A csíkszeredai küzdősportok. Szerteágazó tevékenységek. Infografika: Tóth Szilárd
Csíkszeredában az egyik legismertebb küzdősport, a cselgáncs mellett még számos más harcművészeti ágazat oktatása zajlik. A városban is fellelhetünk néhányat a többnyire a keleti kultúrából – jórészt Japánból és Koreából – származó küzdősportok széles skálájából, de az Amerikai Egyesült Államokból és Thaiföldről eredő küzdősportokat is oktatnak a megyeszékhelyen.
2017. június 17., 09:162017. június 17., 09:16
Koreai eredetű harcművészet a tékvandó, amely ma két nemzetközi szervezetre tagolódik. Az International Taekwondo Federation (ITF) Észak-Koreához, míg a World Taekwondo Federation (WTF, Nemzetközi Taekwondo Szövetség) Dél-Koreához tartozik. Utóbbi irányzata világszerte elterjedtebb, mivel ez került be az olimpiai programba.
A sportág testre szabható, mindenki annak függvényében végezheti, ahogy képességei engedik. A fizikai gyakorlatok, a sok mozgás, a technika ügyesebbé teszik az embert – számolt be megkeresésünkre Simó Mihály, a csíkszeredai Phoenix Sportklub edzője.
1983-ban Marosvásárhelyről Csíkszeredába érkező Simó Mihály elmondása szerint már a rendszerváltozás előtt is űzték e harcművészeti ágat a városban.
– számolt be a tréner. Jelenleg a klub egyedüli edzőjeként közel hetven aktív sportolót vezet be a sportág rejtelmeibe, emellett vannak olyanok is, akik csak szabadidős tevékenységként űzik a tékvandót. Van egy kezdő, illetve egy haladó csoportjuk.
2015 februárjától működik a Csíki Titánok Taekwondo Klub, amely a küzdősport mindkét stílusának oktatásával foglalkozik – tudtuk meg Dombi Gyula edzőtől, aki arról is beszámolt lapunknak, hogy
„A gyerekekkel voltunk országos bajnokságon, Román Kupán, de egyéb országos szintű versenyen is. Ugyanakkor a határon túl, Budapesten, valamint Jászberényben is részt vettünk már megmérettetéseken. Általában kéthavonta van versenyünk, kivéve a június-augusztus periódust, akkor edzőtáborozni szoktunk” – foglalta össze az oktató.
Az 1990-es évek közepétől még sportolóként űzte a tékvandót Péter Balázs, a csíkszeredai Blackwidow Sportklub trénere, majd 2001-től segédedzőként, 2004-től pedig egyéni edzőként tevékenykedett.
„Körülbelül nyolcvan aktív sportolónk van összesen. Velük jómagam és két segédedzőm foglalkozunk: Hozó Norbert és Lőrincz Levente. A kezdők számára kéthavonta szerveznek selejtező versenyeket. Emellett országos szintű megmérettetéseken szoktunk részt venni, valamint különböző klubok által szervezett kupaversenyeken is. Továbbá voltunk már Európa-bajnokságon és Balkán-bajnokságon is” – összegezte Péter Balázs.
Katonai sportág a kick-box, az amerikai hadseregnél fejlesztették ilyen szintre. A küzdősport jellegzetessége az ökölvíváshoz képest, hogy a kézzel mért ütések mellett rúgás elemeket is tartalmaz – tudatta Márkos Béla, a Márkos Béla Fight Academy mesteredzője.
Ugyanazon alaptechnikákra épül az ökölvívás, ebben a küzdősportban a kéz általi ütések vannak, rúgások egyáltalán nincsenek. „A bokszban a kéztechnika dominál, ugyanakkor fontosak még a kihajlások, elhajlások, valamint a távolságtartás is. Ebben az esetben közelebb állnak egymáshoz a felek, mint a kick-boxban. Ott nagyobb a köztük levő távolság a rúgások miatt” – summázta Márkos Béla.
