Megtartanák a nyugdíjak reálértékét, de több adót szednének be. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Szokatlan dolog történt Romániában: már decemberben elfogadták a következő esztendő költségvetését. Ennek számos előnye van, ezek kivesézésére kértük fel Miklós Zoltán parlamenti képviselőt, a költségvetési bizottság tagját.
2021. december 29., 08:592021. december 29., 08:59
2021. december 29., 12:322021. december 29., 12:32
Nem volt egyszerű az országos költségvetést úgy összeállítani, hogy azzal mindhárom koalíciós partner elégedett legyen – válaszolta a Székelyhonnak Miklós Zoltán parlamenti képviselő, a költségvetési bizottság tagja, aki elmondta, a szociáldemokraták javaslatára elég nagy szociális csomag került be a tervezetbe, míg a liberálisok a beruházásokra fektettek nagyobb hangsúlyt. Az RMDSZ továbbra is az önkormányzatok megerősítését tartotta a legfontosabb szempontnak.
A háromszéki politikus úgy értékelte a múlt héten elfogadott költségvetést, hogy február első felében az önkormányzatoknak is lehet már saját költségvetésük, ami azt is jelenti, hogy időben hozzáláthatnak a különböző beruházásokhoz, a már elkezdett projektek folytatásához.
„Mivel az előző években az országos költségvetés késett, számtalan helyi beruházás is megkésett.
– hangsúlyozta Miklós Zoltán. A képviselő elmondta, a szociáldemokraták javaslatára a szociális csomag nagy részét a nyugdíjak növelése teszi ki, hogy lehessen megtartani azok reálértékét. Ugyanakkor bekerült például a gyerekpénz növelése is, vagy akár az a 13. nyugdíj, amit januárban egyszeri segélyként folyósítanak a kisnyugdíjasoknak.
A liberálisok számára fontos volt, hogy a közberuházások továbbra is kiemelt figyelmet kapjanak. Erre a tavalyhoz képest sikerült egy növekvőképes, GDP-arányosan egy 6,7 százalékos, 88,4 milliárd lejes pluszberuházásokra szánt alapot is elkülöníteni.
Az RMDSZ számára fontos volt az önkormányzatok megerősítése, amit egyértelmű sikernek értékelt a politikus, ugyanis
„Ugyanakkor az idén is létrejött a személyi jövedelemadó két százalékából az a kulturális alap, aminek az a célja, hogy az önkormányzatok alárendeltségébe tartozó kulturális intézményeket, színházakat, operákat, filharmóniákat lehessen támogatni” – mutatott rá a képviselő, hozzátéve, hogy volt egy negyedik szempont is, ami a költségvetési hiánynak a további visszaszorításáról szól. Ugyanis el kell érni, hogy 2024-re három százalék alá csökkenjen a költségvetési hiány.
„Mindezeket figyelembe véve, a szociális csomag, a beruházások, az önkormányzatok finanszírozása és a deficit visszaszorítása nagy kihívás volt a költségvetés összeállításakor, ilyen értelemben sikerült egy elég ambiciózus büdzsét összerakni” – summázta a politikus, aki viszont arra figyelmeztetett, hogy
Ahogy fogalmazott, egy 33 milliárd lejes többletjövedelemről szól ez a büdzsé 2021-hez képest, aminek több mint fele EU-s alapokból jön, ugyanakkor van egy 4,6 százalékos gazdasági növekedés is előirányozva. A gazdasági növekedés plusz adókat eredményez, illetve
Elsősorban az áfa és a társadalmi illeték területén kellene hatékonyabb behajtást eszközölni – húzta alá Miklós Zoltán, hozzátéve, ismeretes, hogy az Európai Unióban Románia az utolsó helyen kullog az áfa begyűjtése szempontjából, gyakorlatilag
„Itt jelentős hatékonyságnövelést várunk, amit a pénzügyi hivatalok digitalizálásával kívánunk elérni, azért, hogy sokkal többet adót tudjunk behajtani, mint tavaly. Ugyanakkor a társadalombiztosításnál sokkal szigorúbb büntetéseket vezet be a kormány 2022-től: az a munkaadó, aki visszatartja az alkalmazottól és nem fizeti ki az államnak, bűnvádi eljárás alá kerül, gyakorlatilag börtönbe kerülhet” – mutatott rá a politikus.
Amint a költségvetési törvény megjelenik a Hivatalos Közlönyben, elindulhat az önkormányzatoknál az a folyamat, ami 40–45 napos, és amelynek a végén ők is el tudják fogadni saját költségvetéseiket.
Ladányi László Zsolt udvarhelyszéki parlamenti képviselő is úgy értékelte a napokban elfogadott országos költségvetést, hogy annak az egyik nagy előnye, hogy már az idén elkészült, ami azt jelenti, hogy a vidéki települések, községek, városok már időben tervezhetnek, fejlesztéseiket, elképzeléseiket lehet támogatni, illetve az is fontos, hogy az idén elkezdett Anghel Saligny-projekt és az országos reformprogram (PNR) jövőben folytatódhat.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
szóljon hozzá!