Hargita megyében a jogosultak döntő többsége már megkapta a támogatáselőlegeket, és egy részük már az elszámolást is, 700-an vannak a 25 ezerből, akiknek még semmit nem utaltak. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A megszokottnál kissé lassabban halad az idei egységes mezőgazdasági támogatások elszámolásainak a folyósítása a gazdáknak, ám ennek nincs köze ahhoz, hogy az APIA-kirendeltségeknél országszerte tiltakozások voltak az elmúlt napokban. A kissé lassúbb ügymenetet a támogatási rendszerben történt idei változások okozzák – tudtuk meg Haschi Andrástól, az APIA Hargita megyei vezetőjétől.
2023. december 23., 09:002023. december 23., 09:00
Hargita megyében a mintegy 25 ezer, támogatásra jogosult gazda közül
a többi igénylő már megkapta a támogatások előlegeit, illetve egy részük a december eleje óta folyósított elszámolási összegeket is. Az adatokról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője számolt be a Székelyhonnak, ugyanakkor kérdésünkre arról is tájékoztatott, hogy idén a szokásosnál kissé lassabban zajlanak a kifizetések.
„A kifizetések rendszeresen folynak, tehát naponta, ma is, illetve a két ünnep között van az a három munkanap, akkor is lesznek majd kifizetések. Az ellenőrzéseket a nyár folyamán nem csak mi végeztük, hanem a növényvédelmi hivatal, az állategészségügy és az állatnemesítő hivatal is, mindegyik be kell vezesse a saját ellenőrzési jegyzőkönyvét a rendszerbe, és akkor,
emiatt van az, hogy van körülbelül hétszáz gazda, aki jelen pillanatig még nem kapott pénzt, sem előleget, sem elszámolást” – fogalmazott az APIA megyei vezetője. Hozzáfűzte azonban azt is, hogy vannak köztük olyanok is, akik még különböző dokumentumokat kell eljuttassanak az APIA-hoz, tehát náluk akadt el a folyamat.
A többi gazda különböző formában már kapott pénzt: van, aki csak előleget, mások elszámolást is, ez attól függ, hogy miként érkeztek meg a pénzek az intézményhez, ugyanis a támogatások egy részét nem az APIA-tól, hanem a vidékfejlesztési hivataltól (AFIR) kapják a jogosultak – magyarázta a megyei intézmény vezetője.
A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség alkalmazottai bérkiegyenlítést követelve
a folyamat idén azért halad a megszokottnál kicsit lassabban, mert az Európai Unió új, hét évre szóló közös agrárpolitikájával összhangban kidolgozott új romániai agrárstratégia miatt változott a támogatási rendszer – tudtuk meg az APIA megyei vezetőjétől. Ez az átállás első éve, az informatikai rendszert is ennek megfelelően kellett átalakítani, tehát
„Azt azonban nem mondhatom, hogy általánosságban rosszul állunk, szerintem igenis jól állunk a kifizetésekkel” – mondta Haschi András, emlékeztetve, hogy tulajdonképpen
sőt a vidékfejlesztési csomagok esetében még kifizetési határidő sincs megszabva. Szerinte január elejéig a gazdák többsége meg fogja kapni az elszámolási összegeket is, több utalás során, ugyanis a különböző támogatások összegeit külön utalják. Ezt az APIA központi intézménye végzi, megyei kirendeltségként ők már elvégezték a munkát – jegyezte meg az igazgató.
Megkapják a bérkiegyenlítést az APIA-alkalmazottak
A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség alkalmazottai tiltakozásokat tartottak az elmúlt napokban, a mezőgazdasági minisztérium épülete előtt sztrájkőrséget álltak, illetve a megyei kirendeltségeknél is voltak tiltakozó megmozdulások. Amint azt Haschi András lapunknak elmondta, az elégedetlenség oka az, hogy az APIA-nál dolgozók bére 2015 óta nem változott, valamint az is, hogy a megyei kirendeltségeken dolgozók 20 százalékkal kevesebbet keresnek fővárosi kollégáiknál.
Az APIA-nál dolgozók szakszervezete csütörtökre általános sztrájk kirobbantását tervezte, ez azonban elmaradt, ugyanis az érdekvédelem megegyezésre jutott a kormány képviselőivel a követeléseiket illetően. Az Agrostar Szövetség, amelyhez az APIA-szakszervezet is tartozik, arról számolt be csütörtöki közleményében, hogy a miniszterelnökkel és a mezőgazdasági tárca vezetőjével folytatott tárgyalásokon a kormány képviselői elfogadták az APIA-alkalmazottak bérkiegyenlítési kérelmét – fizetésüket 2024 januárjától növelik meg.
Meghatározatlan időre általános sztrájkba kezdenek december 21-én a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) alkalmazottai – írja az Agerpres hírügynökség az Agrostar szakszervezeti szövetség csütörtöki bejelentésére hivatkozva.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Több mint kétszázan regisztráltak Benedek Dezső antropológus, nyelvész, a Mathias Corvinus Collegium szervezésében zajló sepsiszentgyörgyi előadására: mind arra volt kíváncsiak, milyen hasznos tudást kell adnunk fiataljainknak.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
szóljon hozzá!