2010-től működik sportklubként a csíkszeredai Márkos Béla Fight Academy, közel 60 gyerek és felnőtt jár edzésekre, közülük többen szabadidős sportként űzik valamelyik harcművészeti ágat. A kick-box és az ökölvívás mellett thai-box, K-1, illetve MMA (Mixed Martial Arts – kevert harcművészetek) oktatás is zajlik a klubnál, valamint önvédelmi edzéseket is tartanak többnyire idősebbeknek. Márkos Béla mesteredző mellett Sinkó János és Ötvös Zsolt segédedzőként tevékenykedik.
– hangsúlyozta.
Kizárólag ökölvívás-oktatás zajlik a 2013-ban alakult csíkszeredai Bene Regaz SK sportegyesületnél. Tódor Lóránt edző 1997-től vezette a helyi bokszcsapatot az akkor még más néven futó klubnál. A jelenlegi egyesület a korábbi továbbvitele.
„Jelenleg két csoportot oktatok, a felnőtt csapatba csak olyanok járnak, akik hobbi szinten űzik a bokszot, míg a gyerekcsapatunkat fokozatosan készítjük fel a versenyszintre. Ez a csoportunk három hónapja indult, ezért még versenyeken nem vettünk részt, viszont a következő idénytől szeretnénk indulni különböző megmérettetéseken” – számolt be a tréner.
Szintén csak ökölvívás-oktatással foglalkozik a csíkszeredai Spartan Box Club, amelynek legfiatalabb tagja hat éves, míg a legidősebb ötven. Összesen huszonhét személy vesz részt rendszeresen a heti három, másfél órás edzésen, mellettük vannak olyanok is, akik ritkábban járnak be az edzőterembe – nyilatkozta lapunknak Tódi György edző, aki azt is megosztotta, hogy hivatalos klub lévén
valamint van egy versenyzőjük, aki nemzetközi versenyeken is szerepel.
Küzdősport és harcművészet között keskeny a választóvonal, sok esetben ugyanabban a jelentésben használják a két fogalmat, mégis van különbség közöttük. Leginkább abban nyilvánul meg az eltérés, hogy
A küzdősportból hiányoznak az önvédelmi gyakorlatok, a cél az ellenfél legyőzése, a harcművészetben pedig a cél, hogy minket ne győzzenek le – fejtette ki Buzás Csaba, a Bushi Tokukai Sportklub mestere. A harcművészetek célja „az emberi természet megváltoztatása, jobb emberré válni általuk, és azáltal, hogy én jó vagyok, jobbá teszem a világot is magam körül. Az itt tanult mentalitás a magánéletre is átvihető, ez egy békés embert alakít ki, például a karate alapítómesterének célja az volt, hogy béke legyen a világban.”
A Bushi Tokukai, vagyis a béke harcosai sportklub 1994-ben alakult meg, amelyen belül életformaként űzik a harcművészeti ágakat. A klubon belül karate, kendo, iaido, kaerofitt, TRX, valamint íjászat oktatás zajlik – összegezte Buzás Csaba, aki a harcművészeteket is bemutatta pár szóban.
– ismertette.
Kifinomult mozgástechnikán alapuló harcművészet az aikidó, amely az ellenfél erejének érzékeléséről és elvezetéséről szól. A harcművészetek életfilozófiájához hűen az aikidó is a bennünk zajló konfliktusok legyőzését, a belső béke megteremtését szolgálja – magyarázta Márk Dezső, a csíkszeredai Aikido Shinrai Dojo egyesület oktatója.
„Tizenegy éve működik az egyesület, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson vannak csoportjaink. Az aikidóban nincsenek versenyek, tanulási folyamatok vannak, a saját testünket tanítjuk meg különféle egyszerű mozgásokra” – nyilatkozta. A tradicionális alapokon levő modern japán harcművészet Csíkszeredában az 1990-es évek végén jelent meg egy magyarországi mesternek, Szilvási Györgynek köszönhetően.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
szóljon hozzá!