Csaknem egy hétig még nem látogathatók a megmentett oroszlánok
Fotó: Mariș Cristian Daniel
Huszonöt órás utazás után szerdán érkezett meg a marosvásárhelyi állatkertbe az a kilenc oroszlán, amelyet az odesszai állatkertből menekítettek a háború elől Marosvásárhelyre. A vadállatok jelenleg a számukra stresszel járó átszállítás fáradalmait pihenik, de egy szűk hét múlva látogatni is lehet majd őket az ideiglenes otthonukban.
2022. május 26., 21:592022. május 26., 21:59
2022. május 27., 10:222022. május 27., 10:22
Szánthó János, a marosvásárhelyi állatkert igazgatója elmondta, azért fogadták be – bár csak ideiglenesen – az Odesszából megmentett kilenc oroszlánt, mert ezt kérte tőlük az odesszai állatkert a Warriors of Wild Life Alapítványon keresztül, amely végül az átszállítást is megszervezte.
– mondta az intézmény vezetője. Hozzátette, hónapokkal ezelőtt is kértek segítséget az ukrajnai állatkertek, az európai szövetség eleinte pénzzel támogatta az állatkerteket, hogy a háború miatti válságban tudják előteremteni az állatok ellátásához szükséges ellátmányt, a helyzet azonban egyre rosszabb lett, és amikor erősödtek a bombázások, szükségesnek látták az oroszlánok kimenekítését, ugyanis, ha ezek a ragadozók kiszabadulnak, veszélyesek lehetnek az emberekre. A kimenekítést éppen ezért a veszélyes állatokkal kezdik, majd a többi állatfajt is igyekeznek menteni, ahogy helyet találnak nekik.
A mentéssel foglalkozó Warriors of Wild Life Alapítvány részéről Lionel de Lange elmondta, hogy jó helyet kerestek az állatoknak, és ő meg is van elégedve a marosvásárhelyi állatkerttel, amely azonban csak ideiglenes otthont jelent az oroszlánoknak. A fő cél ugyanis az, hogy egy amerikai nagymacska-rezervátumba kerüljenek. Ennek a megszervezése, papírmunkája azonban hosszú időbe telik, mintegy három-négy hónapba, addig pedig a marosvásárhelyi állatkertben lesznek az állatok. A vadállatokat jelenleg az állatkerti „zöld házban” tartják, a benti kifutókon mozoghatnak.
Hosszútávon nem gondolkodtak az ukrajnai oroszlánok befogadásában a marosvásárhelyi állatkertben
Fotó: Mariș Cristian Daniel
A kilenc oroszlán közt van két kicsi, hat hónapos is, őket külön tartják még, de amúgy ez egy összeszokott oroszláncsapat, egy kifutóban voltak Odesszában is.
A mentőakciót vezető Lionel de Lange elmondta, ezek az oroszlánok soha nem voltak ilyen kis térben, nem utaztak, legtöbbjük állatkertben született, így megterhelő volt számukra az átszállítás: az, hogy ketrecbe zárták őket, 25 órát utaztak. Hiába vadállatok, ők is félnek az ismeretlen helyzetektől, ilyenkor bármi megtörténhet, kiszámíthatatlanok, le kell nyugodniuk a következő napokban – mondta Lionel de Lange. Nem is volt izgalmaktól mentes a szerdai érkezésük, ugyanis a négy teherautóval érkező ketrecek lerakásakor kiderült, hogy az egyik ketrec nincs megfelelően lezárva, a benne lévő oroszlánnak pedig sikerült a rács alatt kinyúlnia. Óvintézkedésből így szerdán lezárták az állatkertet, s elkábították az állatot, hogy biztonságosan tudják az új otthonába szállítani.
Nem volt megfelelően bezárva a ketrece az ukrajnai Odesszából Marosvásárhelyre szállított oroszlánok egyikének. Az állatkertet ideiglenesen bezárták, csendőrök is a helyszínre vonultak.
Szánthó János intézményigazgató miközben megmutatta az új oroszlánokat, elmondta, egy jó hétig igyekeznek bent tartani a kilenc új jövevényt, majd kiengedik őket a kinti kifutóba. „Gyakorlatilag egy természetes kifutót kapnak, de jó helyen vannak bent is, hiszen a zöld házban lévő részek nagymacskáknak lettek kialakítva” – magyarázta Szánthó.
Szánthó János és Lionel de Lange a mentőakcióról számolt be
Fotó: Mariș Cristian Daniel
Kérdésünkre elárulta,
„Ha idejönnek a nyugatiak, el vannak ájulva attól, hogy itt mekkora kifutók vannak, mekkora terük van az állatoknak. Számos állatkert ennél jóval kisebb területen működik. Nálunk meg idejönnek a látogatók, és panaszkodnak, hogy nem látják ekkora kifutón az állatot rendesen” – mondta Szánthó.
A kilenc oroszlán szállítási, eltartási költségét, az állatorvos díját mind az alapítvány állja, ezzel nincs gondja a marosvásárhelyi állatkertnek, azonban kíváncsiságból megtudtuk, hogy a nagy hím naponta mintegy öt kiló húst eszik meg, s a közepes egyedek is elfogyasztanak három kilót.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!