A jelenleginél jóval több hulladékot kellene újrahasznosítani, hogy megfeleljünk az uniós normáknak. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Egyre népszerűbb a környezettudatos életmód, a szelektív hulladékgyűjtés Székelyföldön is, a lakosság törekvéseit pedig különböző kampányokkal támogatják a témában érintett cégek. Csíkszéken tavaszi üveggyűjtést tartanak a héten, amely során 30 banit fizetnek a hulladék kilogrammjáért, de a hasonló akciók mellett más lehetőségekkel is élhetnek az érdeklődők.
2021. április 15., 15:572021. április 15., 15:57
2021. április 15., 17:232021. április 15., 17:23
Elkezdődött kedden az Eco-Csík Kft. hulladékbegyűjtő- és feldolgozó vállalat tavaszi üveggyűjtése, az akció során szombatig 16 csíkszéki településen váltják be az üveghulladékot kilogrammonként 30 baniért.
A községek központjában, valamint Csíkszereda négy gyűjtőpontján – a Nagyrét utcában (a „cirkuszkertben”), Zsögödben a kultúrotthonnal szemben, Csíksomlyón a „gyermekotthonnal” szemben, valamint a Testvériség sugárút és a Gyermek sétány találkozásánál – 10 és 15 óra között veszik át a hulladékokat.
Az eltérő újrahasznosítási eljárás miatt azonban
A leadás előtt az üvegeket ki kell öblíteni, a kupakot pedig eltávolítani, a szennyezett üvegeket ugyanis nem veszik át. Kedden Csíkcsicsóban, Csíkrákoson, Madéfalván és Csíkszentmihályon jártak, szerdán Csíkszentkirályon, Csíkszentimrén, Csíkszentsimonban és Tusnádon folytatódik az akció. Csütörtökön Csíkszentléleken, Csíkszentgyörgyön, Csíkpálfalván és Lövétén veszik át az üvegeket, pénteken a Kászonokban, Csíkkozmáson és Csíkszentmártonban, szombaton pedig Csíkszeredában.
Ha valaki úgy becsüli, hogy több mint 500 kilogramm hulladékot adna le, akkor ne a gyűjtőpontokhoz, hanem április 19, 20 vagy 21-én 11 óráig a cég székhelyére (Csíkszereda, Akác utca 1. szám) szállítsa az üveget, és a pénztárnál veheti fel az érte járó összeget.
Mint Pál Tamástól, az Eco-Csík Kft. igazgatójától megtudtuk, évente általában egyszer vagy legtöbb két alkalommal tartanak a jelenlegihez hasonló üveggyűjtést, mivel jelentős szervezési költsége van. Emiatt legalább akkora mennyiséget kell begyűjteniük, hogy ezt fedezni tudják, de mivel az elmúlt időszakban több akció is volt, kevesebb a hulladék. Az igazgató rámutatott:
Gyakoribb üveggyűjtési kampányokra tehát nincs lehetőség, de ennek hiányában is számos opció közül választhatnak azok, akik környezettudatosan szeretnének eljárni, de nincs lehetőségük hónapokon át gyűjteni és tárolni az üvegeket.
Emellett minden hónap első hétfőjén ingyenes hulladékátvételt tart a cég a székhelyén, amikor szintén le lehet adni az üvegeket. Szeretnének továbbá létrehozni egy hulladékudvart is, ahol folyamatosan át lehetne adni egyebek mellett az üveget. A felsorolt lehetőségekért viszont nem jár semmilyen juttatás, ha valaki mindenképpen meg szeretné kapni a 30 banit az üveg kilogrammjáért, akkor meg kell várnia a gyűjtőkampányt. Az igazgató azt is elárulta, miként működik az újrahasznosítás:
Ezt követően Ukrajnába szállítják, ott pedig másodlagos nyersanyagot készítenek belőle.
„A szelektív hulladékgyűjtés terén hatalmas előrelépés történt Csíkszeredában a tíz évvel ezelőtti állapotokhoz képest. A törvények is segítik ezt, hiszen kötelező a szelektív gyűjtés, de ettől eltekintve is az látszik, hogy jelentős fejlődés történt, sokan gyűjtenek szelektíven, és vannak, akik másokat is megtanítanak erre.
– emelte ki Pál Tamás. Hozzátette: van Csíkszeredában egy olyan lakószövetség is, amelynek elnöke folyamatosan arra ösztönzi a lakókat, hogy szelektíven gyűjtsenek, a hulladékot pedig értékesíti. Tehát az tény, hogy az üveg kilogrammjáért biztosított 30 bani nem nagy összeg, és kis mennyiség esetén nem éri meg hónapokig tárolni, ha viszont lakószövetségenként vagy tömbházanként valaki összefogja ezt, és a kampánykor nagy mennyiségben tudja értékesíteni, már megéri.
Az igazgató zárásként kiemelte: a hasonló akcióknak, mint a lomtalanítás vagy az üveggyűjtés, az a célja, hogy közelebb kerüljünk a Románia által kitűzött célok eléréséhez.
Székelyudvarhely gyengébben áll, ahogy egyébként Maros megye is, Kovászna megye viszont Hargita megyénél is jobban teljesít ezen a téren.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!