Megette a penész. Kárba veszett sok, tízóraira készült péktermék is
Fotó: Haáz Vince
A járványügyi rendelkezések, illetve az iskolai tanítás online térbe szorulása miatt országszerte, így Maros és Hargita megyében is ezerszámra dobták el a tej-kifli programként ismert iskolai tízóraik megmaradt termékeit. Ősszel több helyen új szerződést kötnek a cégekkel, azt azonban még nem tudni, hogy mi lesz az oktatással és az ingyen tízóraival.
2020. augusztus 16., 15:332020. augusztus 16., 15:33
A diákoknak tízórainként tejet, joghurtot, kekszet, kiflit és almát biztosító cégeket is meglepetésszerűen érte a járványügyi intézkedés, illetve az, hogy az iskolák bezárnak, a termékeket pedig nincs kinek kiosztani.
Sajnálatos módon a már legyártott és szavatossági idővel rendelkező romlandó termékekről későn, csak július 22-én, rendelkeztek országos szinten, így kérdéses, hogy tulajdonképpen mennyi termék lesz még felhasználható.
Maros megyében – mint a megyei tanács sajtóirodájától megtudtuk –
Korábban is volt támogatói szerződése az egyesülettel, így megtehette ezt. Megyeszerte 3180 kilogrammnyi almát és 246 384 darab teljes kiőrlésű lisztből készült kekszet kellett volna kiosztani a diákoknak a második félévben, ám ezek a lerakatokban maradtak.
Felmerült az a lehetőség, hogy kiosszák a börtönöknek vagy a szociális intézményekben élőknek, de mivel ezt a törvény hosszú ideig nem szabályozta, nem lehetett megtenni. Bár a Maros Megyei Tanács átiratot küldött több minisztériumba, kérve, hogy szabályozzák a már meglévő termékek kiosztását, sehonnan nem kaptak érdembeli választ, hogy mi legyen a keksszel és az almával.
Mint a Hargita Megyei Tanács elnöke, Borboly Csaba érdeklődésünkre elmondta, Hargita megyében a koronavírus-járvány miatt befagyasztott 2019-2020-as tanév második félévében ki nem osztott tej, kifli és keksz felhasználására többféle megoldás született.
Amiknél megmaradt és lejárt, azokat megsemmisítették. Az UHT-feldolgozású tejeket meg kellett tartani, mivel szavatosságuk augusztus-szeptemberig még érvényes. „Azok a termékek, amelyek március 11-én a beszállítók nyilvántartásába maradtak a koronavírus miatt, lehetőség nyílik majd azok kiosztására szociális, egészségügyi intézményeknek, a 2020-as évi 121-es sürgősségi kormányrendelet alapján, de csak miután megjelenik módszertani szabályozás.” A kormányrendelet július 22-én jelent meg, a módszertani alkalmazás az ettől számított 30 napon belül kellene megjelenjen, vagyis augusztus végéig.
Kovászna megyében ez a kérdés megoldódott. A tanintézetekbe a lezárás előtt nem került ki nagy mennyiségű tej, azt pedig a helyi bizottság döntése értelmében
– számolt be Henning László, a Kovászna megyei közgyűlés alelnöke. Közölte egyúttal, hogy amint bezártak a tanintézetek, felfüggesztették a szerződéseket, több terméket nem szállítottak ki a cégek.
A Maros Megyei Tanács 2019-ben keretszerződéseket kötött a romániai iskolai tej- és kifliprogramra, az iskolások tízóraijára, s évente köt újabb szerződéseket a termékeket leszállítására. Míg az elmúlt tanévben csak a nyárádszeredai önkormányzat vállalta, hogy helyi szinten oldja meg az ingyenes tízórai kérdését, az ősztől kezdődő tanévben már
Ezt a szándékukat helyi tanácsi határozattal is megerősítették. Azt már tudni lehet, hogy az új szerződéseket csak azután kötik meg az önkormányzatok, miután országos szinten döntés születik arról, hogy milyen formában szervezik meg az oktatást a 2020–2021-es tanévben.
Hargita megyében az elmúlt iskolai évben nem voltak olyan önkormányzatok, akik maguk szervezték meg a tej és kifli programra vonatkozó versenytárgyalásokat. Viszont a megyei tanács felajánlotta ezt a lehetőséget az önkormányzatoknak, hiszen fontos lenne, hogy jó minőségű helyi terméket biztosítani a gyerekek számára.
– vázolta Borboly Csaba, kiemelve: az új versenytárgyalások kiírása folyamatban van. Kovászna megyében többéves keretszerződést kötöttek a beszállítókkal, így szeptembertől, amennyiben lesz iskolakezdés, akadálytalanul elkezdődhet a tej-kifli program.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
1 hozzászólás