége lesz egy modellre, akivel dolgozhat, és akin keresztül be tudja mutatni ezt a témát. Az volt az ötlete, hogy a modell része a problémának, ugyanúgy hibás, mint mindenki más, de ezt képtelen észrevenni, és nem is teljesen látja át, mi történik a világban, mert nem akarja.
Később ez az ötlet kinőtte magát, és mikor a fotókat válogattam a versenyre, rájöttem, hogy egy történet is kikerekedhet ezekből, így alkottam egyet a leírások segítségével, amiben a főszereplő a tudatlanságot választja ahelyett, hogy bármit tenne a környezetrombolás megállításának érdekében” – mesélte a fiatal fotós saját díjnyertes képeiről. A nevezésre szánt fotóit a marosvásárhelyi vegyipari kombinát mögötti réten készítette el. Ide ők maguk hordták ki a szemetet a felvételek kedvéért, és természetesen össze is szedték a fotózás után, ám a képek jól szemléltetik azt a fogyasztói világot, amely körülvesz bennünket, és amelyhez túl sokan közömbösen viszonyulnak.
Az egyik díjnyertes fotó
Fotó: Mezei Zsófia
A Környezetrombolás című versenyre 25 pályázat érkezett, íme a díjazottak listája:
1. hely: Mezei Zsófia, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XI. osztály
Megosztott 2. hely: Moiș Amalia-Alina, Iosif Vulcan Tanítóképző, Nagyvárad, XI. osztály, Vákár Rudolf-István, Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár, XII. osztály
Megosztott 3. hely: Dósa Dorottya, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XII. osztály, Koncz-Münich Ákos, Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár, XII. osztály
Dicséretben részesült: Cozma Tamás, Marosvásárhelyi Művészeti Gimnázium, XII. osztály, Lukács Péter, Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely, XI. osztály
Dicséretben részesült továbbá a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium XI. E osztály közössége is (rajzszakos tanár Tőkés Réka).
A bolyais diáklány díjnyertes fotója
Fotó: Mezei Zsófia
Fotó: Haáz Vince
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás