Fotó: Iochom Zsolt
Áldozat lett életük! Az örök élet legyen jutalmuk! – áll Csíktaploca hősi halottainak emlékművén a temetőben, ahol csütörtök este a Don-kanyar áldozataira emlékeztek a Történelmi Vitézi Rend, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai.
2012. január 12., 19:522012. január 12., 19:52
2012. január 15., 14:202012. január 15., 14:20
1943. január 12-e tragikus dátum a magyar történelemben, a második világháborúban ezen a napon kezdődött az oroszok támadása a Don-kanyarban. A mínusz negyven fokos hidegben, megfelelő téli ruházat nélkül harcoló, majd visszavonuló magyar katonákat az ellenséges golyókon kívül a fagy is megtizedelte. Több tízezren maradtak holtan a hófödte csatatereken.
A megemlékezés kezdetén Boros Károly csíktaplocai főesperes imádkozott az I. és II. világháború hősi halottainak emlékművénél, majd a Történelmi Vitézi Rend tagjai elhelyezték a kegyelet koszorúit.
A hatvankilenc évvel ezelőtti tragédiára Nagy Benedek emlékeztetett
„Több mint ezer esztendős történelmünk nem szűkölködik véráldozatokban, de ezek közül is messze kiemelkedik súlyosságával az 1943. január 12-ével kezdődő doni háború, ahol a mintegy kétszázezer főt számláló 2. magyar hadseregből 142 ezer nem tért vissza. A hatvankilenc évvel ezelőtti tragédia évfordulóján őrájuk emlékezünk, és azokra a hozzátartozókra, akik évekig, évtizedekig várták haza fiaikat, apáikat és testvéreiket, mindhiába” – hangsúlyozta beszédében Nagy Benedek, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének tagja. „A Don-kanyarban süppedő százezer jeltelen sír az értelmetlen áldozat örök szimbóluma” – zárta gondolatait Nagy Benedek, aki Kányádi Sándor Krónikás ének című versét szavalta el.
A Boros Károly főesperes által celebrált szentmise végén a magyar és a székely himnusz eléneklésével tisztelegtek a doni áldozatok emléke előtt.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!