A hajadonok ma éjszaka mindenképp kopogtassák meg a sertésól ajtaját!

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A szilveszterhez és újév napjához fűződő babonák ismeretéből olvasóink közül is sokan jelesre vizsgáznának, hiszen ki nem hallott például a lencseevés áldásos voltáról, a női vendég elkerülésének szükségességéről vagy a szárnyashús-fogyasztásra vonatkozó tilalomról! Alább olyan elemeket igyekszünk kiemelni néphagyományunk gazdag tárházából, amelyek mára feledésbe merültek, vagy egyre ritkábban gyakorolják.

Kocsis Károly

2023. december 31., 09:082023. december 31., 09:08

Vadasdon például nemcsak a szárnyashús-evést kerülték, hanem a szalonnás-sonkás ételekét is, hogy a következő évben legyen vastag a disznó szalonnája, puha a sonkája. Vízkeresztig olyan fogásokkal próbálták, próbálják enyhíteni az ünnepi telítettséget, mint köménymagleves, árva-zöldségleves, bagolytüdő-leves, paradicsomleves, szabógallér-leves stb.

Arra viszont gondot fordítottak, hogy

a tyúkok és a juhok előtt szilveszter éjszakáján is legyen víz!

Akárcsak – többek között – az erdővidéki Nagybaconban, itt sem hagytak száradó ruhát a kötélen, mert úgy vélték, arra elhulló marhák bőre kerülne.

Idézet
Aki ruhát terít, az bőrt terít

– szól a mondás.

Régen – már 16. századi adatokkal igazolhatóan – szokás volt újév napján adomány formájában kiegészíteni a tanító vagy a kántor amúgy szegényes fizetését. Ez a legtöbb helyen egy kakast jelentett, amit aztán Gergely napján még tojással is megtoldottak. Ezt például még a háromszéki Árkoson is tartották, azzal a kikötéssel, hogy a használatába kapott egy és háromnegyed katasztrális holdnyi föld mellett a tanító egyebet nem kérhetett a nebulók szüleitől.

Naplemente Hargitán, szilveszterkor •  Fotó: Moraru Norbert-Petrică/Székely Kalendárium Galéria

Naplemente Hargitán, szilveszterkor

Fotó: Moraru Norbert-Petrică/Székely Kalendárium

Az adományozás eme formája onnan eredhet, hogy hajdanán a falvak népe újévkor köszöntötte urát. Székelyföldön a társadalmi tagozódás folyamata jóval később kezdődött el, tehát ez mifelénk nem annyira volt jellemző, de például a Teleki grófok uradalmain, a Szamosháton még a 20. században is gyakorolták, amikor is a felköszöntött pénzadománnyal hálálta meg a jókívánságokat. A 13. századtól kezdve a szabad városok is ekkor adtak ajándékot a királynak.

Tövis a falu forrásában

Székelyföldön a legények részéről szokás volt az óév temetése, illetve az újév-köszöntés után, éjfélkor kivonulni a falu forrásához, és betömni azt tövissel.

Idézet
Aki újév reggelén először bontja ki s merít belőle, az aranyvizet merít. Szerencsét hoz ez leánynak, legénynek abban az évben, férjhez megy vagy megnősül. Az elkésett leány pedig meg van győződve, hogy abban az évben nem kötik be a fejét

– jegyezte le több mint nyolcvan évvel ezelőtt Szendrey Ákos etnográfus az Ethnographia című folyóiratban.

Kalotaszegen a lányok meg is mosakodtak az „aranyos vízben”, hogy megőrizzék szépségüket, és még bele is köptek, hogy elhárítsák maguktól az új évben rájuk leselkedő betegségeket. Alkalomadtán az is előfordult, hogy maguk tettek tövist a forrásba, patakba, így az utánuk érkezők már nem részesülhettek annak jótéteményéből.

Azt tartották, aki pontosan az esztendő első harangozásakor tesz ebből a vízből az arcára, végleg megszabadul szeplőitől.

A Nyárád menti legények, még mielőtt tövissel tömték volna tele a falu forrását, „énekszó és víg kurjantás közben egy szalmabábot hordanak körül a faluban, s megállnak egy-egy ablak alatt kántálni”, amiért mézes pálinkával és lepénnyel kínálták meg őket a háziak. Az óesztendőt jelképező bábot aztán el is temették, a lányok pedig igyekeztek reggel elsőnek érni a forráshoz, hogy őket érje a fentebb említett szerencse. Magyarlapádon a lányos házak tetejére szalmaköteget tettek a kolompokkal lármázó serdülő fiúk.

