
Fotó: Mezei Zsófia
Bármilyen eseményről vagy helyszínről volt szó, nem esett nehezére találni valamit, amit meg akart örökíteni – meséli a Székelyhonnak Mezei Zsófia, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézete által meghirdetett Környezetrombolás című fotópályázat nyertese, aki tizenkettedikes lesz szeptembertől a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban.
2024. július 10., 19:402024. július 10., 19:40
2024. július 11., 12:472024. július 11., 12:47
Három éve kezdett el fotózni édesapja korábbi fényképezőgépével, egy Nikonnal, amelyet azért kapott meg, hogy kísérletezzen lencsékkel, fényekkel különböző helyszíneken.
Gyakorlatilag mindent lefotózott, minden érdekelte. Persze
– vallja a fotópályázat fiatal nyertese, Mezei Zsófia. A BBTE Magyar Film és Média Intézetének Környezetrombolás című pályázatára az elmúlt tanév tizenegy- és tizenkettedik osztályos tanulói jelentkezhettek, erre küldte be saját fotóit a marosvásárhelyi diáklány is, amelyekkel meg is nyerte a versenyt.
Fotó: Haáz Vince
A háromtagú, szakemberekből álló zsűri a téma jelentősége, eredetisége és kreativitása alapján választotta ki a legjobbakat. Mint mondja, egyszer már jelentkezett egy fotópályázatra a Bolyain, és azt is megnyerte.
Fotó: Haáz Vince
„Nagyrészt egyedül tanultam meg mindent, apukám csak az alapokat mutatta meg, mint a blendenyílás, zársebesség és ISO beállítása.
– magyarázta Zsófia, aki számára a fotózás egy pillanat megragadása, ami valamiért különleges. Úgy érzi, nem kell a valóságot tükrözze – legalábbis nem az a fajta fotózás, ami őt érdekli –, sokkal inkább valami olyasmit, ami szabad szemmel nem foglalkoztatna minket, mert másképp nem vennénk észre.
– vallja a nyertes fotók készítője.
Fotó: Mezei Zsófia
„A környezetvédelmi helyzetet világszinten nagyon sok fórumon tárgyalják, viszont Romániában eléggé megosztó téma, és ahogy észrevettem, általában az emberek szkeptikusan állnak hozzá, azt mondják, nem létezik, nem annyira rossz, mint amit a média mutat, vagy nem érdekli őket. Valószínűleg néhány helyen már történtek próbálkozások arra, hogy tudatosítsák ezt az iskolákban, ilyen a Bolyai Farkas Elméleti Líceum is.
– mondja Mezei Zsófia.
Fotó: Mezei Zsófia
Mikor meglátta a versenyfelhívást, egyből tudta, hogy szüksége lesz egy modellre, akivel dolgozhat, és akin keresztül be tudja mutatni ezt a témát. Az volt az ötlete, hogy a modell része a problémának, ugyanúgy hibás, mint mindenki más, de ezt képtelen észrevenni, és nem is teljesen látja át, mi történik a világban, mert nem akarja.
Később ez az ötlet kinőtte magát, és mikor a fotókat válogattam a versenyre, rájöttem, hogy egy történet is kikerekedhet ezekből, így alkottam egyet a leírások segítségével, amiben a főszereplő a tudatlanságot választja ahelyett, hogy bármit tenne a környezetrombolás megállításának érdekében” – mesélte a fiatal fotós saját díjnyertes képeiről. A nevezésre szánt fotóit a marosvásárhelyi vegyipari kombinát mögötti réten készítette el. Ide ők maguk hordták ki a szemetet a felvételek kedvéért, és természetesen össze is szedték a fotózás után, ám a képek jól szemléltetik azt a fogyasztói világot, amely körülvesz bennünket, és amelyhez túl sokan közömbösen viszonyulnak.
Az egyik díjnyertes fotó
Fotó: Mezei Zsófia
A Környezetrombolás című versenyre 25 pályázat érkezett, íme a díjazottak listája:
1. hely: Mezei Zsófia, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XI. osztály
Megosztott 2. hely: Moiș Amalia-Alina, Iosif Vulcan Tanítóképző, Nagyvárad, XI. osztály, Vákár Rudolf-István, Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár, XII. osztály
Megosztott 3. hely: Dósa Dorottya, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XII. osztály, Koncz-Münich Ákos, Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár, XII. osztály
Dicséretben részesült: Cozma Tamás, Marosvásárhelyi Művészeti Gimnázium, XII. osztály, Lukács Péter, Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely, XI. osztály
Dicséretben részesült továbbá a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium XI. E osztály közössége is (rajzszakos tanár Tőkés Réka).
A bolyais diáklány díjnyertes fotója
Fotó: Mezei Zsófia
Fotó: Haáz Vince
Nem sikerült közös nevezőre jutni a bírói és ügyészi különnyugdíjak reformjáról a Cotroceni-palotában zajlott szerdai tárgyalásokon – közölte csütörtök este Ilie Bolojan.
A kormány jövő héten közvitára bocsátja a közigazgatási reform tervezetét – jelentette ki csütörtök este a miniszterelnök.
Csíkszeredai Magyar Főkonzulátus és a Csíki Vállalkozók Egyesülete idén tizenkettedik alkalommal hívja életre a Jótékonysági Katalin-bált, a közösségi összetartozás és a segítő szándék ünnepét, november 21-én, 18 órai kezdettel a Fenyő Hotelben.
A baróti anyuka ügye, aki fia méltatlan iskolai bánásmódja miatt fordult a hatósághoz, csak egy a panaszok közül. Ebben a tanévben eddig 25 beadvány érkezett a tanfelügyelőséghez, a leggyakoribb problémák a pedagóguscsere és a beiskolázási nehézségek.
A fejlesztési minisztérium biztosítja a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt minden olyan beruházás finanszírozását, amelyet idén augusztus 19-ig elkezdtek – nyilatkozta Cseke Attila miniszter csütörtökön.
Bár az egykori Stúdió mozi épülete már szinte teljesen megújult Székelyudvarhelyen, a vetítésekre még várni kell. Mégis, ami néhány éve csupán vágyálom volt, a mozizás visszatérése a városba, ma már jóval közelebbinek tűnik.
Nagyszabású adóellenőrzést indít az ANAF, amely több mint ötszáz nagy adózót érint különböző gazdasági ágazatokból.
Jóváhagyta csütörtöki ülésén az EU-tagországok gazdasági és pénzügyminisztereit tömörítő tanács (ECOFIN) Románia felülvizsgált helyreállítási tervét (PNNR) – közölte a pénzügyminisztérium.
Jelenleg nincsenek objektív okok arra, hogy nőjön az üzemanyag ára – jelentette ki csütörtökön Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Ezután uniós alapokból is lehet finanszírozni az in vitro megtermékenyítést (IVF) támogató országos programot – jelentette ki csütörtökön Petre-Florin Manole munka- és családügyi miniszter.
1 hozzászólás