Bálint Zsigmond a magyar köztársaság arany érdemkeresztjét is átvette 2014-ben
Fotó: Veres Nándor
A marosvásárhelyi Bernády Ház földszinti kiállítótermeiben színes, nagyméretű fotóiból állított össze gazdag válogatást Bálint Zsigmond fotóművész 80. születésnapja alkalmából.
2017. október 12., 17:402017. október 12., 17:40
2017. október 12., 17:422017. október 12., 17:42
Az első terembe belépve, a fényképeket nézegetve, azonnal feltűnik, hogy a fotográfus erdélyi tájakon örökítette meg mindazt, ami érdeklődési körét leginkább jellemzi: tájakat, idős embereket, fiatalokat és öregeket egymás mellé ültetve, a falusi ember mindennapjainak tartozékait: betakarítást, kenyérsütést, juhnyájat, fejést, malmot, kaszálót, szántót, pihenőt, családi hétköznapot, munkában megkeményedett ráncos kezet, lakásbelsőt, udvart, munkaeszközöket.
Az első teremben látható felvételek Abásfalván, Szászcsáváson, Székelyvarságon, Gyímesközéplokon, Homoródkeményfalván, Erdőcsinádon, Tatrangon, Homoródalmáson, Makfalván, Csíkszentdomokoson, Siklódon és Csíkszentgyörgyön, valamint Küsmödön készültek. Sajátosságuk, hogy az emberek, akiket Bálint Zsigmond lencsevégre kapott, nem pózolnak, nincsenek kiöltözve, hanem a legtermészetesebben, hétköznapi viseletükben állnak, ülnek, beszélgetnek, mosolyognak, vagy gondolkodnak valamin, mintha a fotós ott sem lett volna.
A középső teremben azok a fotók láthatók, amelyeken a néphagyományok közül a legmozgalmasabb és legszínesebb szokást örökítette meg a művész: a kibédi farsang világát, ahol humorral, játékkedvvel búcsúztatják a telet fiatalok és idősek. A kalotaszegi népviselet is megihlette a 80. életévét ünneplő fényképészt, Zsobokon és Mérán a lányok színesen díszített öltözékét láthatja a látogató.
A harmadik, a legbelső terem felvételei Bözödújfaluban és Szászalvincen készültek, ezek témái szomorúak, de az ember okozta pusztuláson túl arról is szólnak, hogy a természet képes a megújulásra.
A kiállítás jövő hétvégéig ingyenesen látogatható naponta 10 és 16 óra között.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!