
Az eredmények megfellebbezése után még emelkedhet a megyei átmenési arány
Fotó: Pinti Attila
Hargita Megye Tanácsának elnöke, a megyei főtanfelügyelő és az oktatási szakbizottság elnöke közös sajtótájékoztatón elemezték az országos átlagtól messze elmaradó érettségi eredményeket a megyében. Elhangzott, hogy nem méltányos és igazságos az országos rangsorolás: minden megyét, iskolát, pedagógust a saját környezetében kellene kiértékelni.
2021. július 07., 19:162021. július 07., 19:16
2021. július 08., 12:412021. július 08., 12:41
„Túl sok okunk nincs az örömre” – vezette fel Borboly Csaba megyei tanácselnök a sajtótájékoztatót, rávilágítva, hogy a Hargita megyei végzős diákok csaknem fele megbukott a képességvizsgán. Hozzátette, az új tankönyvek és az új tananyag nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, legalábbis román nyelv és irodalomból. Bár, mint mondta, a román nyelv oktatását elősegítő munkacsoport munkája nem volt hiábavaló, meglátása szerint komolyabb reformokra van szükség ezen a téren.

Az oktatási minisztérium közzétette az érettségin elért eredményeket. Országos szinten a vizsgázók 67,8 százaléka átmenőjegyet kapott, ez öt százalékkal nagyobb arány, mint az elmúlt évben. Ehhez képest Székelyföldön országos átlag alatti az átmenési arány.
Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő tudatta, a nyolcadikos képességfelmérőn elért 75,9 százalékos arány ugyan jónak mondható, ellenben román nyelvből itt is csak a diákok fele ért el átmenő jegyet.
A nyelvi izolációt jelölte meg egyik lehetséges indokként, hiszen a térségbeli gyerekek általában csak a tanórákon találkoznak a román nyelvvel. „A végzős diákok 51,6 százalékos átmenési arányával végképp nem lehetünk elégedettek.
– húzta alá a főtanfelügyelő. Hozzátette, amennyire a lehetőségek engedik, saját hatáskörben kell előrelépni a tananyag megfelelőbb leadását tekintve és nem az oktatási minisztériumtól várni a változást. Meglátása szerint az 5-8. osztályban elindított, kommunikációra alapozott tantervet kellene alkalmazni és továbbvinni a középiskolai oktatásba ahhoz, hogy a végzősök román nyelvtudása ne a magolásra legyen korlátozva.

Hargita megye érettségi átlaga idén a második leggyengébb az országban – nagyrészt a román vizsga miatt. Oktatási szakemberekkel, román szakos tanárral és főtanfelügyelőkkel jártuk körül az okokat, hiszen mélyre menő reformokra van szükség ahhoz, hogy kimozduljon a hazai közoktatás a „holtpontról”.
Ferencz-Salamon Alpár megyei tanácsos szerint a sikertelenségek mellett észre kell venni a sikeres oldalát is az eredményeknek, mint például, hogy az érettségin magyar nyelv és irodalomból az egyik legjobb átmenési arányt érte el a megye. Az oktatási szakbizottság elnöke a kisérettségi kapcsán kitért többek között olyan hiányosságokra, mint a nyelvcentrikus oktatási módszerek továbbképzése a tanárok körében, a nyelvtanítási technikák, a digitális oktatás, amelyek ellenben nem lehetnek mind kifogások az eredményekre. „A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szakmai fórumot fog tartani, ahol országos szinten szakértőket hívunk össze, hogy a román nyelv hatékonyabb leadásáról tárgyaljunk” – közölte.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
3 hozzászólás