
A Maros megyei hegyimentők e heti fotói is bizonyítják, hogy túrázni már csak télies körülmények között lehet
Fotó: Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat
Az első havazások után a hegyek magasabb részei is fehérbe borultak. A hegyimentők arra figyelmeztetnek, ezután már csak téli túrafelszerelésben szabad elindulni kirándulni a hegyekbe. Hargita és Maros megyében jelenleg nincsenek lezárt túraútvonalak, a Kelemen havasok 1500 méter fölötti része már alkalmas a túra-sízésre, a sípályák nagy része azonban csak ezután fog megnyílni.
2021. december 10., 08:172021. december 10., 08:17
2021. december 10., 09:332021. december 10., 09:33
Jelenleg rendben vannak a turistaútvonalak, nincsenek lezárt ösvények Maros megyében, a hóréteg vastagsága pedig 20-70 centiméter között van a Kelemen havasokban. Az alacsonyabb régiókban kisebb, a magasabb részeken vastagabb a hóréteg, de a napokban is várhatók még havazások. Kovács Róbert, a Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat vezetője a Székelyhonnak arról számolt be, hogy kollégái éppen csütörtökön voltak fenn egy járőrözésen a Kelemen-havasokban, küldtek képeket is, és látszik, hogy a Kelemen havasoknak az 1500 méter fölötti része alkalmas már akár túrasízésre is. A szovátai sípálya azonban még nincs megnyitva, és valószínűleg még egy-két hétig nem is lesz.
Fotó: Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat
A tapasztalt hegyimentő azt ajánlja, most már csak téli túrafelszereléssel induljanak el a kirándulók a hegyekbe, például Istenszékére vagy a Zászpásra – a Maros megyeiek kedvenc túraútvonalaira. „Az Istenszékén mintegy 30 centiméteres hó van jelenleg. Az alsó részében, a Maros-völgyében még nincs ugyan hó, de ezer méter fölött már kezdődik a hóréteg is.
– figyelmeztet Kovács Róbert. Fontos, hogy a hátizsákban legyen megfelelő mennyiségű élelem, víz vagy tea, hisz a hó alatt már nehezebben kapunk forrást, valószínűleg be is van fagyva. Ugyanakkor fontos, hogy
A kézi lámpával pedig fázni fog a kezük, ráadásul a meredekebb részeken nem tudnak megfelelően mászni, kapaszkodni, mert nem lesz mindkét kezük szabad. A fejlámpa segítségével pedig könnyedén követni tudják a jelzett túraösvényt – magyarázta a Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat vezetője.
Fotó: Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat
Nincsenek lezárt túraútvonalak Hargita megyében sem még, hiszen még nem hullt olyan sok hó, 15-20 centiméteres a hóréteg a hegyekben – tudtuk meg Fekete Örstől, a Hargita megyei tanács hegyi- és barlangi mentőszolgálatának vezetőjétől. „Ha túrázni akarunk, télies körülményekre kell készülni, és oda kell figyelni a megfelelő ruházatra, a telefonunkra, hiszen hamarabb merül ilyenkor, legyen nálunk lámpa is, hisz télen másak a körülmények.
– számolt be a Székelyhonnak a hegyimentő. Kérdésünkre elmondta, a Madarasi Hargitán az egyik sípályát már megnyitották, és dolgoznak már a borszéki sípályán is a mesterséges hóval, de mivel kell legalább mínusz öt fok ahhoz, hogy jó havat lehessen készíteni, még várat magára a síelés. De a következő hetekben remélhetőleg lehűl a hőmérséklet a havazás hatására, és több sípálya is üzemelni kezd – tette hozzá Fekete Örs.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!