Milyen lesz a kérő, és honnan érkezik?

Persze, szilveszter estéjén más módja is volt megtudakolni, hogy a lány számíthat-e férjhez menésre, és mikor.

A küszöb elé borjúlábakat vagy kis pereceket, kenyérdarabokat tettek, minden jelen lévő hajadon részére egyet, és amelyikét először kapta el a rászabadított kutya, az várhatta elsőként a kérőjét.

Lehet, a kutyaszerencse kifejezés is innen származik…

Ha a majdani mátka kilétét pontosan nem is, de foglalkozását meg lehet tippelni: „ha szilveszter este a lány egy tojás fehérjét beveri egy tányér vízbe, reggel annak sajátságos alakja” jó iránymutatóul szolgálhat eme tekintetben. Ha pedig újév hajnalán meglesi, melyik irányból kukorékol az első kakas, onnan várhatja a jövendőbelije érkezését.

Amennyiben a leendő férj természetére volt kíváncsi a lány, bögrét emeltettek vele. Ez úgy történt, hogy hat bögrét tettek az asztalra, azok alá fésűt, szenet, sót, kenyeret, gyűrűt és olvasót, a kintről behívott lány pedig választott.

Idézet
A fésű veszekedő férjet, a szén sok gondot, a só jómódot, a kenyér békességet jelent, a gyűrű a választott elnyerését, az olvasó a pártában maradást jósolja meg

– olvashatjuk a Vasárnapi Újság 1899. január 1-jei számában. Pipén úgy tartották, a kenyér bő áldást, a jegyűrű házasságot, a só bánatot jelent.

„A székely leány Szilveszter éjjelén kimegy a sertésólhoz. Megkopogtatja az ajtaját, s várja az állatok válaszát. Mert sok minden függ ettől a választól! Ha tudniillik az öreg disznó röffen föl először, abból azt következteti, hogy özvegyember lesz a férje, ha pedig a malac szólal meg: legény lesz a párja. Márpedig a kettő között óriási a különbség: az özvegyemberrel rendszerint gyerek is kerül a házhoz, azért inkább jobb a legény, az magában jön. Sok helyt több leány megy ki egyszerre a sertésólhoz, és rendre megrúgják az ajtaját. Boldog az, akinek rúgására először röffen föl az állat, mert ez férjhez megy. Boldogságát azonban megrontja, hogy csak annyi év múlva megy férjhez, ahányszor a disznó fölröfögött. Az a tudatlan állat – mit sem érezve a hozzáfűzött reménységből – gyakran meg sem áll tízig.”

Szózat, 1922. jan. 1.

Egyes helyeken az András-napkor már ismertetett böjtöléshez, máshol a galuskába, gombócba rejtett fecnihez, szilvamaghoz folyamodtak, míg az akkor 78 éves, gyimesközéploki Molnár Péter közel fél évszázaddal ezelőtt a fejkendős módszert ajánlotta szilveszter estéjére.

Idézet
Miután beesteledett, mindegyik leány egy fejkendőből szalagokat hasit, azután egy bizonyos helyről elindulva, a zavaros kert mellett halad bekötött szemmel, és olvassa (számolja) a karókat. Amikor egy bizonyos számhoz ér, a szalaggal átköt egy karót. Másnap, újév napján ráismer a szalagjával átkötött karóra. Ha a karó magas, az lesz a leendő férj is, ha törpe, akkor törpére vár. Ha a karó kérges volt, a vőlegény gazdag lesz, ha a karó csóré, a vőlegény-jelölt szegény.

Arra is volt javaslata, hogy a lány vagy fiú miként tájékozódhat jövendőbelije haja színéről: „bemegy a juhkosárba, és sötétben juhot fog. Ha fehéret fogott, szőke, ha pedig feketét, akkor barna lesz majdan szíve választottja.”

