A csángó kultúra támogatásáról írt alá szerződést kedden Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Solomon Adrián, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének. Ezt követően Márton Áron-díjjal tüntették ki Solomon Adriánt.
2011. október 25., 13:442011. október 25., 13:44
2011. október 25., 13:572011. október 25., 13:57
A csángó kultúra támogatásáról írtak alá szerződést a megyeházán
A legfontosabb az a partnerség, ami kiszámítható együttműködésen alapul. Vannak ügyek, amiket nem lehet pártpolitizálni, egyik ilyen kérdés a csángóságnak az ügye – fogalmazott Borboly Csaba megyeitanács-elnök méltatva a Ferencz Angéla (Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője) és Zonda Erika (Hargita Megye Tanácsa Programok- és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője) által irányított csángó munkacsoport eddigi munkáját. A megyei tanács csángóprogramjával támogatja a csíkszeredai középiskolákban tanuló mintegy 60 Bákó megyei diákot.
Solomon Adrián, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke
Solomon Adrián a civil szervezetek által összeállított cselekvési tervre hívta fel a sajtó figyelmét. „Mi kevesek vagyunk, hogy ezt csak önerőből megvalósítsuk, ezért kérjük az erdélyi és Kárpát-medencei önkormányzatok, civil szervezetek és más intézmények segítségét. Moldvában évszázadokon keresztül nem volt saját értelmiségük a csángóknak, ezért fontos, hogy lehetőleg minél több fiatal részesülhessen minél magasabb fokú oktatási nevelésben” – emelte ki a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke.
Szarka Gábor konzul, a Magyar Köztársaság Csíkszeredai Főkonzulátusának munkatársa elmondta, a magyar állam kiemelt figyelmet fordít a moldvai csángók helyzetére, és örvendetesnek tartja, hogy Hargita megye is részt vesz ebben a feladatban. „A magyar állam a jövőben is kiemelten figyeli és támogatja a moldvai csángókat, hogy a magyar nyelvű oktatás mindenféleképpen megvalósuljon” – mondta a konzul.
A kitüntetett laudációját Zonda Erika igazgató olvasta fel
„Jó hogyha vannak példaképek, akiknek tevékenységére felnézhetünk. Egy ilyen pozitív értelmű, hős munkának tartjuk Solomon Adrián munkáját, ami egy közösség életének megtartásában, irányításában vetett hit és önzetlen munka” – fogalmazott Borboly Csaba az ünnepélyes szerződés aláírás után, majd felkérte Zonda Erikát, hogy olvassa fel a kitüntetett laudációját.
„Solomon Adrián azon kevesek közé tartozik, aki magyarországi felsőfokú tanulmányai után otthon, Moldvában kereste boldogulását. 1997-ben diplomázott Budapesten, a Külkereskedelmi Főiskola külgazdasági szakán. 2005-től tölti be a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöki tisztségét. Solomon Adrián és munkatársai tevékenységének köszönhetően több moldvai faluban is megvalósult a magyar nyelvű oktatás. Míg 2000-ben két helyszínen, ma már 24 faluban működik a magyar oktatási program, amelynek eredményeként sok gyermek jelentkezik magyar tanítási nyelvű intézménybe továbbtanulni, legtöbben a csíkszeredai középiskolák valamelyikébe” – hangoztt el.
Solomon Adrián meghatódottan mondott köszönetet a kitüntetésért
„Hargita Megye Tanácsa a Márton Áron-emlékérem adományozásával ismeri el Solomon Adrián, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége elnökének tevékenységét, aki jelentős mértékben hozzájárult a moldvai magyar nyelvű oktatás megszervezéséhez és működtetéséhez, hatékonyan és hitelesen képviselte a csángómagyar közösség érdekeit és értékeit” – szólt a méltatás.
A díj átadása után Solomon Adrián meghatódottan mondott köszönet a kitüntetésért, kihangsúlyozva, hogy még nagyon sok a tennivaló és igyekezni fognak.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!