
Fotó: Gergely Imre
Jelentős érdeklődés mellett zajlanak Gyergyószentmiklóson a református templom megépülésének 125. évfordulójára szervezett ünnepségsorozat eseményei. Kiállítások, koncertek, különböző programok zajlottak a napokban. Vasárnapig még várják az érdeklődőket.
2024. augusztus 30., 12:042024. augusztus 30., 12:04
2024. augusztus 30., 12:052024. augusztus 30., 12:05
A gyergyói reformátusok közül nagyon sokan nem Gyergyóban születtek, s akik itt születtek, azok közül is kevésnek keresztelték itt a felmenőit, mégis aktívan bekapcsolódtak az itteni társadalomba, hozva magukkal tájegységük szokásait életvitelüket, gazdagítva a közösséget.
A Tarisznyás Márton Múzeumban még a hétvégén megtekinthető kiállításon (szombaton délelőtt 11-től Ősz Előd tárlatvezetésével) tíz olyan reformátust ismerhetnek meg a látogatók, akik – egy kivételével – nem Gyergyóban születtek, vallásukat megtartva mégis aktív, vezető szerepet vállalva az egyházközségben Gyergyó társadalmi életében maradandót alkottak – ismertette Ősz Sándor főgondnok.
Fotó: Gergely Imre
A kiállítást a Szent Miklós-templom kincsei című tárlat inspirálta, de itt nem tárgyak kerültek közszemlére.
„A gyergyói református közösség igazi kincsei az emberek” – fogalmazott Ősz Előd a tárlat minapi megnyitóján.
A tíz bemutatott személy közül az első Bethlen Gábor erdélyi fejedelem, aki a hagyomány szerint a szárhegyi kastélyban töltötte gyermekkorát az 1590-es években. Kiemelkedik még Szini János, aki a térség egyik első fürdőorvosa lett Borszéken; Farczády Elek, aki a gyergyószentmiklósi gimnázium tanára volt és az egyházközség presbitere, mielőtt Marosvásárhelyen meghatározó szerepet vállalt a Teleki Téka megmentésében, a Bolyai-múzeum létrehozásában.
Jelentős személyiség Árus Lajos lelkipásztor is, aki az 1970-es és 1980-as évek gyergyói társadalmának volt kiemelkedő képviselője. De a város életében maghatározó szerepet töltött be Makkay Domokos, Szilágyi József, Baktai Béla, Kovács Pál, Szathmáry János és Simó Ádám is.
Fotó: Gergely Imre
A református életek Gyergyóban, református életek Gyergyóért című tárlat az egyik kelemelkedő eseménye a múlt vasárnap óta zajló és vasárnapig tartó ünnepségsorozatnak, amelyet a gyergyószentmiklósi református templom építésének 125. évfordulója kapcsán szentel a helyi közösség.
Íme a hétvégi program
A hét minden napjának programjai egy adott témához kapcsolódnak, előadások, bizonyságtételek hangzottak el az Ige fontosságáról a családi életben, a nehézségekben, vagy a következő nemzedékek életében.
Pénteken a művészeteken keresztül közelítik meg fő mondanivalót, a táncművészből lelkészi pályára váltó Csatári Bíborka és Vincze László bábszínész lesznek a vendégek, de láthatók lesznek Adorjáni László lelkipásztor karikatúrái; továbbá a gyülekezet irodalomkedvelőinek alkalmi műsora is érdekesnek ígérkezik. A napot Vadász Attila orgonakoncertje zárja.
A szombati nap az Ige a médiában címet kapta, Adorjáni László, az Agnus rádió alapítója arról beszél, hogy hogyan kommunikál az egyház, ezt követően pedig a közismert magyarországi televíziós személyiség, Gundel-Takács Gábor lesz a vendég egy pódiumbeszélgetésen. Gundel-Takács Gábor ugyanakkor egy bibliai tematikájú vetélkedő műsorvezetőjeként is szerepet vállal.
Az eseménysor vasárnap zárul, ünnepi záró istentisztelettel és úrvacsoraosztással, ahol Kató Béla püspök hirdet igét.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!