A csíkszeredai küzdősportok és harcművészetek palettája

A csíkszeredai küzdősportok. Szerteágazó tevékenységek. Infografika: Tóth Szilárd

A csíkszeredai küzdősportok. Szerteágazó tevékenységek. Infografika: Tóth Szilárd

Csíkszeredában az egyik legismertebb küzdősport, a cselgáncs mellett még számos más harcművészeti ágazat oktatása zajlik. A városban is fellelhetünk néhányat a többnyire a keleti kultúrából – jórészt Japánból és Koreából – származó küzdősportok széles skálájából, de az Amerikai Egyesült Államokból és Thaiföldről eredő küzdősportokat is oktatnak a megyeszékhelyen.

Gerczuj Tímea

2017. június 17., 09:162017. június 17., 09:16

Koreai eredetű harcművészet a tékvandó, amely ma két nemzetközi szervezetre tagolódik. Az International Taekwondo Federation (ITF) Észak-Koreához, míg a World Taekwondo Federation (WTF, Nemzetközi Taekwondo Szövetség) Dél-Koreához tartozik. Utóbbi irányzata világszerte elterjedtebb, mivel ez került be az olimpiai programba.

A tékvandó a lábtechnikákra fektet nagyobb hangsúlyt, a versenysport 70-80 százalékában dominálnak a lábbal végzett mozdulatok.

A sportág testre szabható, mindenki annak függvényében végezheti, ahogy képességei engedik. A fizikai gyakorlatok, a sok mozgás, a technika ügyesebbé teszik az embert – számolt be megkeresésünkre Simó Mihály, a csíkszeredai Phoenix Sportklub edzője.

Phoenix Sportklub

1983-ban Marosvásárhelyről Csíkszeredába érkező Simó Mihály elmondása szerint már a rendszerváltozás előtt is űzték e harcművészeti ágat a városban.

Idézet
Az Akarat úgynevezett boxtermében kezdtük el a tékvandózást, először egy saját alapítvány keretein belül. Mivel alapítványként nem tudtunk versenyeken részt venni, ezért hoztuk létre a Phoenix Sportklubot 1995-ben. Akkor szerveztük meg az első országos bajnokságot a műjégpályán. Ez volt a román tékvandó első nagy versenye

– számolt be a tréner. Jelenleg a klub egyedüli edzőjeként közel hetven aktív sportolót vezet be a sportág rejtelmeibe, emellett vannak olyanok is, akik csak szabadidős tevékenységként űzik a tékvandót. Van egy kezdő, illetve egy haladó csoportjuk.

Csíki Titánok Taekwondo Klub

2015 februárjától működik a Csíki Titánok Taekwondo Klub, amely a küzdősport mindkét stílusának oktatásával foglalkozik – tudtuk meg Dombi Gyula edzőtől, aki arról is beszámolt lapunknak, hogy

jelenleg körülbelül ötven 4 és 18 év közötti sportolót oktat.

„A gyerekekkel voltunk országos bajnokságon, Román Kupán, de egyéb országos szintű versenyen is. Ugyanakkor a határon túl, Budapesten, valamint Jászberényben is részt vettünk már megmérettetéseken. Általában kéthavonta van versenyünk, kivéve a június-augusztus periódust, akkor edzőtáborozni szoktunk” – foglalta össze az oktató.

Blackwidow Sportklub

Az 1990-es évek közepétől még sportolóként űzte a tékvandót Péter Balázs, a csíkszeredai Blackwidow Sportklub trénere, majd 2001-től segédedzőként, 2004-től pedig egyéni edzőként tevékenykedett.

A Blackwidow Sportklubnak több mint kilenc csoportja működik a megyében, falvakon is vannak részlegeik.

„Körülbelül nyolcvan aktív sportolónk van összesen. Velük jómagam és két segédedzőm foglalkozunk: Hozó Norbert és Lőrincz Levente. A kezdők számára kéthavonta szerveznek selejtező versenyeket. Emellett országos szintű megmérettetéseken szoktunk részt venni, valamint különböző klubok által szervezett kupaversenyeken is. Továbbá voltunk már Európa-bajnokságon és Balkán-bajnokságon is” – összegezte Péter Balázs.

Box és kick-box

Katonai sportág a kick-box, az amerikai hadseregnél fejlesztették ilyen szintre. A küzdősport jellegzetessége az ökölvíváshoz képest, hogy a kézzel mért ütések mellett rúgás elemeket is tartalmaz – tudatta Márkos Béla, a Márkos Béla Fight Academy mesteredzője.

Idézet
A kick-boxnak stresszoldó hatása van, le lehet vezetni a felgyülemlett feszültséget. A fizikai erőnlét növelése és a testfelépítés javítása mellett önbizalmat is ad a gyerekeknek.

Ugyanazon alaptechnikákra épül az ökölvívás, ebben a küzdősportban a kéz általi ütések vannak, rúgások egyáltalán nincsenek. „A bokszban a kéztechnika dominál, ugyanakkor fontosak még a kihajlások, elhajlások, valamint a távolságtartás is. Ebben az esetben közelebb állnak egymáshoz a felek, mint a kick-boxban. Ott nagyobb a köztük levő távolság a rúgások miatt” – summázta Márkos Béla.

