A hosszas kezelés költségeihez kér segítséget a leukémiás kisfiú családja

A négyéves kisfiú akut leukémiában szenved. Előreláthatóan hosszas lesz kezelése

A négyéves kisfiú akut leukémiában szenved. Előreláthatóan hosszas lesz kezelése

Közel két hónapja, hogy az egyik marosvásárhelyi magánklinikán kezelik, és előreláthatóan még hosszú ideig ott is kell maradnia a gyergyóremetei Molnár Róbert Andrásnak – a négyéves kisfiú akut leukémiában szenved. A kezelési költségek meghaladják a család lehetőségeit, ezért segítséget kérnek.

Pethő Melánia

2017. május 29., 18:382017. május 29., 18:38

Szülei lábfájással vitték orvoshoz idén februárban a négyéves Molnár Róbert Andrást. Az édesapa elmondása szerint akkor már

vérvizsgálatokat is végeztek, de nem derült ki, hogy komoly gond lenne.

Egy hónappal később a másik lába kezdett el fájni a gyereknek, a tünettel ortopéd szakorvoshoz irányították. A kissé befelé forduló láb korrigálására gyógycipő viselését írta elő az orvos, de a lábfájás így sem szűnt meg – meséli az apa. Újabb vérvizsgálat következett, amit az eredmény miatt egy másik laboratóriumban is megismételtek. Akut leukémiát diagnosztizáltak Robikánál. Kezelését azonnal elkezdték egy marosvásárhelyi magánklinikán, ahol édesanyjával együtt tartózkodik.

Jelenleg a második kemoterápiás kezelés előtt áll, és egyelőre nem lehet tudni, hogy még hányat kell kapjon, és milyen további kezelésekre, esetleg beavatkozásokra lesz szükség. A kezelőorvosa szerint akár évekbe is telhet a gyógyulás – mondja az édesapa.

Idézet
Az orvos szerint a jelenlegi kezelés nyolc hónaptól egy évig is eltarthat, de látjuk, hogy jelenleg olyanok is vannak a klinikán, akik több mint másfél éve feküdtek be. Hogyha a gyermek jobban érzi majd magát, hazaengedhetik néhány napra... Az orvos arra készített fel, hogy a teljes gyógyulás akár 4 évbe is beletelhet

– mondja Molnár András.

A háromgyerekes családapa arról is beszámolt, hogy már most megterheli családjukat a kezelés költsége, a további kiadásokat csak segítséggel tudják fedezni. Ezért arra kéri azokat, akik tehetik, segítsék Robika gyógyulását.

Idézet
Gépkezelőként dolgozom egy magáncégnél. A feleségemnek is volt munkahelye, de mivel folyamatosan a gyerek mellett van, felbontották a munkaszerződését. Bár nem jelent nagy jövedelmet, de elindítottuk a folyamatot, hogy beteggondozóként alkalmazzák

– ecseteli a család helyzetét Molnár András. Mint elmondta, a magánklinikán nem minden kerül pénzbe, de vannak gyógyszerek, amiket a család kell beszerezzen.

„Amit receptre írnak, azt kell megvegyük. Vannak gyógyszerek, amiket Németországban, Angliában vagy Svájcban kapunk meg. Jelenleg például az egyik gyógyszert Németországból, egy másik fajtát Magyarországról kell beszerezzük. Ezekkel van a nagy probléma” – mondja az édesapa.

Robika gyógyulásáért már elindult az összefogás a környéken. Rendezvényeken szerveznek gyűjtést, cégek, intézmények indítottak pénzgyűjtést a kisfiú javára.

A Gyergyói Hírlap (Gyergyószentmiklós, Szabadság tér 15.) is fogadja a felajánlásokat, és vállalja, hogy továbbítja a pénzt Molnáréknak. Az adományokat az édesapa nevére nyitott bankszámlaszámon is fogadják: RO52 RZBR 0000 0600 1942 0118 (Raiffeisen Bank, Swift: RZBRROBU).

Frissítés

Az édesanya pontosít

Molnár Róbert András édesanyja telefonon kereste meg szerkesztőségünket, mint mondta, néhány dologban pontosítani szeretne a férje által korábban mondottakon. Molnár Annamária hangsúlyozza, nem magánklinikán, hanem a Maros Megyei Kórház 2-es számú Gyermekgyógyászati Klinikán, az orvosi egyetem udvarán lévő kórházépületben (Spital Clinic Judeţean Mureş, Clinica de Pediatrie II.) kezelik gyermekét. Tájékoztatott továbbá, hogy a kemoterápiás kezelés első fázisának a felén van túl a kisfiú.

