Megette a penész. Kárba veszett sok, tízóraira készült péktermék is
Fotó: Haáz Vince
A járványügyi rendelkezések, illetve az iskolai tanítás online térbe szorulása miatt országszerte, így Maros és Hargita megyében is ezerszámra dobták el a tej-kifli programként ismert iskolai tízóraik megmaradt termékeit. Ősszel több helyen új szerződést kötnek a cégekkel, azt azonban még nem tudni, hogy mi lesz az oktatással és az ingyen tízóraival.
2020. augusztus 16., 15:332020. augusztus 16., 15:33
A diákoknak tízórainként tejet, joghurtot, kekszet, kiflit és almát biztosító cégeket is meglepetésszerűen érte a járványügyi intézkedés, illetve az, hogy az iskolák bezárnak, a termékeket pedig nincs kinek kiosztani.
Sajnálatos módon a már legyártott és szavatossági idővel rendelkező romlandó termékekről későn, csak július 22-én, rendelkeztek országos szinten, így kérdéses, hogy tulajdonképpen mennyi termék lesz még felhasználható.
Maros megyében – mint a megyei tanács sajtóirodájától megtudtuk –
Korábban is volt támogatói szerződése az egyesülettel, így megtehette ezt. Megyeszerte 3180 kilogrammnyi almát és 246 384 darab teljes kiőrlésű lisztből készült kekszet kellett volna kiosztani a diákoknak a második félévben, ám ezek a lerakatokban maradtak.
Felmerült az a lehetőség, hogy kiosszák a börtönöknek vagy a szociális intézményekben élőknek, de mivel ezt a törvény hosszú ideig nem szabályozta, nem lehetett megtenni. Bár a Maros Megyei Tanács átiratot küldött több minisztériumba, kérve, hogy szabályozzák a már meglévő termékek kiosztását, sehonnan nem kaptak érdembeli választ, hogy mi legyen a keksszel és az almával.
Mint a Hargita Megyei Tanács elnöke, Borboly Csaba érdeklődésünkre elmondta, Hargita megyében a koronavírus-járvány miatt befagyasztott 2019-2020-as tanév második félévében ki nem osztott tej, kifli és keksz felhasználására többféle megoldás született.
Amiknél megmaradt és lejárt, azokat megsemmisítették. Az UHT-feldolgozású tejeket meg kellett tartani, mivel szavatosságuk augusztus-szeptemberig még érvényes. „Azok a termékek, amelyek március 11-én a beszállítók nyilvántartásába maradtak a koronavírus miatt, lehetőség nyílik majd azok kiosztására szociális, egészségügyi intézményeknek, a 2020-as évi 121-es sürgősségi kormányrendelet alapján, de csak miután megjelenik módszertani szabályozás.” A kormányrendelet július 22-én jelent meg, a módszertani alkalmazás az ettől számított 30 napon belül kellene megjelenjen, vagyis augusztus végéig.
Kovászna megyében ez a kérdés megoldódott. A tanintézetekbe a lezárás előtt nem került ki nagy mennyiségű tej, azt pedig a helyi bizottság döntése értelmében
– számolt be Henning László, a Kovászna megyei közgyűlés alelnöke. Közölte egyúttal, hogy amint bezártak a tanintézetek, felfüggesztették a szerződéseket, több terméket nem szállítottak ki a cégek.
A Maros Megyei Tanács 2019-ben keretszerződéseket kötött a romániai iskolai tej- és kifliprogramra, az iskolások tízóraijára, s évente köt újabb szerződéseket a termékeket leszállítására. Míg az elmúlt tanévben csak a nyárádszeredai önkormányzat vállalta, hogy helyi szinten oldja meg az ingyenes tízórai kérdését, az ősztől kezdődő tanévben már
Ezt a szándékukat helyi tanácsi határozattal is megerősítették. Azt már tudni lehet, hogy az új szerződéseket csak azután kötik meg az önkormányzatok, miután országos szinten döntés születik arról, hogy milyen formában szervezik meg az oktatást a 2020–2021-es tanévben.
Hargita megyében az elmúlt iskolai évben nem voltak olyan önkormányzatok, akik maguk szervezték meg a tej és kifli programra vonatkozó versenytárgyalásokat. Viszont a megyei tanács felajánlotta ezt a lehetőséget az önkormányzatoknak, hiszen fontos lenne, hogy jó minőségű helyi terméket biztosítani a gyerekek számára.
– vázolta Borboly Csaba, kiemelve: az új versenytárgyalások kiírása folyamatban van. Kovászna megyében többéves keretszerződést kötöttek a beszállítókkal, így szeptembertől, amennyiben lesz iskolakezdés, akadálytalanul elkezdődhet a tej-kifli program.
A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Victor Ponta képviselő, elsőkörös elnökjelölt szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását.
Május 10–11-én a marosvásárhelyi vár megtelik füsttel, ízekkel és vidámsággal, hiszen Erdélyben először rendezik meg a Transylvanian Steak & BBQ Festet. A rendezvény célja nem kevesebb, mint a grillezés és BBQ-kultúra ünnepe.
Ismét életre hívják a Borszeredát – a Kárpát-medence borászainak találkozóját május 9–11. között a csíkszeredai Mikó-várban.
Fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.
Tűz ütött ki egy fát szállító kamionon a 15-ös országúton, a Maros megyei Galonya és Ratosnya települések között szerda délután. Az utat mindkét irányba lezárták az oltás idejére.
A pápaválasztó bíborosok a konklávé napján a megválasztandó pápáért bemutatott misén vettek részt a Szent Péter-bazilikában. Giovanni Battista Re bíboros arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
Kilencmillió lejes állami támogatásból fejlesztheti eszközparkját a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. A modern műszerek gyorsabb és biztonságosabb ellátást tesznek lehetővé.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
A marosvásárhelyi Kultúrpalota ad otthont idén is a Tudományos Diákköri Konferenciának (TDK) május 7-10 között, amelyen nem csak az egészségügyben tevékenykedő szakemberekhez vagy egyetemistákhoz szólnak.
1 hozzászólás