Fele így, fele úgy. Egyesek szerint a feldolgozott hús a biztos, mások úgy vélik, nem jön ide a sertéspestis
Fotó: Veres Nándor
Megosztja a sertéspestis a gyergyószéki gazdákat. Vannak, akik nem félnek a járványtól, úgy gondolják, kicsi a valószínűsége, hogy erre a környékre is eljusson, illetve vannak olyanok is, akik már levágták a háztájon nevelt disznót. Érvek erre is, arra is.
2018. szeptember 14., 19:002018. szeptember 14., 19:00
Gyergyószéken általában saját használatra, a család számára nevelnek a gazdák egy-két disznót, kevés azoknak a gazdálkodóknak a száma, ahol az állomány meghaladja a tíz egyedet – a malacokat nem számolva. Vannak, akik féltve az asztalra szánt húst, a nagyobb disznókat levágták, és ez a jelenség várhatóan a következő hetekben is tart.
A pesszimistább (netán reálisabb?) szakemberek szerint csak idő kérdése, hogy az afrikai sertéspestis mikor jelenik meg a jelenleg még fertőzésmentes térségek közé tartozó székelyföldi megyékben is. De mit tehetünk egyénenként, mire figyeljünk, mit vizsgáljunk az állaton?
Dr. Gáll József Gyergyó körzeti állatorvos kérdésünkre elmondta, ha az utóbbi hetekben levágott disznók száma önmagában nem is magas – mintegy 30 esetről van szó –, mégis szokatlan, hiszen máskor ilyenkor, nyár végén, ősz legelején egyáltalán nem volt szokás a disznóvágás Gyergyószentmiklóson, és a környező községekben. Tehát,
„Nem mondanám, hogy mindenki most hirtelen ijedtében nekiszökött volna a disznókat vágni, de a szomszédban is többen vannak, akik már vágtak. Én magam is csak arra várok, hogy kicsit hűljön az idő, a nagy zöld legyek eltűnjenek, s akkor én is levágom a nagyobb kocát” – válaszolta kérdésünkre egy szárhegyi gazda. Hozzátette, úgy gondolja, sajnos Gyergyószék sem fogja megúszni a sertéspestisjárványt.
Van, aki úgy véli, hogy nincs mitől tartani. Ellentétben azokkal a vidékekkel, ahol szabad tartásban nőnek az állatok, és van rá lehetőség, hogy a fertőzött vadakkal kapcsolatba kerülve megbetegedjenek, Gyergyóban ez másként van. Aki disznót tart, az zárva, pajtában, istállóban neveli. Állati eredetű takarmányt nem etet vele, az sem szokás, hogy az emberek a saját istállóból a szomszédok istállójába bejárjanak, átvíve esetleg a fertőzést.
– mondja egy csomafalvi gazda, aki több mint tíz állatot nevel.
Hangsúlyozta, van ugyan két nagyobb disznója, amelyeket amúgy is selejtezésre szánt, azokat most levágja, de nem a járványtól tartva, hanem mert egyébként is így tervezte.
Egyébként Gál István állatorvos sem tud olyan esetekről, hogy a nagyobb számú disznókat tartó gazdák vágnák az állataikat.
Habár Románia egyre több megyéjében azonosítják az afrikai sertéspestist okozó vírus jelenlétét, Hargita megyében „járványtani szempontból csend van”. Az állat-egészségügyi szakhatóság azért dolgozik több intézménnyel együttműködve, hogy ez így is maradjon.
Tűz ütött ki egy lakóház tetőzetében és egy melléképületében a Mezőpanit községhez tartozó Harcó településen keddre virradóra – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Elkezdődött a csíkszeredai virágvásár, a standok a Promenádtól a Szabadság-térig kígyóznak. Nem csak a kínálat, a kereslet is nagy a sírokra szánt virágokra: már hétfőn vásárlókkal volt tele a vásártér.
Folytatódik a lomtalanítás Marosvásárhelyen. A Tudor-negyedben nyolc speciális konténert helyeztek el, az akció október 30-ig, szerdáig tart – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A héten közel 30 kovásznai utcában kezdik el a szennyvíz- és vízellátó hálózat bővítését. A nagyszabású munkálatot az Országos Helyreállítási Alapból (PNNR) finanszírozzák.
Milyen átalakításokat képzelt el Csíkszereda forgalmi rendjén a városvezetés a jövőre nézve, milyen változtatások segítenék a gördülékenységet a közlekedésben a taxisok szerint? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
szóljon hozzá!