Az ábrázatját illetően pedig úgy lehet némi fogalmat nyerni, hogy szilveszter éjjelén 12 órakor a kíváncsi lány belenéz a kútba, gyertyát gyújt, és tükröt tart annak „úgy, hogy a gyertya és tükör helyes alkalmazásával a kútban levő víz valamely fiatal legény képét visszatükrözi. Természetes, hogy annak a képét, aki az illetőnek kedvese és valószínűleg leendő jegyese lesz. Ezzel aztán – közhit szerint – még a beálló új évben meglesz az esküvője. Ha egy meghámozott alma héját – lehetőleg teljes egészében – a lány fején keresztül dobja, s úgy esik le a földre, hogy valamely betű alakját mutatja, ilyen betűvel kezdődik az ő kedvesének a neve. – Almamagot ujjaink közül elpattantva, amerre felé esik, arra lakik a szeretőnk” – írta 1896-ban a Nyárád menti népszokásokat taglaló Gál Károly.

Mágikus szelleműzés

Régen szokás volt az év első napján elűzni a háztól az ártó szellemeket. Ez a feladat Székelyföldön néhol a béresekre hárult, akik éjszaka vagy reggel kiálltak a kapuba, és ostoraikkal csattogtattak.

A Gyimesekben vagy moldvai testvéreinknél az egyes farsangi játékokkal rokon hejegetés, hégetés, uralás révén nyilvánult meg.

Ők tülökkel, furulyával, dobbal, trombitával, csengővel csaptak minél hangosabb zenebonát, miközben maguk után húzták a „bikát”, a lófarokkal dísztett, vizes kézzel húzogatva a köcsögdudáéhoz hasonló hangot kiadó, kishordó-formájú alkalmatosságot, és a botra akasztott, középütt lyukas, fonott kalácsba gyűjtötték az adományokat.

Salamon József gyimesbükki plébános Székelyföldért imádkozik a Bilibók-tetőn •  Fotó: Tolnai Eta/Székely Kalendárium Galéria

Salamon József gyimesbükki plébános Székelyföldért imádkozik a Bilibók-tetőn

Fotó: Tolnai Eta/Székely Kalendárium

A Bákó megyei Lujzikalagorban Andrásfalvi Bertalan pécsi néprajztudós 1965-ben még hangszalagra vette, amint a falu apraja-nagyja fölkerekedik, még a kislányok is részt vettek az újév-köszöntésben. Máshol csak bandába verődő legények indultak útnak már szilveszter este, Klézsén 40–50 csoport is összeállt a hejgetéshez. Szabófalván és környékén ezt inkább a fiatalabbak gyakorolták, a nagyobb legények különféle maszkokban vonultak fel csattogós faállkapcsú „kecskével” komédiázva. A Maros völgyében medvetáncoltatók járták a községeket.

A néphit szerint a Kovászna közelében lévő, Tündér Ilonának tulajdonított vár(omladék) pincéjének vasajtaja mindig újévkor nyílik meg, „de csak hét perczre, s akkor látni lehet azt a rengeteg aranyat, ezüstöt, drágaságot, a mi ott a pinczében van. A ki hét esztendeig bárminő nyomorúság között is ott lakik azon a helyen, ahol a kincs van s újév napján a pinczébe megy, annak azt mondja Tündér Ilona: »Eredj be oda és hozz abból a kincsből magadnak a mennyit a két szemed kivan, de vigyázz, nehogy hét percznél tovább maradj benn.« A ki a kiszabott hét percznél tovább marad benn, azt egy hétfejű és tizenkétfejű sárkány fogja meg a pinczében, iszonytató kínok között sárkánnyá változtatják, és mindaddig nem szabadul ki onnan, sárkánynak is marad, míg nem találkozik egy ember, a ki hét évig azon a helyen lakik, ahol az a sok kincs van, amiért a pinczébe aztán be is mer menni.”

Balásy Dénes: Székely kincsásó babonák (Ethnographia, 1897)

 

A bő termés reményében

A szilveszteri, újévi zajkeltésnek ugyanakkor másfajta szerepet is szántak, nevezetesen az ébresztését, hiszen aki ilyenkor alszik, az nem tud szorgalmasan dolgozni egész esztendőben. Másrészt ildomosnak tartották, hogy a juhok is a másik oldalukra forduljanak, hiszen így egészségesek maradtak, és jól szaporodtak.

Ugyanilyen bőségvarázslási szándékkal szántották fel alkalomadtán a gazda udvarát, és vetették be búzával,

miközben rímbe szedve elevenítették fel a gabona útját a vetéstől a kenyérig (mint ahogy a hejgetés is ugyanezt mondja el), és – kínálmáció fejében – jókívánságokkal traktálták a háziakat. Máshol megelégedtek annyival, hogy szántó-vető ember újév reggelén az előző este szalmából csavart tekercset kivitte a búzaföldjére.

A bő termés reményében célszerűnek vélték megrázni a gyümölcsfákat, egész kenyeret kezdtek meg, hogy mindig legyen a családnak kenyere, és lehetőleg kalácsot is ettek, hogy később is legyen részük benne. A nyújtott rétest ugyancsak fontosnak tartották, mert a hosszúra nyúló szerencsét biztosította. Az állatokat ezüstpénzről itatták, hogy kár ne essen bennük.

A népi időjósok szerint az északi szél hideg, a déli enyhe telet hoz. Ha szilveszter éjszakáján esik az eső, reggel pedig fénylik a nap, nem lesz jó termés, de ha egyforma az éjszakai és a reggeli időjárás, bő termés várható. Ha csillagos az ég, rövid tél várható, ha pedig piros a hajnal, hideg, szeles idő lesz. Akkor is jó esztendőre lehet számítani, ha napközben szépen süt a nap.

 

Tüzes kerék, aranycsikó

Erdély egyes részein, Kalotaszeg környékén, a Kis-Küküllő mentén – akárcsak húsvétkor vagy pünkösdkor – szalmával betekert,

meggyújtott kereket gurítottak le a domboldalról, hogy összekösse az óesztendőt az újjal, ami Barabás László néprajzkutató szerint a napkultusz elemeként maradt meg hagyományainkban.

Szászcsáváson sokáig legénypróba gyanánt őrizték a szokást. Szilveszter-este 8 órától kilenc kereket engedtek el óránként, fél tizenkettőkor kettőt, majd pontban éjfélkor hármat – akinek a legnagyobb lánggal égett, illetve a legtovább gurult a kereke, számára szerencsés évnek nézhetett elébe. Mindeközben a házasemberekből álló kórus tagjai esztendő-búcsúztató egyházi énekekkel járták a falut, majd a fiatalokkal közösen ünnepeltek a volt egyházi iskolában.

Szászrégen környékén, a Kis-Küküllő és az Aranyos völgyében nem karácsony szenvedején, hanem Szilveszter éjjelén járt az aranycsikó, amely a nyitva „felejtett” ablakon vagy ajtón át csempészett almát, diót, ruhaneműt a gyerekek ágya alá.

A „csikó” szerepét többnyire keresztszülők vagy szomszédok vállalták magukra, és igyekeztek észrevétlenek maradni,

de ha a háziak rajta kapták, utánuk eredtek, behívták, és alaposan megvendégelték őket.

Énekszó a toronyban

Bár már Bod Péter történész is rosszalló megjegyzést tett „a nagy vígasságban, tántzban, vendégségben, egyik a másiknak köszöntésekben” eltöltött szilveszterekről,

eleinknél nem volt annyira szokás újévre virradólag mulatni, tivornyázni.

Ez inkább az utóbbi évszázadban jött be fokozatosan divatba, kezdetben főként közösségi esemény formájában, bár a szilveszternek még ma sincs olyan jelentősége a hagyományos falusi életben, mint városon. Igaz, Anghi Balázs már nyolcvan évvel ezelőtt nosztalgiázva emlékeztetett a Székely Szó című lapban:

Idézet
Szilveszter estéjét mindenki a saját családja, vagy ennek hiányában legmeghittebbjei körében töltötte. Az éjféli harangozás után szomszédok, rokonok felkeresték egymást, de csak a férfiak. A női látogatás ilyenkor ízléstelenséget, bosszantást jelentett… Szilveszter estéjén híre sem volt a »malacfuttatásnak«. Ilyen mulatságokat azok rendeztek, vezettek be utóbb, akik idegenek voltak, s nem volt, ahol családiasan ünnepeljenek.

Számos vidéken óév estéjén éjfélkor a legények és a fiatal gazdák felmentek a kivilágított toronyba, meghúzták a harangokat, templomi énekeket énekeltek, de a hétfalusi csángóknak külön énekük is volt erre az alkalomra. „A családok a templom körül gyülekeznek, s Kénoson éneklés közben a pap beszédet is szokott tartani, s aztán a papot hazakísérik, és megköszönvén közreműködését, reggelig mulatoznak; Újfaluban pedig a pap hazakísérése után végigjárják az elöljárókat, és kántálóversekkel kívánnak nekik boldog újévet” – írta 1941-ben a már idézett Szendrey Ákos.