„Ez a kezelés összesen három részből áll, jelenleg az első rész felén vagyunk túl, ami alatt Robika 18 kezelést kapott. Most kezdődött el a kezelés első fázisának a második része” – pontosít az édesanya. Mint mondja, valóban kiszámíthatatlan, hogy mennyire lesz hosszas a gyógymód, annak ellenére, hogy ez egy séma szerinti kezelés. „A magasság és a testsúly alapján testnégyzetméterre kiszámított adagot kell megkapjon minden beteg, így Robika is. Hogy nyolc hónapig tart-e a kezelésnek ez a része vagy tovább, az az esetlegesen felmerülő komplikációktól vagy más betegségek felmerülésétől függ, mert ha ilyen eset adódik, a kemoterápiás kezelést el kell halasztani” – magyarázza az édesanya. Hozzátette, ebben a periódusban, ha arra megfelelőnek tartják a beteg állapotát, rövidebb időszakokra hazaengedik, Robikával például múlt héten négy napot tölthettek remetei otthonukban.

Hosszadalmas a gyógyulás útja

A kisfiú jól bírja a kezelést. Édesanyja abban bízik, hogy a továbbiakban sem lesznek komplikációk, és még idén elkezdhetik az otthoni fenntartó kezelést. A gyógymódnak ez a fázisa mintegy két és fél év, tehát a legjobb esetben is több mint 3 évbe telik a teljes felépülés – mondta el. „Azt tapasztalom, hogy a kórházi kezelések 8–9 hónapba beleférnek, de ezt követően, a fenntartó kezelés elején is gyakran vissza kell jönni a gyógyszeradagok egyéni beállítása, illetve havonta, a szer intravénás formájú beadása végett, emiatt valóban van jelenleg is olyan gyerek a kórházban, aki már több mint egy éve befejezte a kórházi kezelést, de most pár hetes kezelésre van szüksége” – magyarázza.

A kezelési költségek megterhelik a családot

Noha a kórházi kezelés az állam által biztosított, adódnak esetek, amikor meg kell vásárolni a gyógyszereket, a vitaminokat, étrend-kiegészítőket, illetve bizonyos szerveket védő vagy erősítő készítményeket pedig csakis ilyen módon lehet beszerezni, és ezek némelyikének tetemes az ára. Mindemellett nehézség az is, hogy bizonyos készítményekhez csak külföldön lehet hozzájutni. „Amit most kell megvegyünk, az egy közel 300 lej értékű vitaminszirup, illetve kemoterápiás szert is be kell szerezzünk, mert épp kifogyott a kórházból. Ennek darabja Magyarországon 3000 forint, most 10 darab van kiírva Robikának, de még sok fog kelleni ebből. A hasonló helyzetben lévő anyukáktól tudom, hogy a fenntartó kezelés alatt ők szerzik be a gyógyszereket. Általában külföldről, ami szintén nehézség, lévén, hogy Magyarországon kívül más országokban nem fogadják el a Romániában kiállított recepteket” – mondja Annamária. Hangsúlyozza, minden segítségre szükségük van, főként, hogy csak férje kereső jelenleg a családban. Ugyanakkor fontosnak tartja tisztázni, hogy neki nem felbontották a munkaszerződését, mint ahogyan azt férje mondta portálunknak, hanem ő maga kényszerült otthagyni próbaidős állását akkor, amikor kiderült kisfia betegsége. Reménykedik, hogy megkapja a jóváhagyást, és beteggondozóként alkalmazotti státusba kerül. Egyelőre viszont kisfia mihamarabbi felépülése a legnagyobb álma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?

Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?
2024. november 12., kedd

Matematika-informatika konferencia a Sapientián

Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.

Matematika-informatika konferencia a Sapientián
2024. november 12., kedd

A vidékről ingázó sepsiszékiek igényeit is számításba veszik

Nagyjából ezer Sepsiszentgyörgy környéki ingázó mindennapjait könnyíti meg a jövőben az új közszállítási rendszer, amelynek előkészületei már javában zajlanak. A folyamatnak ebben a szakaszában a lakosság is szerepet vállalhat.

A vidékről ingázó sepsiszékiek igényeit is számításba veszik
2024. november 12., kedd

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen

Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen
2024. november 12., kedd

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron

Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron
2024. november 12., kedd

Zárva lesz a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen

A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.

Zárva lesz a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen
2024. november 11., hétfő

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília

A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
2024. november 11., hétfő

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében

Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében
2024. november 11., hétfő

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank

A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!