Fotó: Iochom Zsolt
Áldozat lett életük! Az örök élet legyen jutalmuk! – áll Csíktaploca hősi halottainak emlékművén a temetőben, ahol csütörtök este a Don-kanyar áldozataira emlékeztek a Történelmi Vitézi Rend, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai.
2012. január 12., 19:522012. január 12., 19:52
2012. január 15., 14:202012. január 15., 14:20
1943. január 12-e tragikus dátum a magyar történelemben, a második világháborúban ezen a napon kezdődött az oroszok támadása a Don-kanyarban. A mínusz negyven fokos hidegben, megfelelő téli ruházat nélkül harcoló, majd visszavonuló magyar katonákat az ellenséges golyókon kívül a fagy is megtizedelte. Több tízezren maradtak holtan a hófödte csatatereken.
A megemlékezés kezdetén Boros Károly csíktaplocai főesperes imádkozott az I. és II. világháború hősi halottainak emlékművénél, majd a Történelmi Vitézi Rend tagjai elhelyezték a kegyelet koszorúit.
A hatvankilenc évvel ezelőtti tragédiára Nagy Benedek emlékeztetett
„Több mint ezer esztendős történelmünk nem szűkölködik véráldozatokban, de ezek közül is messze kiemelkedik súlyosságával az 1943. január 12-ével kezdődő doni háború, ahol a mintegy kétszázezer főt számláló 2. magyar hadseregből 142 ezer nem tért vissza. A hatvankilenc évvel ezelőtti tragédia évfordulóján őrájuk emlékezünk, és azokra a hozzátartozókra, akik évekig, évtizedekig várták haza fiaikat, apáikat és testvéreiket, mindhiába” – hangsúlyozta beszédében Nagy Benedek, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének tagja. „A Don-kanyarban süppedő százezer jeltelen sír az értelmetlen áldozat örök szimbóluma” – zárta gondolatait Nagy Benedek, aki Kányádi Sándor Krónikás ének című versét szavalta el.
A Boros Károly főesperes által celebrált szentmise végén a magyar és a székely himnusz eléneklésével tisztelegtek a doni áldozatok emléke előtt.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!