Hargita megyében a jogosultak döntő többsége már megkapta a támogatáselőlegeket, és egy részük már az elszámolást is, 700-an vannak a 25 ezerből, akiknek még semmit nem utaltak. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A megszokottnál kissé lassabban halad az idei egységes mezőgazdasági támogatások elszámolásainak a folyósítása a gazdáknak, ám ennek nincs köze ahhoz, hogy az APIA-kirendeltségeknél országszerte tiltakozások voltak az elmúlt napokban. A kissé lassúbb ügymenetet a támogatási rendszerben történt idei változások okozzák – tudtuk meg Haschi Andrástól, az APIA Hargita megyei vezetőjétől.
2023. december 23., 09:002023. december 23., 09:00
Hargita megyében a mintegy 25 ezer, támogatásra jogosult gazda közül
a többi igénylő már megkapta a támogatások előlegeit, illetve egy részük a december eleje óta folyósított elszámolási összegeket is. Az adatokról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője számolt be a Székelyhonnak, ugyanakkor kérdésünkre arról is tájékoztatott, hogy idén a szokásosnál kissé lassabban zajlanak a kifizetések.
„A kifizetések rendszeresen folynak, tehát naponta, ma is, illetve a két ünnep között van az a három munkanap, akkor is lesznek majd kifizetések. Az ellenőrzéseket a nyár folyamán nem csak mi végeztük, hanem a növényvédelmi hivatal, az állategészségügy és az állatnemesítő hivatal is, mindegyik be kell vezesse a saját ellenőrzési jegyzőkönyvét a rendszerbe, és akkor,
emiatt van az, hogy van körülbelül hétszáz gazda, aki jelen pillanatig még nem kapott pénzt, sem előleget, sem elszámolást” – fogalmazott az APIA megyei vezetője. Hozzáfűzte azonban azt is, hogy vannak köztük olyanok is, akik még különböző dokumentumokat kell eljuttassanak az APIA-hoz, tehát náluk akadt el a folyamat.
A többi gazda különböző formában már kapott pénzt: van, aki csak előleget, mások elszámolást is, ez attól függ, hogy miként érkeztek meg a pénzek az intézményhez, ugyanis a támogatások egy részét nem az APIA-tól, hanem a vidékfejlesztési hivataltól (AFIR) kapják a jogosultak – magyarázta a megyei intézmény vezetője.
A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség alkalmazottai bérkiegyenlítést követelve
a folyamat idén azért halad a megszokottnál kicsit lassabban, mert az Európai Unió új, hét évre szóló közös agrárpolitikájával összhangban kidolgozott új romániai agrárstratégia miatt változott a támogatási rendszer – tudtuk meg az APIA megyei vezetőjétől. Ez az átállás első éve, az informatikai rendszert is ennek megfelelően kellett átalakítani, tehát
„Azt azonban nem mondhatom, hogy általánosságban rosszul állunk, szerintem igenis jól állunk a kifizetésekkel” – mondta Haschi András, emlékeztetve, hogy tulajdonképpen
sőt a vidékfejlesztési csomagok esetében még kifizetési határidő sincs megszabva. Szerinte január elejéig a gazdák többsége meg fogja kapni az elszámolási összegeket is, több utalás során, ugyanis a különböző támogatások összegeit külön utalják. Ezt az APIA központi intézménye végzi, megyei kirendeltségként ők már elvégezték a munkát – jegyezte meg az igazgató.
Megkapják a bérkiegyenlítést az APIA-alkalmazottak
A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség alkalmazottai tiltakozásokat tartottak az elmúlt napokban, a mezőgazdasági minisztérium épülete előtt sztrájkőrséget álltak, illetve a megyei kirendeltségeknél is voltak tiltakozó megmozdulások. Amint azt Haschi András lapunknak elmondta, az elégedetlenség oka az, hogy az APIA-nál dolgozók bére 2015 óta nem változott, valamint az is, hogy a megyei kirendeltségeken dolgozók 20 százalékkal kevesebbet keresnek fővárosi kollégáiknál.
Az APIA-nál dolgozók szakszervezete csütörtökre általános sztrájk kirobbantását tervezte, ez azonban elmaradt, ugyanis az érdekvédelem megegyezésre jutott a kormány képviselőivel a követeléseiket illetően. Az Agrostar Szövetség, amelyhez az APIA-szakszervezet is tartozik, arról számolt be csütörtöki közleményében, hogy a miniszterelnökkel és a mezőgazdasági tárca vezetőjével folytatott tárgyalásokon a kormány képviselői elfogadták az APIA-alkalmazottak bérkiegyenlítési kérelmét – fizetésüket 2024 januárjától növelik meg.
Meghatározatlan időre általános sztrájkba kezdenek december 21-én a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) alkalmazottai – írja az Agerpres hírügynökség az Agrostar szakszervezeti szövetség csütörtöki bejelentésére hivatkozva.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!