
Bálint Zsigmond a magyar köztársaság arany érdemkeresztjét is átvette 2014-ben
Fotó: Veres Nándor
A marosvásárhelyi Bernády Ház földszinti kiállítótermeiben színes, nagyméretű fotóiból állított össze gazdag válogatást Bálint Zsigmond fotóművész 80. születésnapja alkalmából.
2017. október 12., 17:402017. október 12., 17:40
2017. október 12., 17:422017. október 12., 17:42
Az első terembe belépve, a fényképeket nézegetve, azonnal feltűnik, hogy a fotográfus erdélyi tájakon örökítette meg mindazt, ami érdeklődési körét leginkább jellemzi: tájakat, idős embereket, fiatalokat és öregeket egymás mellé ültetve, a falusi ember mindennapjainak tartozékait: betakarítást, kenyérsütést, juhnyájat, fejést, malmot, kaszálót, szántót, pihenőt, családi hétköznapot, munkában megkeményedett ráncos kezet, lakásbelsőt, udvart, munkaeszközöket.
Az első teremben látható felvételek Abásfalván, Szászcsáváson, Székelyvarságon, Gyímesközéplokon, Homoródkeményfalván, Erdőcsinádon, Tatrangon, Homoródalmáson, Makfalván, Csíkszentdomokoson, Siklódon és Csíkszentgyörgyön, valamint Küsmödön készültek. Sajátosságuk, hogy az emberek, akiket Bálint Zsigmond lencsevégre kapott, nem pózolnak, nincsenek kiöltözve, hanem a legtermészetesebben, hétköznapi viseletükben állnak, ülnek, beszélgetnek, mosolyognak, vagy gondolkodnak valamin, mintha a fotós ott sem lett volna.
A középső teremben azok a fotók láthatók, amelyeken a néphagyományok közül a legmozgalmasabb és legszínesebb szokást örökítette meg a művész: a kibédi farsang világát, ahol humorral, játékkedvvel búcsúztatják a telet fiatalok és idősek. A kalotaszegi népviselet is megihlette a 80. életévét ünneplő fényképészt, Zsobokon és Mérán a lányok színesen díszített öltözékét láthatja a látogató.
A harmadik, a legbelső terem felvételei Bözödújfaluban és Szászalvincen készültek, ezek témái szomorúak, de az ember okozta pusztuláson túl arról is szólnak, hogy a természet képes a megújulásra.
A kiállítás jövő hétvégéig ingyenesen látogatható naponta 10 és 16 óra között.
A kormány még nem döntött a roncsautóprogram idei sorsáról – jelentette ki kedden Ploiești-en a környezetvédelmi alapkezelő (AFM) elnöke.
A romániai gazdák követelik az Európai Unió és a Mercosur-államok közötti kereskedelmi megállapodás hatályba lépésének elhalasztását mindaddig, amíg a mezőgazdasági szakmai szervezetek a hozzájárulásukat adják az egyezményhez.
Székelyföld-szerte bemutatják az Ember Maradj – Az Ákos-sztori. Eddig. című zenés portréfilmet. Az eseményekhez közönségtalálkozó is kapcsolódik, ahol a nézők személyesen találkozhatnak Kovács Ákossal.
Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában – írja az MTI a Transgaz adatai alapján.
Fagyos időjárásra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden Románia egész területére.
Kelemen Hunor szerint az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntéshozatalt a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló törvénytervezet ügyében.
Január 29-én vállalhat felelősséget a kormány a parlamentben a közigazgatási reformért és a gazdaságélénkítő intézkedésekért.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.
A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.
szóljon hozzá!