Több mint egy hónapja, hogy főként a reggeli és esti órákban az égő tőzeg jellegzetes bűze zavarja a Csíkszeredában és környékén lakókat. A szárazság miatt is tart ilyen régóta a jelenség, a tüzeket oltják, de jó eséllyel a havazás után szűnhetnek meg.
2011. november 23., 16:362011. november 23., 16:36
2011. november 23., 18:292011. november 23., 18:29
Ég a tőzeg Csicsó közelében
Minden bizonnyal tarlóégetés következménye a Csíkszeredában és környékén érezhető, jellegzetesen fanyar bűz, a tőzegfüst. Sokan emiatt szellőztetéskor nem friss levegőt, hanem kellemetlen szagot engednek a lakásba, és a száradni kiterített ruhák még a tömbházak szárítóiban is magukba szívják a füstöt.
A tőzeg szaga hosszú évek óta ismerős a csíkszeredaiak számára, főként az Olt mentén, a Csíkszereda és Csicsó közötti mezőben gyullad ki a tőzeg. Volt olyan is, hogy tűzoltók oltották, amikor nyáron a nagy melegtől kezdett égni, de legtöbbször az eső, késő ősszel pedig a lehulló hó szüntette meg a bűzt, illetve előfordult, hogy a hó sem. Idén az elhúzódó szárazság, a csapadék hiánya kedvezett a tőzegtűznek, amelynek füstje Csíkszereda felé terjed, légmozgás hiányában is. Olvasóink több alkalommal is panaszkodtak a levegőszennyezésre.
Tűzfészkek a mezőn
Csicsó külterületén, ahol a Csiba felé vezető mezei út kiér a házak közül, ismét kezd érződni a jellegzetes szag, amelyről egyik csicsói lakos azt mondta, ő nem érzi. A mezőn több helyen is jól láthatón gomolyog a fehéres füst, közelebb érve tarlótüzek nyomai is látszanak. A tőzeges talaj lefojtva, magában ég, a tűzfészkek főként a vizesárkok mentén, bokrokhoz közel húzódnak. A föld érezhetően meleg, a zúzmara is elolvadt ezeken a helyeken, égő tőzeg erős, jellegzetes szaga érződik.
Balló József, Csíkcsicsó polgármestere elmondta, a község önkéntes tűzoltói rendszeresen követik a tőzegtüzeket, és oltják is a tüzet. „Rendszeresen bejárják a területet, a tűzfészkeket igyekeznek oltani. Legalább hét alkalommal volt már erre példa, másképp nem lehet ezeket a tüzeket megfékezni. Sajnos az időjárás sem kedvezett, és az emberek sem mind értették meg, hogy ne gyújtsanak tüzet a mezőn” – mondta a polgármester, aki reméli, hogy a havazás segít majd megszüntetni a tűzfészkeket. Balló hozzátette, a taplocai és a madéfalvi részen is égett a tőzeg.
A levegő október közepétől szennyezettebb
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Csíkszeredában a légszennyezés mértéke október közepétől érezhető emelkedést mutat. Mint Bernád Zelma, az ügynökség igazgatója elmondta, a hivatal székhelyénél elvégzett mérések azt mutatják, hogy a levegőben mért ammónia szintje a városban jelentősen meghaladja az átlagértéket, ez pedig összefügg a tőzegfüsttel. Az utóbbi napokban némi csökkenést mutatnak az értékek, de az ammónia szintje még mindig magasabb a megszokottnál.
A zsögödfürdői mérőállomás, amely a szennyező anyagok háttérkoncentrációját méri, a szén-monoxid és a benzol magasabb értékeit jelezte. Az igazgató szerint ezek a tarlótüzek következményei, a szerves anyagok tökéletlén égéséből származik a szennyezés. „Ezzel együtt Csíkszeredában a levegő szennyezettsége az egészségügyi határértéket nem haladja meg” – tette hozzá Bernád Zelma. A szakember szerint úgy lehetne fellépni a tőzegfüst ellen, ha beazonosítva a tűzfészkeket, ezeket körülárkolnák, lemenve egészen az agyagrétegig, megakadályozva a továbbterjedést.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!