Csíkszentkirályon éjjel tizenkét órakor a templom elé vagy az utcájuk végén lévő keresztfához vonulnak ki az emberek, és eléneklik a Mennyben uralkodó című éneket.

Mindeközben például Magyarsároson a legények a leányos házaktól ellopják a kis- vagy nagykaput, hogy aztán másnap már kertjében vagy a patakban találja meg a tulajdonosa.

Az év utolsó napját a háromszéki protestánsok, de ugyanígy számos katolikus faluban is hálaadással zárták és zárják néhol manapság is. A templomba menni nem tudó öregek régen az otthoni tűzre vigyáztak, hogy ki ne aludjék, és égő gyertyával várták az új esztendőt.

Kisgyörgy Zoltán mesélte el azt az erdővidéki Székelyszáldoboson hosszú időn át kedves szokást, miszerint „néhai Kovács József bányafelmérő versbe foglalta a múló év tanulságait, az elkövetkező évbe vetett hitet, óhajt és reményt, amit a templom előtt hangosan felolvasott.”

A felső-háromszéki Csomortán katolikusai az éjféli harangszó hívására néhány percre még ma is kiállnak kapujuk elé, jókívánságaikat tolmácsolni a szomszédoknak.

Régebb közismert volt az ún. perecéneklés, amikor meleg, ropogós perecet nyomtak a házakhoz énekelni bekérezkedő gyerekek kezébe.

A templomba járó székélyvarságiak is késő délután, kora este még részt vettek az év végi hálaadó misén, de 1942 után már a kultúrház adott helyet varsági ifjúság szilveszteri báljának. Arra is akad példa, amikor ökumenikus módon szervezik meg az esztendőbúcsúztatót. Sok helyen kosaras bált tartanak ilyenkor, hogy közösségi élményként lehessen átélni a mögöttünk álló esztendő búcsúztatását. Amit ezennel mi is megteszünk egy régi népi köszöntővel:

Eltelt megint egy esztendő

Könnyes szemmel, fájó szívvel

Halljátok, hogy búcsúzunk el.

Kistemplomunk karcsú tornya,

Harangjaink zúgó hangja

Sirassátok múló évünk.

Ki tudja, milyen jövőt érünk...

Feledjük el a régit,

Ha rossz volt számunkra,

Hadd váljék a jövő év

Boldogulásunkra.

Jó Istenünk, édesatyánk,

Óévünk sírjánál halld meg imádságunk,

Mert mi benned bízunk,

Örök igazságunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 19., kedd

Kalákában födték újra a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét

A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.

Kalákában födték újra a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét
2024. november 18., hétfő

Visszalépett egy nagy név az elnökjelöltségtől

Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.

Visszalépett egy nagy név az elnökjelöltségtől
2024. november 18., hétfő

Nem ér fel előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása

Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.

Nem ér fel előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása
2024. november 18., hétfő

Éjféltől éjfélig segíteni másokon

Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.

Éjféltől éjfélig segíteni másokon
Éjféltől éjfélig segíteni másokon
2024. november 18., hétfő

Éjféltől éjfélig segíteni másokon

2024. november 18., hétfő

Szeretni és megszerettetni a zenét

Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.

Szeretni és megszerettetni a zenét
Szeretni és megszerettetni a zenét
2024. november 18., hétfő

Szeretni és megszerettetni a zenét

2024. november 18., hétfő

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében

Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében
Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében
2024. november 18., hétfő

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében

2024. november 18., hétfő

Mikulások motoron: mindenki várja őket, de csak kevesen támogatják

Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.

Mikulások motoron: mindenki várja őket, de csak kevesen támogatják
2024. november 18., hétfő

Kész csoda, hogy nem lett ebből frontális ütközés

Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.

Kész csoda, hogy nem lett ebből frontális ütközés
2024. november 18., hétfő

Felállították Csíkszereda karácsonyfáját a központi parkban

17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

Felállították Csíkszereda karácsonyfáját a központi parkban
2024. november 18., hétfő

Adósságok törlesztésére költik a kormánytól kapott pénzt Gyergyószentmiklóson

A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.

Adósságok törlesztésére költik a kormánytól kapott pénzt Gyergyószentmiklóson
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!