
Közel ötvenezer állat után igényelték már a tejtermelők számára biztosított támogatást a Hargita, Maros és Kovászna megyei szarvasmarhatartó gazdák
Fotó: Beliczay László
A Hargita, Maros és Kovászna megyében élő gazdák már közel ötmillió euró értékben igényelték a szarvasmarhatartók számára első alkalommal biztosított, az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatást. Hargita megye országos szinten az élre állt a támogatásigénylések összértékét tekintve. A juttatásra jogosultak egy része továbbra is a törvénymódosításra vár, hogy kérelmezhesse a juttatást.
2023. március 16., 08:172023. március 16., 08:17
Szerdáig 4,83 millió euró összértékben nyújtottak be támogatásigénylési kéréseket a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökséghez a három székelyföldi megyében élő tejtermelő gazdák.
Amint arról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
A támogatásigénylések 1,77 millió eurós összértékével Maros megye a harmadik helyen áll országszerte. Tekintve, hogy ott nagyobbak a tehénfarmok,
Kovászna megyében mindeddig 470 szarvasmarhatartó folyamodott támogatásért összesen 10 270 állat után – ezzel a hetedik helyen állnak az országos listán –, számukra így valamivel több mint egymillió eurót folyósítanak majd.
Fotó: Veres Nándor
Az igénylési határidő egyébként még nem ért véget, ezt eredetileg március 23-ra tűzte ki az APIA, ám meg fogják azt hosszabbítani, ugyanis – amint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk – kiderült, hogy

Nem tudják igényelni a számukra biztosított támogatást azok a tehéntartó gazdák, akik a tejet közvetlenül a fogyasztóknak adják el, ezért menet közben kell módosítani a vonatkozó törvényt, miközben vészesen közeleg a kérelmezési határidő vége.
Ők az úgynevezett direkt értékesítő gazdák, akik nem tejgyáraknak, hanem közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet. A juttatást ők azért nem igényelhetik, mert nem végeztetnek élelmiszerbiztonsági minőségellenőrzést, ám a támogatásigénylési kritériumok ezt megkövetelik az elmúlt évre vonatkozóan. A szabályozás friss módosítási tervezetében már nem szerepel a direkt értékesítő gazdákat érintő minőségellenőrzési kötelezettség, azaz nem követelnek majd tőlük ilyen jellegű bizonylatot, ugyanakkor a juttatás igénylésének a határidejét is meg kívánják hosszabbítani.
Fotó: Veres Nándor
– közölte legutóbbi megkeresésünkkor Haschi András.
A támogatás értékét a közelmúltban megnövelték, így 73 euró helyett 100 eurót kapnak majd állatonként a gazdák. A juttatást év végéig folyósítják számukra. Szerdáig országszerte több mint kilencezer szarvasmarhatartó kérelmezte a támogatást, összesen 211 ezer állat után.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!