Fotó: Pinti Attila
Rendkívül nehéz szívvel fogadták a csíkszeredai tejgyár alkalmazottai az egység októberi bezárásának és munkahelyük elvesztésének hírét. Többen közülük évtizedek óta ott dolgoznak, átélték viszontagságos történetének sok mozzanatát. A váratlan fordulatért a multinacionális vállatoknál uralkodó profitéhséget, a pénzfókuszú mentalitást teszik felelőssé, de azzal együtt nem tűnik számukra racionális lépésnek a tejgyár bezárása, hiszen az utóbbi években nyereségesen működött. Az egyik alkalmazottal beszélgettünk, akinek nevét kérésére nem hozzuk nyilvánosságra.
2024. június 18., 21:122024. június 18., 21:12
2024. június 19., 22:312024. június 19., 22:31
A gyár régi dolgozója lapunknak elmondta, mióta pénteken megkapták az egység bezárásának hírét, nem tudja azt feldolgozni, és ebben a kollektíva nem lelt semmiféle támogatásra, segítségre a vezetőség részéről. Ami tulajdonképpen nincs is, mert
ráadásul az egységen belül is több kisebb, külön jogi személyiséggel rendelkező, külön számlázó, adózó cég van: a begyűjtés, termelés, eladás el van különítve. Így nem látták át a belső folyamatokat, de arról
nincs adóssága, modern, megfelel a mai követelményeknek, ezért is felháborító, fájdalmas és érthetetlen számukra a bezárása.
Az pedig végképp abszurdum, mondta, hogy most is képzésekre küldik őket, mikor már nem lesz szükség a tudásukra. Végső soron a hiányzó empátiát rótta fel a Lactalis multinacionális vállalatnak, amelynek – több más hazai hasonló termelőegységgel egyetemben – őszig még része a csíki tejgyár.
„Ezt megengedheti az ország magának? Miként engedheti meg a kormány, hogy egy jól menő gyárra lakatot tegyenek?! Abból többé nem lesz semmi!” – háborgott a panaszos alkalmazott a gyár előző tulajdonosát hibáztatva a történtekért: szerinte nem kellett volna privatizálni a környék gazdáinak megélhetést jelentő egységet.
Még néhány hónapot működik, aztán beszünteti a termelést a Lactalis cégcsoporthoz tartozó csíkszeredai tejfeldolgozó üzem, amelynek bezárásáról pénteken értesült a nyilvánosság. Csíkszereda polgármestere és a cégcsoport képviselői hétfőn egyeztettek.
Nem alaptalanul terjedt el a hír korábban, hogy bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis. Mint kiderítettük, a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, ezért több tejcsarnok is bezárt, illetve a felvásárlási árat is nevetségesen alacsonyra tették.
Bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis tejfeldolgozó: az üzem mind a 95 munkavállalóját elbocsátják, a csíkszeredai egység feladatait a Lactalis négy másik romániai üzeme veszi át – írja az MTI a vállalat közleményére hivatkozva.
A felvidéki Boly település egyik házának padlásán találtak rá nemrég egy katonaládára, amelynek tulajdonosa a székelybetlehenfalvi Szabó György volt. A láda „elindult” hazafele, az eddig ismert történetét Berekméri Róbert levéltáros meséli el.
Az állami erdőgazdálkodási vállalat, a Romsilva kezelésében lévő erdőkben az idei év első 11 hónapjában 650 tűzeset történt, amelyek összesen 8845,21 hektár területet érintettek.
A romániaiak több mint negyede (27 százaléka) pesszimista a 2025-ös év kilátásaival kapcsolatban – derül ki Reveal Marketing Research felmérésének pénteken közzétett eredményeiből.
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén novemberben az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 10,6 százalékkal emelkedtek a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken közzétett adatai szerint.
Egy „elszabadult” autó miatt sérült meg egy idős nő Szászrégenben péntek reggel – tájékoztat a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Január 11-től felfüggeszti a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről induló járatait a Fly Lili légitársaság. Jövő év elejétől így csupán a Wizz Air által üzemeltetett járatokkal lehet majd utazni Londonba, Dortmundba és Budapestre.
Három Kovászna megyei fiatal balesetezett Szeben megyében péntekre virradóra, egyikük kizuhant az autóból és életét vesztette.
A Richter-skálán 3,5-ös erősségű földrengés volt péntekre virradóan 3 óra 47 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Hat kilométer mélyen behatolt a román légtérbe egy kis méretű légi célpont, amelyet a Tulcea megyei Chilia Veche település térségében, a román–ukrán határ közelében észlelt csütörtök este 21 óra 4 perckor a hadsereg radarrendszere.
Angol–magyar dalos mesekönyvet mutatnak be a székelyudvarhelyi könyvtárban hétfőn, az eseményre kicsiket és nagyokat egyaránt várnak.
4 hozzászólás