Fotó: Pinti Attila
A jövő energiái címmel ült össze egy kerekasztal-beszélgetésre Lantos Csaba, az Energiaügyi Minisztérium minisztere, Nagy-Bege Zoltán, a Ciga Energy S.A. energiapiacért felelős igazgatója, Hortay Olivér, az Energia- és Klímapolitikai Üzletág, Századvég Konjunktúrakutató Zrt. üzletágvezetője, valamint Mártai Károly Tamás, az MVM Zrt. vezérigazgatója péntek délután Tusványoson.
2023. július 21., 21:282023. július 21., 21:28
A jelenleg érzékeny témaként kezelt nukleáris energiáról Lantos Csaba kifejtette: alapvetően nem lehet kizárni, hogy egy Csernobilhoz hasonló robbanás következhet be, de ez kis valószínűséggel fordulhat elő. A kiégett nukleáris fűtőanyagokról is szót ejtett, mint mondta, annak tárolása még előttünk álló feladat, ugyanis ezek bomlási ideje többezer éves folyamat.
– részletezte Lantos.
Hortay Olivér ennek kapcsán megjegyezte: a kiégett fűtőanyagok szempontjából különböző azoknak az országoknak a helyzete, ahol akár egyetlen percig is működött atomerőmű, azokhoz képest, ahol még nem üzemelt, ugyanis ahol már működött, ott van nukleáris hulladékelhelyezési feladat.
– mondta. Hozzátette, a nukleáris iparág innovatív terület.
Fotó: Pinti Attila
„A többmilliárd napelemnek, amit az elmúlt tizenöt évben a világban szétszórtunk, sincs megoldva a problémája, mert ezek túlnyomórészt jelenleg működnek, és még nem jutottunk el odáig, hogy ezeket leszereljük, beőröljük és megnézzük, mire lehet használni.
– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
A téma kapcsán Mátrai Károly Tamás a banki finanszírozásokat említette, mint mondta, a bankok nagyrészt zöld beruházásokat szeretnének finanszírozni és ez nagy részben a Fukushima balesetéhez kapcsolódó reakció.
A panelbeszélgetés meghívottjai egyöntetűen hisznek a hidrogénenergiában, amelyben látszik a potenciál, azonban egyelőre még költséges az előállítása. Várhatóan azonban,
Még várni kell a hidrogén idejére, és hogy olcsó legyen és befolyással legyen a piacra. Mártai Károly Tamás elmondta, hogy hisznek a nukleáris energiában és készülnek meghosszabbítani a Paks 1-es atomerőmű üzemidejét. Az atomenergia felfutóban van, és egy 30-40 éves, vagy még előbbi időtávban megfizethető technológia lehet.
– jegyezte meg a vezérigazgató.
Fotó: Pinti Attila
A jövőről is kérdezte a meghívottakat Fritsch László, az MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója, a panelbeszélgetés moderátora. Ennek apropóján az energiaügyi miniszter kitért arra, hogy
„Minden országnak, Romániának és Magyarországnak is, meg kell tennie az összes lehetséges lépést ezen a területen, de azért látnunk kell, hogy a mi befolyásunk ezen dolgok fölött globálisan viszonylag kicsi” – összegezte Lantos Csaba
– mondta Nagy-Bege Zoltán. Európa kitűzte, hogy éllovasa lesz ennek a harcnak, azonban a versenyképesség terén elvesztette ezt a harcot.
Fotó: Pinti Attila
„A válsághelyzetben a tagállamok próbálták a saját fogyasztóikat védeni és különböző ársapkákat vezettek be, különböző támogatásokat találtak ki, viszont az is egyértelmű, hogy a klímaproblémára és az energiaválságra egyetlen tagállamnak sincs in house (házon belüli) megoldása.
– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
„Ennek a térségnek van több tartaléka a gondolkodásban és ezt a kérdést elsősorban nem a természeti erőforrások, hanem az emberi gondolkodás fogja eldönteni” – összegezte Lantos Csaba.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
szóljon hozzá!