Fotó: Pinti Attila
Rendkívül nehéz szívvel fogadták a csíkszeredai tejgyár alkalmazottai az egység októberi bezárásának és munkahelyük elvesztésének hírét. Többen közülük évtizedek óta ott dolgoznak, átélték viszontagságos történetének sok mozzanatát. A váratlan fordulatért a multinacionális vállatoknál uralkodó profitéhséget, a pénzfókuszú mentalitást teszik felelőssé, de azzal együtt nem tűnik számukra racionális lépésnek a tejgyár bezárása, hiszen az utóbbi években nyereségesen működött. Az egyik alkalmazottal beszélgettünk, akinek nevét kérésére nem hozzuk nyilvánosságra.
2024. június 18., 21:122024. június 18., 21:12
2024. június 19., 22:312024. június 19., 22:31
A gyár régi dolgozója lapunknak elmondta, mióta pénteken megkapták az egység bezárásának hírét, nem tudja azt feldolgozni, és ebben a kollektíva nem lelt semmiféle támogatásra, segítségre a vezetőség részéről. Ami tulajdonképpen nincs is, mert
ráadásul az egységen belül is több kisebb, külön jogi személyiséggel rendelkező, külön számlázó, adózó cég van: a begyűjtés, termelés, eladás el van különítve. Így nem látták át a belső folyamatokat, de arról
nincs adóssága, modern, megfelel a mai követelményeknek, ezért is felháborító, fájdalmas és érthetetlen számukra a bezárása.
Az pedig végképp abszurdum, mondta, hogy most is képzésekre küldik őket, mikor már nem lesz szükség a tudásukra. Végső soron a hiányzó empátiát rótta fel a Lactalis multinacionális vállalatnak, amelynek – több más hazai hasonló termelőegységgel egyetemben – őszig még része a csíki tejgyár.
„Ezt megengedheti az ország magának? Miként engedheti meg a kormány, hogy egy jól menő gyárra lakatot tegyenek?! Abból többé nem lesz semmi!” – háborgott a panaszos alkalmazott a gyár előző tulajdonosát hibáztatva a történtekért: szerinte nem kellett volna privatizálni a környék gazdáinak megélhetést jelentő egységet.
Még néhány hónapot működik, aztán beszünteti a termelést a Lactalis cégcsoporthoz tartozó csíkszeredai tejfeldolgozó üzem, amelynek bezárásáról pénteken értesült a nyilvánosság. Csíkszereda polgármestere és a cégcsoport képviselői hétfőn egyeztettek.
Nem alaptalanul terjedt el a hír korábban, hogy bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis. Mint kiderítettük, a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, ezért több tejcsarnok is bezárt, illetve a felvásárlási árat is nevetségesen alacsonyra tették.
Bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis tejfeldolgozó: az üzem mind a 95 munkavállalóját elbocsátják, a csíkszeredai egység feladatait a Lactalis négy másik romániai üzeme veszi át – írja az MTI a vállalat közleményére hivatkozva.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
4 hozzászólás