
Közzétette a szentszéki sajtóiroda, hogy Ferenc pápa Romániába látogat május 31. és június 2. között. Megtudtuk: nagy az esélye annak, hogy a csíksomlyói zarándoklat mintájára, a nyeregben szabadtéri szentmisét tartsanak, amelyet a pápa celebrál majd.
2019. január 11., 12:442019. január 11., 12:44
2019. december 31., 15:272019. december 31., 15:27
Klaus Johannis államfő, az állami hatóságok és a romániai katolikus egyház meghívására válaszolva Őszentsége Ferenc pápa apostoli látogatásra jön Romániába. A szentatya ellátogat Bukarestbe, Jászvásárra és Balázsfalvára, valamint Csíksomlyóra, a Mária-kegyhelyre. Az apostoli látogatás programját hamarosan közzéteszik – számol be a katolikus egyházmegyék erdélyi honlapja.
Történelmi jelentőségű eseménynek élik meg az erdélyi római katolikusok, hogy első alkalommal látogat el Erdélybe az Úrjézus földi helytartója, Szent Péter utódja. „Ez óriási horderejű döntés, a pápa látogatása hitelesíti, megerősíti azokat a híveket, akik ki voltak téve a kommunista elnyomásnak, és bátorítja azokat, akik vallási és nemzeti kisebbségben élnek” – fogalmazott Potyó Ferenc pápai prelátus, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye általános helynöke. Hozzátette,
az előzetes tervek szerint kineveznek egy főegyházmegyei felelőst, továbbá lesznek a liturgiáért és a sajtóért is felelős személyek. „Ha a Szentszék részéről is megerősítik a látogatást hivatalosan, akkor ezeket az információkat nyilvánosságra hozzuk, minden lépésről tájékoztatni fogjuk a híveket” – mondta az érsekségi helynök. Többek között a római katolikus érsekség honlapján is nyújtanak majd tájékoztatást.
A katolikusok egyébként sokat lobbiztak azért, hogy a pápa Erdélybe is ellátogasson, mint Potyó fogalmazott „kemény kötélhúzás volt”, ráadásul a hatóságok sokszor próbálták az erdélyi látogatást megakadályozni, hiszen
– jegyezte meg a helynök. Hozzátette, ettől függetlenül „mi a hitünket valljuk és tartjuk”.
Legutóbb húsz évvel ezelőtt látogatott Romániába katolikus egyházfő II. Szent János Pál személyében. „Azóta is többször hívtuk a Szentatyát, hogy a magyar közösséget is látogassa meg, mert az országunkban a legnagyobb katolikus közösség Erdélyben él. Úgy néz ki, hogy most ez a régi óhaj teljesül” – zárta az érseki helynök.
Darvas-Kozma József pápai káplán, csíkszeredai címzetes esperes plébános megkeresésünkre úgy nyilatkozott, hogy csíksomlyói látogatásával a pápa tiszteletét teszi a székelyek és az erdélyi katolikusok, egyben az erdélyi magyarság irányába, ugyanakkor a katolikus románok, a görög katolikusok és minden erdélyi lakos felé. „Ilyenkor a nagyvilág Székelyföld felé tekint, Csíksomlyóra, és mi a jelenlétünkkel igazoljuk, hogy vannak magyarok, vannak székelyek és van Székelyföld, nem lehet ezt elhallgatni” – hangsúlyozta ki az esperes.
Hozzátette, a szentatya látogatását úgy értékelik, mint a népünk, nemzetünk iránti tisztelet kifejezését, amely jó hatással lesz a családokra, a szülő–gyermek és ember–ember kapcsolatokra, de akár a nemzetek kapcsolatára is.
„Úgy készülünk a fogadására, hogy egyelőre imádkozunk, a Jóisten adjon jó gondolatokat és megoldásokat a helyi vezetőknek is, mert a városvezetésnek, Hargita megye vezetőinek és az erdélyi érdekvédelmi közösségnek,
A lehetőséget kell kihasználnunk, és nem a kákán keresni a csomót” – jegyezte meg. Az esperes ugyanakkor hozzáfűzte, öröm, hogy „együtt ünnepelhetünk a pápa látogatásakor és az azt követő szombaton is Csíksomlyón, a pünkösdi búcsún úgy, hogy velünk a világ magyarsága, mindkét esemény fölemelő és minket erősítő ünnep”.
Oláh Zoltántól, a pápai látogatás sajtófelelősétől, a gyulafehérvári Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet tanárától megtudtuk, ugyan még a Szentszék részéről várják a megerősítést, de
Hozzátette, sajnos arra már nincs mód, hogy módosítsák a pápa látogatásának dátumát, hogy a csíksomlyói fogadalmi búcsú idejére essen, azonban jó, hogy mindössze csak egy hét választja el a két eseményt egymástól. Az előzetes program szerint a csíksomlyói szabadtéri misét követően Ferenc pápa Jászvásárra látogat.
„Kedden zajlott megbeszélés Csíksomlyón a pápa látogatásáról, amelyen részt vettem.
Az esemény előkészítésében eleget teszünk az egyeztetésen jelenlévő egyházi küldöttség tagjai által felvázolt sajátos elvárásoknak” – osztotta meg érdeklődésünkre a pápalátogatás előkészítéséről Ráduly Róbert Kálmán. Csíkszereda polgármestere hozzátette, hogy ezúttal a pünkösdi búcsúk alkalmából megszokott kereskedési és közlekedési feltételek sokkal szigorúbbak lesznek – várhatóan a Szék útján teljes mértékben tilos lesz a kereskedelmi tevékenység.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
7 hozzászólás