Márkos Béla Fight Academy

2010-től működik sportklubként a csíkszeredai Márkos Béla Fight Academy, közel 60 gyerek és felnőtt jár edzésekre, közülük többen szabadidős sportként űzik valamelyik harcművészeti ágat. A kick-box és az ökölvívás mellett thai-box, K-1, illetve MMA (Mixed Martial Arts – kevert harcművészetek) oktatás is zajlik a klubnál, valamint önvédelmi edzéseket is tartanak többnyire idősebbeknek. Márkos Béla mesteredző mellett Sinkó János és Ötvös Zsolt segédedzőként tevékenykedik.

Idézet
Katonai sportág lévén mi is katonás fegyelemmel eddzük a gyerekeket. Viszont ez nem verekedés, nem verekedni tanítjuk őket. Azt szeretnénk elérni, hogy a bunyót vissza tudjuk szorítani az utcáról

– hangsúlyozta.

Bene Regaz SK

Kizárólag ökölvívás-oktatás zajlik a 2013-ban alakult csíkszeredai Bene Regaz SK sportegyesületnél. Tódor Lóránt edző 1997-től vezette a helyi bokszcsapatot az akkor még más néven futó klubnál. A jelenlegi egyesület a korábbi továbbvitele.

„Jelenleg két csoportot oktatok, a felnőtt csapatba csak olyanok járnak, akik hobbi szinten űzik a bokszot, míg a gyerekcsapatunkat fokozatosan készítjük fel a versenyszintre. Ez a csoportunk három hónapja indult, ezért még versenyeken nem vettünk részt, viszont a következő idénytől szeretnénk indulni különböző megmérettetéseken” – számolt be a tréner.

Spartan Box Club

Szintén csak ökölvívás-oktatással foglalkozik a csíkszeredai Spartan Box Club, amelynek legfiatalabb tagja hat éves, míg a legidősebb ötven. Összesen huszonhét személy vesz részt rendszeresen a heti három, másfél órás edzésen, mellettük vannak olyanok is, akik ritkábban járnak be az edzőterembe – nyilatkozta lapunknak Tódi György edző, aki azt is megosztotta, hogy hivatalos klub lévén

versenyszinten űzik az ökölvívást, megyei, illetve országos bajnokságokon szoktak részt venni,

valamint van egy versenyzőjük, aki nemzetközi versenyeken is szerepel.

Harcművészet vagy küzdősport?

Küzdősport és harcművészet között keskeny a választóvonal, sok esetben ugyanabban a jelentésben használják a két fogalmat, mégis van különbség közöttük. Leginkább abban nyilvánul meg az eltérés, hogy

a harcművészet egy védekező beállítottságú személyt nevel, míg a küzdősport támadó jelleggel bír.

A küzdősportból hiányoznak az önvédelmi gyakorlatok, a cél az ellenfél legyőzése, a harcművészetben pedig a cél, hogy minket ne győzzenek le – fejtette ki Buzás Csaba, a Bushi Tokukai Sportklub mestere. A harcművészetek célja „az emberi természet megváltoztatása, jobb emberré válni általuk, és azáltal, hogy én jó vagyok, jobbá teszem a világot is magam körül. Az itt tanult mentalitás a magánéletre is átvihető, ez egy békés embert alakít ki, például a karate alapítómesterének célja az volt, hogy béke legyen a világban.”

Bushi Tokukai Sportklub

A Bushi Tokukai, vagyis a béke harcosai sportklub 1994-ben alakult meg, amelyen belül életformaként űzik a harcművészeti ágakat. A klubon belül karate, kendo, iaido, kaerofitt, TRX, valamint íjászat oktatás zajlik – összegezte Buzás Csaba, aki a harcművészeteket is bemutatta pár szóban.

Idézet
A kendo japán kardvívás, a szamuráj világból ránk maradt szamuráj életforma sportba való átültetése. Mivel éles karddal nem lehet egymás ellen gyakorolni, ezért bambuszbottal vívnak a partnerek. A iaido a kendonak egy régebbi változata, a kardkivonás művészete, amely során formagyakorlatokat végeznek hagyományos acél szamurájkarddal

– ismertette.

Aikido Shinrai Dojo

Kifinomult mozgástechnikán alapuló harcművészet az aikidó, amely az ellenfél erejének érzékeléséről és elvezetéséről szól. A harcművészetek életfilozófiájához hűen az aikidó is a bennünk zajló konfliktusok legyőzését, a belső béke megteremtését szolgálja – magyarázta Márk Dezső, a csíkszeredai Aikido Shinrai Dojo egyesület oktatója.

„Tizenegy éve működik az egyesület, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson vannak csoportjaink. Az aikidóban nincsenek versenyek, tanulási folyamatok vannak, a saját testünket tanítjuk meg különféle egyszerű mozgásokra” – nyilatkozta. A tradicionális alapokon levő modern japán harcművészet Csíkszeredában az 1990-es évek végén jelent meg egy magyarországi mesternek, Szilvási Györgynek köszönhetően.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van

Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van
2025. július 06., vasárnap

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés
2025. július 06., vasárnap

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak

Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak
2025. július 05., szombat

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?

Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?
2025. július 05., szombat

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

2025. július 04., péntek

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet