
Több mint 16 ezer Hargita megyei gazda már benyújtotta az APIA-hoz idei támogatáskérelmét. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei mezőgazdasági összterületnek már majdnem a fele esetében benyújtották a támogatásigényléseket a gazdák, e tekintetben a megye jócskán az országos átlag fölött áll. Még tízezer gazda kérelmét várják a megyei APIA-nál május közepéig.
2021. április 21., 22:002021. április 21., 22:00
A Hargita megyei gazdák 61,5 százaléka – ez megegyezik az országos átlaggal – nyújtotta be támogatásigénylési kérelmét a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA) március eleje, vagyis az mezőgazdasági támogatásigénylési időszak idei kezdete óta. Amint arról Haschi András, az intézmény vezetője tájékoztatta lapunkat, összesen 26 236 gazda kérelmét várják a május 17-ikei határidőig, közülük keddig 16 140-en nyújtották be igénylésüket az APIA-hoz.
A potenciális igénylők összesen 181 230 hektárnyi területtel rendelkeznek, ebből 85 051 hektárt tesz ki az az összterület, amelyre már leadták a támogatási kérelmet a gazdák. Ez 46,9 százalékos részarányt jelent, ami jócskán az országos átlag fölött van, 12 százalékkal magasabb annál. Ez könnyen változhat, hiszen ha mondjuk Konstanca megyében egy húszezer hektáros területtel rendelkező gazda leadja a támogatáskérelmét, az felborítja a sorrendet, tehát
– magyarázta az APIA Hargita megyei vezetője. Naponta 550–600 kérést iktatnak a megyében, szinte a legtöbbet az országban, de szükség is van erre a tempóra, hogy be tudják fejezni az igénylések regisztrálását a májusi határidő végéig, hiszen addig már csak 17 munkanap van hátra – vázolta a helyzetet Haschi András.
Kérdésünkre elmondta, a járványügyi előírások betartása közepette is jól halad a folyamat – a településeken, a dossziék összeállításában a gazdákat segítő irodákban is –, és ugyan helyzettől függően vannak olyan gazdák, akik be kell menjenek az APIA székhelyére a kérés véglegesítése érdekében, de ők is pontosak, betartják az intézmény képviselőinek korábbi, erre vonatkozó kérését.
A megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség képviselői ugyanis a járványhelyzet miatti elővigyázatosságból arra kérték az érintett igénylőket, hogy
A március elejétől május 17-ig tartó időszak egyébként a gazdák életében az év egyik legfontosabb időszaka, hiszen majdnem az összes mezőgazdasági, állattenyésztési támogatást ebben a periódusban igényelhetik. Noha idén elkezdődött az új EU-s mezőgazdasági költségvetési ciklus, a támogatásokat illetően nincsenek változások, ugyanis részben a koronavírus-járvány miatt az új, 2021–2027-es ciklus első két éve egy átmeneti időszak, amelyben a megszokott feltételek szerint zajlik a juttatások igénylése.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!